Dotaz:
Plánuji být FO (vedlejší činnost) a raději bych byl neplátcem DPH. Moje ekonomická aktivita má spočívat v nákupu předmětů (použitých věcí, např. obuvi) od nepodnikatelů (tj. soukromých osob) a následný prodej nepodnikatelům. Pro původní vlastníky tyto věci nepředstavují zboží, ale až pro mě. Zajímá mě, zda bude předmětem DPH nákup předmětů v tuzemsku a následný prodej v tuzemsku, nákup předmětů v tuzemsku a následný prodej v EU, nákup předmětů v tuzemsku a následný prodej ve 3. zemi (Švýcarsko, USA), pořízení předmětů v EU a následný prodej v EU a pořízení předmětů v EU a následný prodej do 3. země (Švýcarsko, USA).
Odpovídá Bc. Zuzana Bartůšková, Účetnictví bez starostí:
Předmětem daně je mimo jiné dle § 2 odst. 1 písm. a)
zákona o DPH dodání zboží za úplatu osobou povinnou k dani v rámci uskutečňování ekonomické činnosti
s místem plnění v tuzemsku. Dodání zboží tedy ve všech případech bude předmětem daně. Jen je třeba
určit místo plnění. Pokud bude místo plnění v tuzemsku, bude dodání zboží předmětem tuzemské (české) DPH. Místo plnění při dodání zboží upravuje § 7 zákona o DPH.
Pokud jde o
dodání zboží bez dopravy, je místo plnění tam, kde dochází k uskutečnění dodání zboží. Typickým příkladem je maloobchodní prodej, kdy si zákazník koupí zboží přímo v provozovně – v prodejně. Místo plnění je v prodejně, kde dojde k dodání zboží. Pokud je tato provozovna v tuzemsku, je místo plnění v ČR.
V případě
dodání s přepravou je místem plnění místo, kde se zboží nachází v době, kdy přeprava začíná. Pokud přeprava začíná v tuzemsku, je místo plnění v ČR.
Limity pro zasílání zboží v daném státě
Když
obrat z uskutečňovaných zdanitelných plnění
přesáhne částku 1.000.000 Kč za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců, stanete se
plátcem daně v tuzemsku. V případě, že neplátce
pořídí zboží z EU v hodnotě přesahující 326.000 Kč za rok, stává se
osobou identifikovanou k dani dle § 6g a má povinnost odvést DPH z pořizovaného zboží.
Osvobození od daně při dodání zboží do jiného členského státu (§ 64) nebo do třetí země (§ 66) se týká pouze dodání zboží/vývozu zboží plátcem. Neplátce, který dodá zboží do jiného státu EU nebo vyveze do třetí země, se tímto nestává plátcem ani identifikovanou osobou.
Ovšem při zasílání zboží (viz § 8) do jiného státu EU osobám, pro které pořízení zboží není předmětem daně (např. občanům),
je třeba sledovat limity pro zasílání zboží v daném státě. Při překročení limitu pro zasílání zboží je třeba se registrovat k dani v příslušném státě. Při zasílání zboží do limitu je místo plnění v tuzemsku.
Článek byl připravený ve spolupráci s Účetnictvím bez starostí.