Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Paušální výdaje na dopravu

Jednou z novinek zákona o daních z příjmů je možnost použít paušální výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem, a to ve výši 5 000 Kč měsíčně, pokud poplatník nechce vykazovat jednotlivé pracovní cesty. Což znamená, že podnikatel nebude muset, ale pouze pro účely zákona o daních z příjmů, vést žádnou evidenci jízd.

Tento výdajový paušál je možné uplatnit nejvýše na 3 vozidla, která poplatník buď vlastní nebo má v nájmu, a to i v případě, pokud využívá vlastní vozidlo nezahrnuté do obchodního majetku. Jedná se o ustanovení ZDP § 24 odst. 2 písm. zt); § 25 odst. 1 písm. zp) a § 28 odst. 6.

Pro uplatnění tohoto paušálu stanoví ZDP tyto podmínky:

  1. Paušální výdaj lze uplatnit nejvýše za 3 vlastní silniční motrová vozidla zahrnutá nebo nezahrnutá do obchodního majetku nebo v nájmu;
  2. u těchto vozidel nebyl uplatněn výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem podle § 24 odst. 2 písm. k);
  3. paušální výdaj lze uplatnit za každý celý kalendářní měsíc zdaňovacího období, ve kterém poplatník toto vozidlo používal k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů, s výjimkou příjmů podle § 10;
  4. poplatník toto vozidlo současně nepřenechal ani po část příslušného kalendářního měsíce k užívání jiné osobě, což je mimo jiné také případ poskytnutí vozidla zaměstnanci bezplatně k používání pro služební i soukromé účely podle § 6 odst. 6 ZDP.

Tento paušální výdaj může uplatnit jak fyzická osoba, bez ohledu na to zda vede účetnictví nebo daňovou evidenci, tak i právnická osoba. Jen pro úplnost, paušální výdaj na dopravu nemůže uplatnit poplatník, který vykazuje výdaje procentem podle § 7 odst. 7 nebo § 9 odst. 4., neboť v této částce výdajů jsou zahrnuty veškeré výdaje poplatníka vynaložené v souvislosti s dosahováním příjmů z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti nebo z pronájmu.

Při využití paušálních výdajů na dopravu nebudou daňově účinné výdaje (náklady) na spotřebované pohonné hmoty ani parkovné těchto vozidel. Ostatní výdaje (náklady) jako např. Výdaje na opravy, pojistné, technické prohlídky, mytí vozidel apod., a dále daňové odpisy těchto vozidel pak budou daňově účinné v plné výši.

U parkovného zahrnutého do tohoto paušálu se má to, že se bude jednat o parkovné hrazené v rámci pracovní cesty, nikoliv o parkovné, které je placeno např. za vyhražené stání na veřejné komunikaci před sídlem společnosti nebo za placená garážování vozidel.

Pokud se jedná o vozidlo nezahrnuté v obchodním majetku, tak se tento paušální výdaj vztahuje rovněž na spotřebované pohonné hmoty a parkovné, což znamená, že základní sazbu za ujeté kilometry, která se vztahuje k amortizaci vozidla uplatnil lze, ale jelikož se vztahuje na počet ujetých kilometrů, to nutně předpokládá vedení evidence služebních jízd, aby poplatník prokázal počet ujetých kilometrů v daném zdaňovacím období.

Krácený výdajový paušál

Používá-li poplatník předmětné vozidlo pouze z části k dosažení, zajištění a udržení zdanitelného příjmu, má nárok pouze na tzv. „krácený paušální výdaj“ na dopravu ve výši 4 000 Kč měsíčně. V případě použití krácených paušálních výdajů budou ostatní výdaje (náklady), a to včetně odpisů daňově účinné pouze ve výši 80 % a to bez ohledu na to, jaký je skutečný poměr mezi využitím předmětného vozidla k dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů a jeho použitím k ostatním účelům.

V ustanovení § 24 odst. 2 písm. zt) je dále uvedeno, že pokud poplatník uplatní u některého vozidla krácený paušál na dopravu, potom platí pro účely ZDP, že ostatní vozidla, u nichž poplatník uplatní paušální výdaje na dopravu, užívá výlučně k dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů. Což znamená, že krácený výdajový paušál lze uplatnit pouze u jednoho ze tří vozidel na které uplatňuje výdajový paušál na dopravu. Přesněji řečeno, plný výdajový paušál lze uplatnit nejvýše u tří vozidel, ale krácený pouze u jednoho z nich.

Poplatník tedy může paušální výdaj na dopravu uplatnit v jednom zdaňovacím období maximálně na tři silniční motorová vozidla, což znamená, že v případě, pokud jedno z těchto vozidel, na které začal uplatňovat paušál prodá nebo jiným způsobem vyřadí z provozu, nebude moci tento paušál uplatnit již na jiné vozidlo, neboť by tím překročil stanovený limit.

Tato problematika byla předložena skupinou daňových poradců na Koordinační výbor pod č. 281, příspěvek již byl částečně projednán ale v současné době není ještě možné tento příspěvek považovat za uzavřený. Jelikož tato „novinka“ vznikla na základě poslanecké iniciativy, „hledá“ MF argumantaci, jak se k výkladu tohoto ustanovení postavit.

Pokud jde o zmíněná stanoviska Ministerstva financí, je třeba uvést, že nejsou závazná a až teprve praxe ukáže, jak bude nakládáno s tímto ustanovením, či zda se dočkáme nějaké další úpravy.

Nejasnost také zůstává v otázce přenechání vozidla k užívání jiné osobě. Dle stanoviska MF není zákonná podmínka splněna, kromě, již zmíněných manažerských vozidel, také v případech, kdy vozidlo řídí spolupracující osoba nebo účastník sdružení bez právní subjektivity, pokud se nejedná o vozidlo v podílovém spoluvlastnictví účastníků sdružení.

Paušální výdaje a prokázání výdajů v průběhu jednoho zdaňovacího období

Nejasnost dále zůstává v otázce možnosti kombinace paušálního výdaje a prokázání výdajů v průběhu jednoho zdaňovacího období. Je třeba uvést, že nemožnost této kombinace zákon přímo nevylučuje, ovšem stanovisko Ministerstva financí je také v tomto případě nesouhlasné. To by mělo za následek, že pokud si poplatník pořídí vozidlo např. 20. října, nemůže za tento měsíc uplatnit paušální výdaj na dopravu, protože toto vozidlo nevlastnil a nepoužíval celý kalendářní měsíc.

V případě, nemožnosti kombinace výdajů na dopravu tímto vozidlem by měl poplatník pouze dvě možnosti, a to buď uplatňovat na toto vozidlo do konce zdaňovacího období skutečné výdaje, a nebo výdaje vynaložené na pohonné hmoty a parkovné v tomto měsíci uplatnit jako nedaňové a paušální výdaj uplatnit jen za měsíce listopad a prosinec.

Pokud jde o vymezení vozidel, na které lze paušál uplatnit, musí se jednat o silniční motorová vozidla. Zákon o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích (zákon č. 56/2001 Sb., § 2 odst. 1) vymezuje silniční vozidlo jako motorové nebo nemotorové vozidlo, které je vyrobené za účelem provozu na pozemních komunikacích pro přepravu osob, zvířat nebo věcí.

Z rozdělení vozidel podle uvedeného zákona je zřejmé, že paušální výdaj na dopravu je možné využít u těchto kategorií vozidel:

  • L – motorová vozidla zpravidla s méně než čtyřmi koly,
  • M – motorová vozidla, která mají nejméně čtyři kola a používají se pro dopravu osob a
  • N – motorová vozidla, která mají nejméně čtyři kola a používají se pro dopravu nákladů.

Pro vedení účetnictví a daňové evidence to pro poplatníky znamená, že o výdajích na pohonné hmoty a parkovné u těchto vozidel se bude účtovat nebo budou v daňové evidenci vykazovány jako výdaje nedaňové, které u poplatníka vedoucího daňovou evidenci nebudou zahrnuty do základu daně, a u poplatníka, který vede účetnictví budou tyto výdaje (náklady) vyloučeny na řádku 40 daňového přiznání z hospodářského výsledku.

Paušální výdaj na dopravu se tak promítne do daňového přiznání neúčetně jako položka snížující hospodářský výsledek nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji na příslušném řádku daňového přiznání.

Paušální výdaje na dopravu a DPH

Z hlediska DPH je situace poněkud jiná, protože mezi ZDP a ZDPH není v tomto směru žádná souvislost. Podle § 72 ZDPH má plátce nárok na odpočet daně pokud přijatá zdanitelná plnění použije pro uskutečnění své ekonomické činnosti. Pokud plátce přijatá zdanitelná plnění použije jak k uskutečnění své ekonomické činnosti, tak i k plněním s touto činností nesouvisejícím nebo k plněním osvobozeným, je povinen nárok na odpočet daně krátit způsobem uvedeným v § 76.

Pokud tedy poplatník uplatní výdajový paušál na dopravu, může u přijatých zdanitelných plnění uplatnit nárok na odpočet daně na vstupu, případně bude mít povinnost tento nárok krátit. Odpočet však může uplatnit i pohonných hmot.

Pokud jde o vedení knihy jízd, poplatník, který uplaňuje výdajový paušál (a to jak plný, tak i krácený) nemusí z hlediska daně z příjmů již pracovní cesty u těchto vozidel žádným způsobem prokazovat . Pro účely DPH však i v tomto směru platí § 100 zákona, podle něhož je plátce povinen vést v evidenci pro účely daně veškeré údaje vztahující se k jeho daňové povinnosti, zejména údaje potřebné pro správné stanovení daňové povinnosti. To znamená, že spotřebu pohonných pro účely DPH bude muset prokazovat i nadále knihou jízd nebo nějakou jinou obdobnou evidencí.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Vláda chce zrušit srážkovou daň, tisíce zaměstnanců čeká podání přiznání

    |

    S plánovaným zavedením jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů dojde i ke zrušení srážkové daně u fyzických osob. Od roku 2026 se změna dotkne nerezidentů, od roku 2027 pak všech zaměstnanců. Nově budou muset desítky tisíc lidí s vedlejšími příjmy, například předsedové SVJ, brigádníci či členové dozorčích rad, podávat daňové přiznání. Ministerstvo financí si od změny slibuje snížení administrativy a větší participaci poplatníků na daňových povinnostech. Kritici však varují před zbytečnou zátěží pro zaměstnance i finanční správu. OSVČ s paušální daní se změny nedotknou. V budoucnu by mohlo dojít i ke zrušení ročního zúčtování daně.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících