Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Specifické případy daňového zvýhodnění na dítě

Specifické případy daňového zvýhodnění na dítě

Jak uplatňovat daňové zvýhodnění na dítě svěřené do střídavé péče nebo u druha a družky? Jak řešit změnu v počtu vyživovaných dětí v průběhu zdaňovacího období? Na specifické případy daňového zvýhodnění na dítě se zaměříme v tomto článku.

Od roku 2015 mají poplatníci nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě v závislosti na počtu dětí žijících s nimi ve společně hospodařící domácnosti (viz § 35c odst. 1 zákona o daních z příjmů, dále jen „ZDP“), a to ve výši :

  • 13 404 Kč ročně na jedno dítě (měsíčně 1 117 Kč),
  • 15 804 Kč ročně na druhé dítě (měsíčně 1 317 Kč) a
  • 17 004 Kč ročně na třetí a každé další dítě (měsíčně 1 417 Kč).

V článku se zaměříme na specifické případy, se kterými se můžete setkat při uplatňování daňového zvýhodnění na dítě.

Narození druhého dítěte v rodině

Pokud se vám v průběhu roku narodí druhé dítě a vy již daňové zvýhodnění ve výši stanovené „na jedno dítě“ u svého zaměstnavatele uplatňujete (a nechcete v souvislosti s narozením dítěte změnu v uplatňování výše daňového zvýhodnění), pak na narozené dítě uplatníte daňové zvýhodnění ve výši stanovené na „druhé dítě“ (resp. poměrné části ročního daňového zvýhodnění ve výši 15 804 Kč). Tedy od měsíce narození do konce roku ve výši 1 317 Kč měsíčně.
 
Tuto změnu je nutné vyznačit Prohlášení k dani (tzv. růžový papír) v části II. ve „Změnové tabulce“.

Změna v počtu dětí v průběhu zdaňovacího období

Pokud se v průběhu zdaňovacího období změní počet vyživovaných dětí ve společně hospodařící domácnosti a v důsledku toho také dojde ke změně ve výši daňového zvýhodnění náležejícího na ostatní děti, jsou zaměstnanci povinni tuto změnu neprodleně (podle § 38k odst. 8 ZDP do konce měsíce, kdy k takové změně dojde) písemně oznámit svému zaměstnavateli a taktéž vyznačit ve Změnové tabulce a upravit výši daňového zvýhodnění na další děti.
 
Konkrétně dojde-li v průběhu kalendářního roku ke změně v počtu dětí, na které uplatňujete daňové zvýhodnění, ze dvou na jedno (např. z důvodu, že dítě, na které náleží daňové zvýhodnění ve výši stanovené „na jedno dítě“, ukončí studium), výše daňového zvýhodnění na vyživované dítě se bude měnit tak, že poplatník na další dítě, na které po první část kalendářního roku uplatňoval daňové zvýhodnění ve výši stanovené „na druhé dítě“ (tj. 1 317 Kč měsíčně), bude po další část kalendářního roku uplatňovat daňové zvýhodnění již jen ve výši stanovené „na jedno dítě“ (tj. 1 117 Kč měsíčně).

Daňové zvýhodnění u druha a družky

U druha a družky je nutné pro určení společně hospodařící domácnosti ve vztahu k uplatnění nároku na daňové zvýhodnění (zejména v průběhu roku u zaměstnavatele) posuzovat vždy společně hospodařící domácnost ve vztahu k vyživovaným dětem poplatníka (druha/družky).
 
Při uplatnění nároku na daňové zvýhodnění se nejdříve vypořádají jejich vlastní společné děti, které jsou vyživovanými u obou poplatníků. Až následně se uplatní nárok na děti, které lze ve společně hospodařící domácnosti podle ZDP považovat za vyživované pouze u jednoho z poplatníků (druha/družky), neboť jsou vlastním dítětem pouze u jednoho z nich (z dřívějšího vztahu).
 
Mají-li druh a družka např. dvě společné vlastní děti, náleží na ně daňové zvýhodnění ve výši stanovené „na jedno dítě“ a ve výši stanovené „na druhé dítě“. Daňové zvýhodnění na tyto děti může uplatnit ve zdaňovacím období nebo v témže kalendářním měsíci pouze jeden z nich. Musí se dohodnout, který z nich daňové zvýhodnění na tyto děti uplatní, resp. zda si daňové zvýhodnění na tyto dvě děti rozdělí. A také se musí dohodnout o tom, na které z nich uplatní daňové zvýhodnění ve výši stanovené „na jedno dítě“ a na které ve výši stanovené „na druhé dítě“.
 
V případě, že např. druh má v téže společně hospodařící domácnosti ještě z dřívějšího vztahu další dvě vyživované děti, posuzují se pak u něj dohromady nejen děti, které má společně s družkou, ale i tyto jeho další dvě děti. Vzhledem k tomu, že na dvě s družkou společné děti mu náleží daňové zvýhodnění v tomto případě ve výši stanovené „na jedno dítě“ a ve výši „na druhé dítě“, na své další dvě děti si pak může uplatnit daňové zvýhodnění ve výši stanovené „na třetí a každé další dítě“.

Daňové zvýhodnění na dítě svěřené do střídavé péče rodičů

V případě dítěte svěřeného soudem do střídavé péče obou rodičů (u nichž neexistuje jedna společně hospodařící domácnost) může být na takové dítě uplatňováno daňové zvýhodnění po část roku jedním z rodičůpo druhou část roku druhým z rodičů. S tím, že výše uplatňované částky daňového zvýhodnění na toto dítě nemusí být u obou rodičů stejná.
 
Bude tomu tak proto, že částka daňového zvýhodnění na to samé dítě se v těchto případech bude odvíjet od počtu vyživovaných dětí žijících ve společně hospodařící domácnosti u dvou různých poplatníků, kteří nevedou jednu společně hospodařící domácnost. Přitom jeden z těchto rodičů může vyživovat ve své společně hospodařící domácnosti kromě dítěte, které má svěřeno do střídavé péče, ještě i další vlastní dítě, které má např. se současnou manželkou apod.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Jana
    10. 02. 2016, 13:22

    Dobrý den, pokud dítě studuje a 29.1. už má 26 let, má ještě otec nárok na slevu na dítě?

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Jarka
    13. 01. 2016, 08:54

    monika: Daňové zvýhodnění lze uplatnit i na dítě druhého z manželů (musí být tedy sezdáni, nikoli žít pouze na “psí knížku”), k uplatnění nároku je třeba, aby toto dítě s nevlastním rodičem žilo ve společně hospodařící domácnosti.
    §35c (6) zákon o dani z příjmů

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • monika
    12. 01. 2016, 07:28

    Dobrý den, může si uplatňovat muž daňové zvýhodnění na dítě, které má jeho přítelkyně z dřívějšího vztahu, ale žijí ve společné domácnosti? Spolu pak mají další dítě. děkuji za odpověď

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Jana
    31. 08. 2015, 09:18

    Při hrubé mzdě 12.000 Kč a 1 dítěti dostanete zvýhodnění na dítě ve výši 1.117 Kč a daňový bonus ve výši 772 Kč. Čistá mzda potom vychází 11.453 Kč.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • oooo
    29. 08. 2015, 13:20

    Dobrý den,je mi vyplacen dáňovy bonus na dítě (nezaopatřený student)pohyblivou částkou ve mzdě 6/2015 995,-kč 7/2015 772,-kč je to správně nebo mám dostávat částku bonusu 1117,-kč vyplacenou měsíčně.Paní účetní tvrdí že to je správně vypočítaný bonus ve mzdě.Hrubá mzda je 12000,-kč

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Sněmovna schválila podporu pro handicapované sportovce a zjednodušení dávek

    |

    Sněmovna schválila vznik centra pro handicapované sportovce, které bude spadat pod Ministerstvo práce a sociálních věcí. Zaměří se na podporu vrcholového parasportu a poskytne finanční i organizační zázemí paralympionikům. Poslanci podpořili i návrh zákona na zjednodušení podpory osob se zdravotním postižením – dávky nově převezme Česká správa sociálního zabezpečení, což zrychlí a zefektivní celý proces.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících