Dnem 1. 1. 2009 nabude účinnosti doposud nejrozsáhlejší novela zákona o DPH, kterou přinesl zákon č. 302/2008 Sb. („Novela“). Pro ilustraci dopadu Novely si stačí uvést dvě čísla: zákon o DPH má „jen“ 113 paragrafů a Novela má plných 313 změnových bodů a 6 přechodných ustanovení.
Přes početní lavinu přinášených změn, která evokuje představu, že nezůstane kámen na kameni, ovšem nelze hovořit o reformě systému DPH. V drtivé většině případů jde totiž pouze o tzv. legislativně technická zpřesnění textu. Věcných, natožpak významných, změn je málo. Ale najdou se, jednou z nich je právě změna režimu uplatňování DPH u finančního pronájmu (leasingu).
Jak to bylo doposud
Připomeňme si stručně, jak přistupoval zákon o DPH k finančnímu pronájmu (leasingu) do konce roku 2008. Především si pro své potřeby tento pojem samostatně definoval, takže finančním pronájmem rozuměl:
- přenechání zboží nebo nemovitosti za úplatu do užívání podle smlouvy o finančním pronájmu,
- pokud si strany v této smlouvě sjednaly, že uživatel je oprávněn (nebo povinen) nabýt zboží (nemovitost), která je předmětem smlouvy, nejpozději úhradou posledního závazku ze smlouvy.
Takovýto finanční pronájem se pak posuzoval obdobně jako dodání zboží nebo převod nemovitosti.
Druhou skálopevnou jistotou v DPH pak bylo, že smlouva o finančním pronájmu se uskutečňovala postupně formou tzv. dílčích plnění podle dohodnutého splátkového kalendáře. Takže leasingový pronajímatel DPH na výstupu průběžně přiznával u každé jednotlivé dohodnuté splátky, případně platby předem a stejně tak si nájemce (byl-li plátce a měl-li na to nárok) uplatňoval postupně tuto DPH na vstupu k odpočtu.
Jak to bude nyní
Obě zmíněné dlouholeté jistoty finančního pronájmu v DPH od 1. 1. 2009 vzaly za své. V zákoně o DPH s účinností od 1. 1. 2009 již obecnou definici finančního pronájmu nenajdeme a k jeho uskutečnění dojde zpravidla ihned na počátku nájemního vztahu. Čímž konečně dochází ke sladění s evropskou směrnicí k DPH.
Nově je stanoveno, že za dodání zboží nebo převod nemovitosti se považuje:
- převod práva užívat najaté zboží nebo najatou nemovitost
- na základě smlouvy, která stanoví
- povinnost nájemce nabýt zboží nebo nemovitost, které jsou předmětem smlouvy.
A v takovém případě se celé plnění bude považovat za uskutečněné již dnem vzniku práva užívat dané zboží nebo nemovitost nájemcem. Takže už žádné postupné přiznávání a nárokování DPH podle dílčích splátek po celou dobu nájmu, ale celou DPH z celkové sjednané úplaty musí pronajímatel přiznat a zaplatit správci daně hezky najednou při zahájení „leasingu“.
Aby to neplatil ze svého, bude obvykle chtít o tuto celkovou DPH navýšit zálohu, resp. nultou, první nebo mimořádnou leasingovou splátku. A stejně tak najednou si bude moci nájemce – je-li plátcem DPH a má-li na to nárok – uplatnit odpočet celé DPH hned na počátku „leasingu“.
Jde tedy o obdobný postup jako trvale platí např. při koupi zboží na splátky nebo na úvěr, kdy se rovněž přiznává a nárokuje DPH z celkové ceny (úplaty) ihned při dodání, resp. při převzetí zboží.
Jestliže „leasingová“ smlouva stanoví pouze právo nájemce nabýt zboží nebo nemovitost (a nikoli povinnost), nebude již po 1. 1. 2009 považována za dodání zboží nebo převod nemovitosti, ale za poskytnutí služby, kde platí jiná pravidla DPH.
Pro případ, že je předmětem takovéhoto nájemního vztahu (tedy pouze s právem nájemce na nabytí předmětu nájmu) osobní automobil, zde zákon o DPH zavádí legislativní zkratku – finanční pronájem osobního automobilu. V těchto případech bude možno i nadále uplatňovat dosavadní režim zdaňování formou dílčích plnění podle dohodnutého splátkového kalendáře.
Lze očekávat, že v praxi bude právě tato možnost daleko více využívána, protože rozkládá celkový odvod DPH do dlouhého období – na celou dobu nájmu. Což ocení zejména neplátci, tj. soukromí občané a dále plátci v případě osobních automobilů pro firemní využití, u nichž nemají ani nadále nárok na odpočet DPH, ať už jde o jejich přímou koupi nebo o „leasing“ s povinností nájemce nabýt předmět nájmu (což se rovněž považuje za pořízení zboží) anebo o „leasing“ s právem nájemcem nabýt předmět nájmu (což je nově poskytnutím služby s označením „finanční pronájem osobního automobilu“).
Přechodné ustanovení
Stejně jako koně nelze přesedlat v půli závodu, tak by asi jen těžko bylo možno uplatnit nová zcela jiná pravidla zdanění DPH na již započaté smlouvy o finančním pronájmu. Vcelku očekávaně proto v Novele najdeme přechodné ustanovení, podle kterého se pro smlouvy o finančním pronájmu uzavřené do konce roku 2008 až do jejich konce uplatní ještě dosavadní pravidla, tedy zákon o DPH ve znění do 31. 12. 2008 (před Novelou).
Pozor ale na podmínku, že předmět těchto „leasingových“ smluv musí být nájemci předán do užívání rovněž do konce roku 2008, nestačí že je např. na cestě od zahraničního výrobce apod.
Co na to unijní předpisy
Nahlédněme závěrem stručně do zmíněné evropské směrnice o společném systému DPH v rámci EU (Směrnice Rady 2006/112/ES), která je pro členské státy závazná. K námi přetřásané problematice „leasingu“ zde najdeme následující pravidlo. Za dodání zboží se považuje také:
- skutečné předání zboží na základě smlouvy o nájmu zboží na dobu určitou,
- v níž je stanoveno, že za obvyklých okolností bude vlastnické právo převedeno
- nejpozději k okamžiku zaplacení poslední splátky.
Neboli, že dodáním zboží je smlouva o finančním pronájmu zavazující pro nájemce v tom směru, že musí nabýt najaté zboží, v ostatních případech jde o poskytnutí služby, jak již od 1. 1. 2009 správně stanovuje i český zákon o DPH.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.