Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Pozor na přeplatky pojistného u OSVČ v roce 2008

Pozor na přeplatky pojistného u OSVČ v roce 2008

Zákon č. 261/2007 Sb. přinese od 1. 1. 2008 podnikajícím občanům významnou nemilou změnu – pojistné na sociální zabezpečení a na zdravotní pojištění OSVČ již nebude daňovým výdajem (nákladem).

Výslovně to stanoví nové znění § 25 odst. 1 písm. g) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (ZDP). 

Za daňový výdaj (náklad) nelze uznat zejména:

pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na všeobecné zdravotní pojištění hrazené veřejnou obchodní společností za společníky této společnosti, komanditní společností za komplementáře, poplatníkem majícím příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti, poplatníkem majícím příjmy z pronájmu a pojistné hrazené osobami samostatně výdělečně činnými, které nejsou nemocensky pojištěny a pojistí se na denní dávku při dočasné pracovní neschopnosti u soukromé pojišťovny21a), s výjimkou uvedenou v § 24,“.

Nepomůžeme si ani odkazem na výjimku uvedenou v § 24, protože ta se vztahuje na § 24 odst. 2 písm. f) ZDP, podle kterého počínaje 1. 1. 2008 zůstává daňovým výdajem (nákladem) již jen „pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na všeobecné zdravotní pojištění hrazené zaměstnavatelem podle zvláštních právních předpisů 21)".

Daňová neuznatelnost pojistného OSVČ těžce dolehne zvláště na malé a drobné živnostníky, u nichž tato výdajová položka tvoří podstatnou část jejich výdajů na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů. Ještě citelněji budou postiženy OSVČ uplatňující tzv. paušální výdaje stanoveným procentem z dosažených příjmů, kteří počínaje rokem 2008 nebudou moci vedle tohoto paušálu snížit základ daně o zaplacené pojistné na sociální a zdravotní pojištění. Přitom minimální pojistné odvody OSVČ za rok 2008 budou až na určité výjimky činit 19.146 Kč na sociální pojištění (bez nemocenského pojištění) a 17.464 Kč na zdravotní pojištění.

Maximální vyměřovací základ

S ohledem na poslední možnost snížit si základ daně za rok 2007 vyšší zálohou na pojistné zaplacenou do konce tohoto roku lze očekávat, že OSVČ toho budou chtít náležitě využít. V této souvislosti je ale třeba mít na paměti, že podle stávajícího znění § 24 odst. 2 písm. f) ZDP je pojistné daňově účinným výdajem (nákladem) pouze do výše pojistného vypočteného sazbou bez jejího zvýšení z maximálního základu pro toto pojistné.

Maximální vyměřovací základ pro sociální i zdravotní pojistné činí 486.000 Kč, čemuž odpovídá maximální pojistné 143.856 Kč (sociální) a 65.610 Kč (zdravotní). Případné vyšší zálohy tak nebudou daňově účinné.

Z důvodů daňové optimalizace záměrně vysoké placené zálohy na pojistné za rok 2007 budou mít zpravidla za následek vznik většího či menšího přeplatku na pojistném za tento rok. Řada OSVČ nebude chtít tento přeplatek vyplatit (vrátit), ale ponechá jej pro další období na úhradu záloh na pojistné pro rok 2008. Tímto postupem by se tak zdánlivě dalo obejít daňovou neuznatelnost pojistného OSVČ po 1. 1. 2008.

Ovšem chyba lávky, podle mne tudy cesta nevede. Takovéto přeplatky na pojistném bude muset OSVČ vykázat za rok 2008 jako peněžní nebo nepeněžní zdanitelný příjem z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti a přirozeně je nesmí uplatnit jako daňový výdaj (náklad). A to bez ohledu na to, zda si přeplatek na pojistném nechá vyplatit anebo jej ponechá na úhradu záloh na pojistném za rok 2008.

OSVČ např. v roce 2007 zaplatí na zálohách na pojistné 100.000 Kč. Výsledné pojistné za rok 2007 následně (v březnu 2008) vypočte ve výši 60.000 Kč, zbývajících 40.000 Kč bude přeplatek, který ponechá v OSSZ, resp. zdravotní pojišťovně na zálohy pro rok 2008. Těchto nevyplacených 40.000 Kč představuje v souladu s § 5 odst. 6 ZDP zdanitelný příjem z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti v roce 2008.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Jednotné hlášení zaměstnavatelů schváleno

    |

    Vláda schválila návrh zákona o Jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele (JMHZ), který od ledna 2026 výrazně sníží administrativní zátěž firem. Zaměstnavatelé budou místo až 25 různých formulářů podávat jediné elektronické hlášení měsíčně, které ministerstvo práce následně sdílí s dalšími institucemi. Nový systém zefektivní digitalizaci státní správy, odstraní duplicitní vykazování a přinese výhody i zaměstnancům, například v podobě předvyplněného daňového přiznání. Projekt je prvním krokem k vytvoření Jednotného inkasního místa.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících