Ministerstvo financí představilo plány na hotovou daňovou revoluci. Chce zjednodušit zákon o daních z příjmů, udělat daňové přiznání pouze na dvě strany a vzniknout by měl třeba i daňový kiosek, který by měl být jakýmsi virtuálním finančním úřadem.
MOderní a JEdnoduché – přívlastky, které se skrývají v názvu projektu Ministerstva financí MOJE daně. Novou vizi představil minulý týden ministr financí Andrej Babiš. „Chci, aby Ministerstvo financí připravilo jednodušší daňový systém po vzoru nejlepší světové praxe. Například zákon o daních z příjmů, který dnes máme, je z roku 1992 a byl 150krát novelizován,“ vysvětluje ministr financí.
Zákon o daních z příjmů v současné podobě je více než 7× delší než v původním znění, obsahuje výjimky podle dnes již neplatných vyhlášek a na vršící se výjimky již nestačí písmenka abecedy. Nový zákon o daních z příjmů by měl být čistý, „úřednický“ zákon s katalogem standardizovaných výjimek. Měl by to být jednodušší a uživatelsky přátelský předpis.
Návrh nového zákona o daních z příjmů by měl být představen v září 2017, účinnost je plánovaná na 1. leden 2020. Otázkou však je, zda se tyto plány do té doby podaří převést v realitu. Změny totiž budou zasahovat již do nového volebního období a není tedy jisté, zda bude Andrej Babiš stále sedět v ministerském křesle.
Zákon o daních z příjmů však není jedinou oblastí, která by měla doznat změn. Jaké další novinky má Ministerstvo financí v plánu zavést? Postupně si je níže v krátkosti představíme.
Integrovaný systém správy daní a pojistného
Integrovaný systém správy daní a pojistného („ISS“) nahrazuje dříve plánované jednotné inkasní místo. Pojem ISS by se měl objevit v novém zákoně o daních z příjmů. Měl by mít na starosti nejen výběr daní, ale i pojistného. Poplatník by tak mohl příslušné částky odvádět pouze na jeden účet Finanční správy, která by se měla stát správcem tohoto integrovaného systému.
Samovyměření DPH
Zadržování vyměřeného nadměrného odpočtu DPH může působit některým podnikatelům potíže. Samovyměření by mělo celý proces urychlit. Finanční úřad by zadržoval pouze sporné části nadměrného odpočtu DPH (tedy nikoliv celé částky).
Předpokládaná platnost je v lednu 2019 (s účinností od 1. ledna 2020).
Daňový kiosek
Daňový kiosek by měl být jakýmsi virtuálním finančním úřadem – kdo bude chtít, vyřeší daně z domova. Lidé by díky němu měli mít kompletní přehled o svých daňových povinnostech, měla by se jim zobrazovat daňová historie a formuláře by měly mít předvyplněné údaje (a to nejen identifikační údaje, ale také třeba údaje z minulého daňového období).
Daňový kiosek by měl umožnit například také vedení jednoduchého účetnictví nebo poskytnout rozhraní pro účetní programy. Díky individualizaci by mělo dojít též ke snížení administrativy zaměstnavatelů.
Konkrétnější představení projektu by mělo nastat v září roku 2017.
Elektronizace podání
Finanční správa by ráda zvýšila počet podání, která je možno učinit elektronicky. U takovýchto podání by se tak měla snížit chybovost, kontrolu by měl udělat automaticky informační systém.
Daňové přiznání pouze na dvě stránky
Zaměstnanci, kteří si sami podávají daňové přiznání, by se měli dočkat nového formuláře pouze na jednom listě, tedy na dvou stranách A4. V současné době je vyhotovený návrh obsahové stránky, finální verze by měla být k dispozici na podzim letošního roku.
Zjednodušení placení daní
Finanční správa letos zavedla platbu daně z nemovitých věcí přes SIPO (více viz v článku Daň z nemovitých věcí můžete platit přes SIPO) a vybraných daní přes daňovou složenku (více viz v článku Platba přes daňovou složenku bude na poště zdarma). A chtěla by znovu zavést možnost placení pomocí platební karty (pouze u vybraných odvodů – některé daně, cla či další poplatky). S největší pravděpodobností od příštího roku.
Intenzivnější komunikace s daňovými dlužníky
Také na daňové dlužníky se chce více zaměřit Finanční správa. Řešit nedoplatky by s nimi chtěla intenzivněji než doposud, a to telefonicky, přes SMS, e-mailem nebo osobně.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.