Konec roku je pro daňové poradce a účetní celkem hektický. Před Vánocemi ale toužebně neočekávají zjevení zlatého prasátka jako ostatní, nemohou se dočkat spíše zveřejnění příslušných zákonů ve Sbírce zákonů.
V naší kanceláři je konec roku spjat se situací, která dělí klienty na dva tábory. Jedni chtějí vědět, kolik přesně budou platit daně za daný rok – u fyzických osob jsme tak svědky vysypávání všech šuplíků a hledání dokladů, právnické osoby finišují své výhledy na poslední měsíc roku.
Druhá skupina se již zaměřuje na rok příští a chce znát výhled svých povinností – a to nejen daňových, ale i účetních, týkajících se především povinných agend a nutných úprav software.
Předvánoční čas tedy trávíme nad doklady dávno zapomenutými a „ztracenými“, neustále aktualizujeme daňové výhledy daného roku podle toho, jak se mění vývoj očekávaných tržeb; a k tomu ještě musíme sledovat aktuální dění kolem Sbírky zákonů, zda se daný daňový a účetní zákon podaří zveřejnit ještě k poslednímu dni, a může tedy platit od 1. 1. následujícího roku.
Letos bude situace ještě pestřejší v oblasti DPH, neboť ve hře jsou stále dvě varianty sazeb. Jenže zákon toho skýtá mnohem více, než jen „pouhá“ čísla sazeb daně. Vypadá to tedy, že období mezi vánočními svátky a Silvestrem bude perné také pro programátory účetních software.
Hektika vánočních nákupů do kanceláře naštěstí nedopadá, hektika nad zpracováním dokladů v očích mnoha neúčetních ani být nemůže („Co tam tak celý den nad jednou fakturou dělají?“ napadá mnohé). Ale přesto mi vždy při dotazu mých kolegyň na nějaký účetní problém vyvstane otázka, zda se jich nezeptat, v jaké pohodě jsou – v malé či velké?
Čtenáři článku na tomto portálu jistě pochopí, že velikost písma je opravdu důležitá – malá pohoda je důležitá pro pracovní morálku, velká POHODA je důležitá pro zvládnutí náporu účetních dokladů a relevantních výstupů pro výpočet daňového zatížení.
Toto rozlišování písmen mne napadlo, když jsem kdysi viděla kreslený vtip, kterak se jeden muž před budovou finančního úřadu svěřuje druhému: „Sem já nechodím, já platím každý rok daně Daně!“ Ne každý má manželku tohoto jména, takže ho jeho daně zajímají hodně, k čemuž musí přispět obě pohody.
Několik verzí zákonů a příruček
Otřepané klišé, že na daně je nutno myslet na samém začátku roku, jsme snad již našim dlouhodobým klientům vysvětlili. To se však v posledních letech dostává do příkrého rozporu se skutečností, že před Vánoci toužebně neočekáváme zjevení zlatého prasátka, ale zveřejnění příslušných zákonů ve Sbírce zákonů.
Když už je to „černé na bílém“, mohu konečně poslat klientům souhrnnou informaci, co je v nadcházejícím roce čeká. V novém roce pak následně odvracím narážky na to, že je to špatně, neboť v publikaci daňových zákonů, kterou si koupili v knihkupectví, toto vůbec není. A nahlédnutím do jejich publikace zjistím, že tomu tak skutečně je (např. u daně z příjmů na přelomu roku 2011 a 2012 vypadla novela zákona ohledně vypuštění osvobození loterijních her od daně z příjmů; ta vyšla těsně před koncem roku a vydavatel oné publikace se nezabýval tím, že by vyčkal na platnou verzi zákona).
Nezbývá tedy, než proškrtat dané publikace podle aktualizovaného znění zákona a předat k užívání – stejně se v ní bude v průběhu roku tak 3x až 4x škrtat na mnoha místech podle průběžných aktualizací zákonů.
Koncem roku tedy v naší kanceláři dochází k souboji starých a nových zákonů, popřípadě těch v legislativním procesu. A to se ještě může stát, že probíhá daňová kontrola z let minulých, takže musí být člověk ve střehu a pamatovat si, jak se mělo účtovat před dvěma lety.
Nedivte se tedy prosím, pokud ve svém okolí máte někoho z účetní a daňové oblasti, že s koncem roku, či spíše začátkem nového, žije ještě v roce starém a má u sebe několik verzí zákonů a příruček.
Pravda, když změny, tak proč ne se začátkem roku nového. Ale proč jich je poslední dobou tolik a proč se o nich v platném znění dozvídáme „tak brzy“?
Článek byl připravený ve spolupráci se společností Finservis s.r.o.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.