Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Prodej použitého zboží nepodnikatelům z hlediska DPH


Bc. Zuzana Bartůšková
15. 10. 2015
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Foto: Fotolia

 

Odpovídáme na další z vašich dotazů z online poradny. Tentokrát se zaměříme na prodej použitého zboží nepodnikatelům a upřesníme si, zda dodání takového zboží podléhá dani z přidané hodnoty.


 
 Dotaz:
Plánuji být FO (vedlejší činnost) a raději bych byl neplátcem DPH. Moje ekonomická aktivita má spočívat v nákupu předmětů (použitých věcí, např. obuvi) od nepodnikatelů (tj. soukromých osob) a následný prodej nepodnikatelům. Pro původní vlastníky tyto věci nepředstavují zboží, ale až pro mě. Zajímá mě, zda bude předmětem DPH nákup předmětů v tuzemsku a následný prodej v tuzemsku, nákup předmětů v tuzemsku a následný prodej v EU, nákup předmětů v tuzemsku a následný prodej ve 3. zemi (Švýcarsko, USA), pořízení předmětů v EU a následný prodej v EU a pořízení předmětů v EU a následný prodej do 3. země (Švýcarsko, USA).
 
 Odpovídá Bc. Zuzana Bartůšková, Účetnictví bez starostí:

Předmětem daně je mimo jiné dle § 2 odst. 1 písm. a) zákona o DPH dodání zboží za úplatu osobou povinnou k dani v rámci uskutečňování ekonomické činnosti s místem plnění v tuzemsku. Dodání zboží tedy ve všech případech bude předmětem daně. Jen je třeba určit místo plnění. Pokud bude místo plnění v tuzemsku, bude dodání zboží předmětem tuzemské (české) DPH. Místo plnění při dodání zboží upravuje § 7 zákona o DPH.
 
Pokud jde o dodání zboží bez dopravy, je místo plnění tam, kde dochází k uskutečnění dodání zboží. Typickým příkladem je maloobchodní prodej, kdy si zákazník koupí zboží přímo v provozovně – v prodejně. Místo plnění je v prodejně, kde dojde k dodání zboží. Pokud je tato provozovna v tuzemsku, je místo plnění v ČR.
 
V případě dodání s přepravou je místem plnění místo, kde se zboží nachází v době, kdy přeprava začíná. Pokud přeprava začíná v tuzemsku, je místo plnění v ČR.

Limity pro zasílání zboží v daném státě

Když obrat z uskutečňovaných zdanitelných plnění přesáhne částku 1.000.000 Kč za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců, stanete se plátcem daně v tuzemsku. V případě, že neplátce pořídí zboží z EU v hodnotě přesahující 326.000 Kč za rok, stává se osobou identifikovanou k dani dle § 6g a má povinnost odvést DPH z pořizovaného zboží.
 
Osvobození od daně při dodání zboží do jiného členského státu (§ 64) nebo do třetí země (§ 66) se týká pouze dodání zboží/vývozu zboží plátcem. Neplátce, který dodá zboží do jiného státu EU nebo vyveze do třetí země, se tímto nestává plátcem ani identifikovanou osobou.
 
Ovšem při zasílání zboží (viz § 8) do jiného státu EU osobám, pro které pořízení zboží není předmětem daně (např. občanům), je třeba sledovat limity pro zasílání zboží v daném státě. Při překročení limitu pro zasílání zboží je třeba se registrovat k dani v příslušném státě. Při zasílání zboží do limitu je místo plnění v tuzemsku.


Článek byl připravený ve spolupráci s Účetnictvím bez starostí.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Jarmila
Uživatel POHODA
19. 11. 2015 12:30:52
Dobrý den, je správný postup při použití §90 zákona o DPH pro obchodování s použitým zbožím, sběratelskými předměty a uměleckými díly, že se DPH stanoví z přirážky při prodeji. Nákup zboží od neplátce (soukromá osoba) je bez uplatnění DPH a prodej takového zboží podléhá DPH, jejíž výše je z rozdílu prodej-nákup? Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Václav Podaný
15. 10. 2015 8:38:12
Dobrý den. Pokud by se tazatel ovšem stal plátcem, pak je pro něj výhodnější uplatnit zvláštní režim podle §90, v tom případě ale při prodeji zboží do jiného členského státu se nepoužije §8 ani §64.
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Prominutí DPH při dodání elektřiny nebo plynu

25. 10. 2021 | Daň z přidané hodnoty bude prominuta při dodání elektřiny či plynu, jejich pořízení z jiného členského státu nebo dovozu. Bude se to týkat všech dodání, která se uskuteční v měsíci listopadu a prosinci 2021, nebo zálohových plateb na dodání, které v tomto období budou přijaty. Rozhodnutí bylo zveřejněno ve Finančním zpravodaji 34/2021 a nijak neomezuje okruh osob, na které se vztahuje. Prominutí se tedy týká nejen domácností a drobných podnikatelů (neplátců DPH), ale i dodávek pro plátce DPH.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
I&N ATOR s.r.o. - KV daně
Poskytujeme daňové poradenství, vedení účetnictví a zpracování mezd.
www.kvdane.cz

Pro Evolution s.r.o.
Výhradní dovozce výrobků Peter Legwood pro ČR a SR.
www.peterlegwood.cz

Daňový kalendář

31. 10. 2021 Zákonné pojištění odpovědnosti za škodu (za 4. čtvrtletí 2021)
25. 11. 2021 Přiznání DPH (za říjen 2021)
25. 11. 2021 Souhrnné hlášení (za říjen 2021)
25. 11. 2021 Kontrolní hlášení (za říjen 2021)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,70 Kč
-0,035 Kč
22,13 Kč
-0,051 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 26.10.2021

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru