Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Poskytnutí bezplatného přechodného ubytování zaměstnanci


Ing. Ivan Macháček
10. 2. 2008
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Poskytnutí bezplatného přechodného ubytování zaměstnanci může být jedním ze zaměstnaneckých benefitů poskytnutých zaměstnavatelem.

Foto: Fotolia.eu

 

Poskytnutí bezplatného přechodného ubytování zaměstnanci může být jedním ze zaměstnaneckých benefitů poskytnutých zaměstnavatelem. Zákon č. 261/2007 Sb. o stabilizaci veřejných rozpočtů změnil od r. 2008 v zákonu o daních z příjmů daňové řešení tohoto benefitu jak na straně zaměstnance, tak na straně zaměstnavatele.


 

Daňové řešení přechodného ubytování u zaměstnance

Podle nového znění § 6 odst. 9 písm. i) ZDP je hodnota přechodného ubytování poskytnutého zaměstnavatelem u zaměstnance osvobozena od daně z příjmů ze závislé činnosti tehdy, pokud:

  • jde o nepeněžní plnění zaměstnavatelem zaměstnanci v souvislosti s výkonem práce,
  • nejde o ubytování při pracovní cestě,
  • obec přechodného ubytování zaměstnance není shodná s obcí, kde má zaměstnanec bydliště,
  • a to maximálně do výše 3 500 Kč měsíčně.

Od 1. 1. 2008 je zaveden limit pro daňové osvobození od daně z příjmů ze závislé činnosti ve výši 3 500 Kč měsíčně a to bez ohledu na skutečnost, zda je zaměstnanec přechodně ubytován v ubytovně, hotelu či rodinném domku. Hodnota poskytnutého přechodného ubytování nad tento limit bude zahrnuta do vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění a bude podléhat zdanění daní z příjmů ze závislé činnosti z tzv. superhrubé mzdy.

V případě poskytnutí peněžního příspěvku na přechodné ubytování zaměstnance bude plná výše příspěvku podléhat u zaměstnance zdanění daní z příjmů a rovněž bude součástí vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění.

Daňové řešení přechodného ubytování u zaměstnavatele

Zákonem č. 261/2007 Sb. došlo ke zrušení § 24 odst. 2 písm. zu) ZDP, který stanovil pro zaměstnavatele podmínky a limitoval výši daňové uznatelnosti výdajů (nákladů) na přechodné ubytování zaměstnanců. Zaměstnavatel může v roce 2008 plně využít znění § 24 odst. 2 písm. j) bod 5 ZDP a veškeré výdaje spojené s přechodným ubytováním zaměstnanců mohou být na straně zaměstnavatele daňově uznatelným výdajem (nákladem). Podmínkou však je, že toto plnění zaměstnavatele je dohodnuto v kolektivní smlouvě, nebo stanoveno ve vnitřním předpisu popř. přímo v pracovní nebo jiné smlouvě uzavřené se zaměstnancem.

Příklad č. 1

Zaměstnavatel zajistil v rámci náboru pro svou firmu zaměstnance z různých míst ČR a poskytl jim bezplatné přechodné ubytování v ubytovně v souladu s kolektivní smlouvou. Platba za jednoho zaměstnance v r. 2008 činí 4 900 Kč měsíčně.

Poskytnuté nepeněžní plnění zaměstnavatele v částce 3 500 Kč měsíčně je u zaměstnance osvobozeno od daně z příjmů ze závislé činnosti. Částka 1 400 Kč bude jako nepeněžní příjem podléhat zdanění ze superhrubé mzdy a bude zahrnuta do vyměřovacího základu zaměstnance pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění.

Daňově uznatelným výdajem zaměstnavatele je celá částka 4 900 Kč za jednoho zaměstnance měsíčně.

Příklad č. 2

Zaměstnavatel se sídlem v Praze zabezpečí v r. 2008 pro získaného specialistu s bydlištěm v Blansku ubytování v pražském hotelu, za které zaplatí zaměstnavatel částku 21 000 Kč za měsíc. Toto přechodné ubytování poskytl zaměstnanci bezplatně v souladu se zněním pracovní smlouvy a to do doby, než si nový zaměstnanec sežene a zakoupí vlastní byt.

Poskytnuté nepeněžní plnění zaměstnavatele v částce 3 500 Kč měsíčně je u zaměstnance osvobozeno od daně z příjmů ze závislé činnosti. Částka 17 500 Kč měsíčně bude jako nepeněžní příjem podléhat zdanění ze superhrubé mzdy a bude zahrnuta do vyměřovacího základu zaměstnance pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění.

Daňově uznatelným výdajem zaměstnavatele je celá částka 21 000 Kč měsíčně.

Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
www.knihovnicka.cz
brněnská digitální tiskárna s nabídkou expresního tisku nejen knih.
www.knihovnicka.cz

GDECO Trade Olomouc
Filtrace vody
www.reverzni-osmozy.cz

Daňový kalendář

25. 6. 2019 Souhrnné hlášení (za květen 2019)
25. 6. 2019 Kontrolní hlášení (za květen 2019)
25. 6. 2019 Přiznání DPH (za květen 2019)
1. 7. 2019 Přiznání k dani z příjmů za rok 2018 (prodloužený termín)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,64 Kč
0,025 Kč
22,87 Kč
0,077 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 19.06.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru