Fyzická osoba má nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním ve společné domácnosti. Společnou domácností se rozumí, že občané spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby. Podmínky uplatnění upravuje § 35c
zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen „ZDP“).
Daňové zvýhodnění má formu
slevy na dani,
daňového bonusu nebo kombinace obojího. Slevu na dani lze uplatnit
až do výše daňové povinnosti.
Daňové zvýhodnění činí
13.404 Kč ročně na každé dítě (tj. 1.117 Kč měsíčně). Jedná-li se o dítě, které je držitelem průkazu ZTP/P, lze uplatnit dvojnásobnou částku, tj.
26.808 Kč ročně (2.234 Kč měsíčně).
Je-li daňové zvýhodnění nebo jeho část vyšší než vlastní daňová povinnost, jedná se o
daňový bonus. Může tak dojít k situaci, kdy poplatník neplatí žádnou daň z příjmů a ještě je mu vyplácena částka navíc, a to až do výše daňového zvýhodnění. Formou daňového bonusu lze uplatnit částku
maximálně 60.300 Kč ročně. Bonus lze uplatnit, pokud činí
alespoň 100 Kč.
Podmínky pro uplatnění daňového bonusu:
- poplatník má příjmy podle § 6 až 9 ZDP alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy platné k počátku roku (pro rok 2013 činí tato částka 48.000 Kč). Do těchto příjmů se nepočítají příjmy osvobozené od daně a příjmy zdaněné srážkovou daní,
- poplatník, který má pouze příjmy podle § 9 ZDP z pronájmu, nemůže bonus uplatnit, pokud jsou výdaje vyšší než příjmy (je ve ztrátě),
- pokud má poplatník povinnost podat daňové přiznání a při jeho sestavování zjistí, že mu bylo vyplaceno na daňových bonusech (např. v zaměstnání) více než na kolik měl nárok, jedná se o daňový nedoplatek a má povinnost tyto bonusy vrátit (uhradit nedoplatek).
Kdo je vyživovaným dítětem?
Vyživované dítě:
- dítě vlastní, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů – dítě osvojené, dítě, jež bylo převzato do péče rozhodnutím příslušného orgánu, dítě, jehož rodič zemřel, a dítě manžela, kterému bylo svěřeno do výchovy rozhodnutím soudu, dítě druhého z manželů a vnuk (vnučka), pokud jeho (její) rodiče nemají příjmy,
- nezletilé dítě – do 18 let,
- zletilé dítě až do dovršení věku 26 let, jestliže nepobírá invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně a:
- soustavně se připravuje na budoucí povolání (příprava na budoucí povolání se posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře),
- nemůže se soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, nebo
- z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.
Dočasný pobyt dítěte mimo domácnost nemá vliv na uplatnění daňového zvýhodnění. Lze tedy uplatnit zvýhodnění
i na dítě, které bydlí na internátu nebo na vysokoškolské koleji.
Uzavře-li vyživované dítě manželství, může slevu na dani uplatnit jeho manžel či manželka. Nemá-li jeho manžel či manželka příjmy, může daňové zvýhodnění uplatnit rodič dítěte, pokud žije s dítětem ve společné domácnosti.
Daňové zvýhodnění na dítě
může uplatnit vždy jen jeden poplatník – jeden z rodičů. Daňové zvýhodnění lze uplatnit
ve výši 1/12 za každý měsíc, na jehož počátku byly splněny podmínky pro uplatnění. Daňové zvýhodnění
lze uplatnit již v měsíci, kdy se dítě narodilo, ve kterém začíná studium a ve kterém bylo převzato do náhradní péče.
Daňové zvýhodnění
nelze uplatnit na dítě partnera v rámci registrovaného partnerství.
Studium dítěte
Studium dítěte blíže upravuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v § 11 až 15.
Daňové zvýhodnění a studium na střední škole:
- Studium na střední škole nebo vyšší odborné škole. Nelze uplatňovat na dítě, které studuje SŠ nebo VOŠ dálkově, distančně, večerní nebo kombinovanou formou, pokud si zároveň při tomto studiu vydělává (zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění, podnikání atp.) nebo má v době takového studia nárok na podporu v nezaměstnanosti či podporu při rekvalifikaci.
- Studium na středních školách a konzervatořích a vyšších odborných školách v ČR zapsaných do rejstříku škol, na středních školách zřizovaných ministerstvem obrany, vnitra a spravedlnosti. Studium v cizině, pokud je podle rozhodnutí MŠMT postaveno na roveň studia v ČR.
- Uplatňovat lze daňové zvýhodnění i během prázdnin mezi jednotlivými ročníky.
- Daňové zvýhodnění lze uplatňovat do konce školního roku, ve kterém byla složena maturita nebo absolutorium, pokud během prázdnin nebude dítě celý měsíc pracovat (nebo podnikat) nebo pobírat podporu v nezaměstnanosti.
- Studium v jednoletých kurzech cizích jazyků s denní výukou podle příslušného právního předpisu, zahájené nejpozději ve školním roce 2013/2014, se považuje za studium na středních školách.
Daňové zvýhodnění a studium na vysoké škole:
- Ode dne, kdy se dítě stalo studentem VŠ, do dne, kdy ukončilo studium.
- Počítá se i doba mezi ukončením studia na SŠ a nástupem na VŠ, pokud na sebe navazují.
- Zvýhodnění se uplatní naposledy v měsíci, kdy dítě ukončilo studium na VŠ. Lze uplatnit i měsíc po měsíci ukončení studia za podmínky, že celý tento měsíc nebude dítě pracovat (nebo podnikat) nebo pobírat podporu v nezaměstnanosti.
- Studiem na VŠ se rozumí studium v bakalářském, magisterském a doktorském studijním programu (studium v cizině pouze v případě, že je podle rozhodnutí MŠMT postaveno na roveň studia v České republice).
Podmínky pro uplatnění daňového zvýhodnění na dítě
Podmínky pro uplatnění daňového zvýhodnění u zaměstnavatele (dle § 38l odst. 3 ZDP):
- podpis Prohlášení poplatníka – lze podepsat na stejné období kalendářního roku pouze u jednoho zaměstnavatele,
- úřední doklad prokazující totožnost dítěte – zpravidla rodný list,
- předložení průkazu ZTP/P,
- potvrzení od zaměstnavatele manželky/manžela, že neuplatňuje daňové zvýhodnění,
- u zletilého dítěte potvrzení školy, že se dítě soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem – potvrzení o studiu,
- potvrzení správce daně příslušného podle místa bydliště poplatníka o tom, že poplatník vyživuje v domácnosti zletilé dítě až do dovršení 26 let věku, které nepobírá invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně a nemůže se soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, anebo z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost,
- potvrzením o studiu vydaném zahraniční školou na určité období a v souladu se zvláštním právním předpisem o státní sociální podpoře rozhodnutím MŠMT, že takové studium na škole v cizině je postaveno na roveň studia na středních nebo vysokých školách v České republice.
Daňové zvýhodnění na dítě a výdajové paušály
Od 1. 1. 2013 nelze daňové zvýhodnění uplatnit u poplatníka, který uplatňuje výdaje paušálem (u příjmů z podnikání a z pronájmu) a součet základů daně, u kterých jsou uplatněny výdaje paušálem, je vyšší než 50 % celkového základu daně.
Příklad:
Poplatník má tyto příjmy:
- 200.000 Kč ze zaměstnání – jedná se o základ daně (tj. superhrubou mzdu),
- 100.000 Kč z podnikání – uplatňuje výdaje paušálem 60%,
- 50.000 Kč z pronájmu – uplatňuje výdaje paušálem 30%.
Může uplatnit daňové zvýhodnění?
Základ daně ze zaměstnání: 200.000 Kč
Základ daně z podnikání: 40.000 Kč
Základ daně z pronájmu: 35.000 Kč
Celkový základ daně činí 275.000 Kč, základ daně, u kterého byl použit paušál, činí 75.000 Kč, tj. 27 % celkového základu daně. Poplatník může uplatnit zvýhodnění na dítě, protože základy daně, u kterých byl použit paušál, tvoří méně než 50 % celkového základu daně.
Daňové zvýhodnění u nerezidentů
Daňový nerezident může daňové zvýhodnění uplatnit pouze
ve vlastním daňovém přiznání. Nelze ho tedy uplatnit u zaměstnavatele v rámci měsíčních záloh, ani při ročním zúčtování daně.
Podmínkou pro uplatnění daňového zvýhodnění je, že
nerezident je rezidentem členského státu EU, Norska nebo Islandu a
úhrn všech jeho příjmů ze zdrojů na území České republiky činí nejméně 90 % všech jeho příjmů. Kromě příjmů, které nejsou předmětem daně, jsou od daně osvobozeny nebo jsou zdaněny srážkou.
Článek byl připravený ve spolupráci s Účetnictvím bez starostí.
Související článek:
Pracující studenti, rodiče a slevy na dani