Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Prodej použitého zboží nepodnikatelům z hlediska DPH


Bc. Zuzana Bartůšková
15. 10. 2015
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Foto: Fotolia

 

Odpovídáme na další z vašich dotazů z online poradny. Tentokrát se zaměříme na prodej použitého zboží nepodnikatelům a upřesníme si, zda dodání takového zboží podléhá dani z přidané hodnoty.


 
 Dotaz:
Plánuji být FO (vedlejší činnost) a raději bych byl neplátcem DPH. Moje ekonomická aktivita má spočívat v nákupu předmětů (použitých věcí, např. obuvi) od nepodnikatelů (tj. soukromých osob) a následný prodej nepodnikatelům. Pro původní vlastníky tyto věci nepředstavují zboží, ale až pro mě. Zajímá mě, zda bude předmětem DPH nákup předmětů v tuzemsku a následný prodej v tuzemsku, nákup předmětů v tuzemsku a následný prodej v EU, nákup předmětů v tuzemsku a následný prodej ve 3. zemi (Švýcarsko, USA), pořízení předmětů v EU a následný prodej v EU a pořízení předmětů v EU a následný prodej do 3. země (Švýcarsko, USA).
 
 Odpovídá Bc. Zuzana Bartůšková, Účetnictví bez starostí:

Předmětem daně je mimo jiné dle § 2 odst. 1 písm. a) zákona o DPH dodání zboží za úplatu osobou povinnou k dani v rámci uskutečňování ekonomické činnosti s místem plnění v tuzemsku. Dodání zboží tedy ve všech případech bude předmětem daně. Jen je třeba určit místo plnění. Pokud bude místo plnění v tuzemsku, bude dodání zboží předmětem tuzemské (české) DPH. Místo plnění při dodání zboží upravuje § 7 zákona o DPH.
 
Pokud jde o dodání zboží bez dopravy, je místo plnění tam, kde dochází k uskutečnění dodání zboží. Typickým příkladem je maloobchodní prodej, kdy si zákazník koupí zboží přímo v provozovně – v prodejně. Místo plnění je v prodejně, kde dojde k dodání zboží. Pokud je tato provozovna v tuzemsku, je místo plnění v ČR.
 
V případě dodání s přepravou je místem plnění místo, kde se zboží nachází v době, kdy přeprava začíná. Pokud přeprava začíná v tuzemsku, je místo plnění v ČR.

Limity pro zasílání zboží v daném státě

Když obrat z uskutečňovaných zdanitelných plnění přesáhne částku 1.000.000 Kč za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců, stanete se plátcem daně v tuzemsku. V případě, že neplátce pořídí zboží z EU v hodnotě přesahující 326.000 Kč za rok, stává se osobou identifikovanou k dani dle § 6g a má povinnost odvést DPH z pořizovaného zboží.
 
Osvobození od daně při dodání zboží do jiného členského státu (§ 64) nebo do třetí země (§ 66) se týká pouze dodání zboží/vývozu zboží plátcem. Neplátce, který dodá zboží do jiného státu EU nebo vyveze do třetí země, se tímto nestává plátcem ani identifikovanou osobou.
 
Ovšem při zasílání zboží (viz § 8) do jiného státu EU osobám, pro které pořízení zboží není předmětem daně (např. občanům), je třeba sledovat limity pro zasílání zboží v daném státě. Při překročení limitu pro zasílání zboží je třeba se registrovat k dani v příslušném státě. Při zasílání zboží do limitu je místo plnění v tuzemsku.


Článek byl připravený ve spolupráci s Účetnictvím bez starostí.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Jarmila
Uživatel POHODA
19. 11. 2015 12:30:52
Dobrý den, je správný postup při použití §90 zákona o DPH pro obchodování s použitým zbožím, sběratelskými předměty a uměleckými díly, že se DPH stanoví z přirážky při prodeji. Nákup zboží od neplátce (soukromá osoba) je bez uplatnění DPH a prodej takového zboží podléhá DPH, jejíž výše je z rozdílu prodej-nákup? Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Václav Podaný
15. 10. 2015 8:38:12
Dobrý den. Pokud by se tazatel ovšem stal plátcem, pak je pro něj výhodnější uplatnit zvláštní režim podle §90, v tom případě ale při prodeji zboží do jiného členského státu se nepoužije §8 ani §64.
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Ing. Martin Rovenský
Vedení účetnictví, daňové evidence a mezd
rovensky.cz

Lenka Šínová
Zpracuji účetnictví nebo daňovou evidenci pro malé i střední firmy.
www.ucetnictvi-on-line.webz.cz

Daňový kalendář

15. 4. 2020 Daň silniční (záloha za 1. čtvrtletí 2020)
20. 4. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
20. 4. 2020 Daňové přiznání MOSS (1. čtvrtletí 2020)
27. 4. 2020 Přiznání DPH (za 1. čtvrtletí 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,54 Kč
-0,015 Kč
25,54 Kč
0,248 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 03.04.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru