Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Když si zaměstnanci ponechávají firemní data

Když si zaměstnanci ponechávají firemní data

Bývalí zaměstnanci si často ponechávají citlivá firemní data a nevidí na tom vůbec nic špatného. Aby si zaměstnanci uvědomili, že zcizení duševního vlastnictví je trestným činem, je třeba, aby je společnosti v této oblasti vzdělávaly.

Podle globální studie společnosti Symantec, kterou nechala provést v říjnu loňského roku, si až polovina zaměstnanců, kteří opustili nebo ztratili své zaměstnání v posledních dvanácti měsících, ponechala důvěrné firemní údaje. Plných 40 procent je dokonce plánuje využít ve svém novém zaměstnání.
 
Výsledky ukazují, že postoje zaměstnanců a jejich přesvědčení o krádežích duševního vlastnictví jsou v rozporu s převážnou většinou firemních politik.
 
Zaměstnanci považují zcizení a používání důvěrných dat nejen za přijatelné, ale také věří, že to jejich společnost nezajímá. Pouze 47 procent tvrdí, že jejich organizace v případě odcizení citlivých informací podniká patřičné akce v souladu s bezpečnostními politikami. 68 procent říká, že jejich organizace žádné kroky k zamezení používat důvěrná data a informace nepodniká.
 
Organizacím se nedaří vytvořit takové prostředí a firemní kulturu, která by podpořila zodpovědnost a závazek zaměstnanců v oblasti ochrany citlivých dat.
 
Hlavní zjištění průzkumu:

  • Zaměstnanci přenáší citlivá data mimo společnost a nikdy je nemažou. 62 procent z nich říká, že je přijatelné přenášet pracovní dokumenty do vlastních osobních počítačů, tabletů, smartphonů a on-line aplikací pro sdílení souborů. Většina nikdy nemaže údaje, které si přesunuli, protože v tom, že je mají u sebe, nevidí nic špatného. 
  • Většina zaměstnanců si myslí, že používání dat převedených od předchozího zaměstnavatele je v pořádku. 56 procent zaměstnanců nevěří, že používání konkurenčních důvěrných informací je trestným činem; tento omyl přináší rizika stávajícím zaměstnavatelům, kteří jsou jako příjemci zcizených důvěrných dat ohroženi. 
  • Zaměstnanci připisují vlastnictví důvěrných dat osobě, která je vytvořila. 44 procent zaměstnanců věří, že pracovník, který vyvíjí pro firmu software, má vlastnický podíl na zdrojovém kódu a je to jeho práce a vynález. 42 procent si myslí, že není trestným činem znovu použít zdrojový kód bez souhlasu v projektech pro jiné společnosti. 
  • Organizacím se nedaří vytvořit kulturu bezpečnosti. Pouze 38 procent zaměstnanců tvrdí, že jejich manažer považuje ochranu dat za obchodní prioritu, 51 procent si myslí, že je přijatelné vzít si firemní data, protože jejich společnost neprosazuje striktní bezpečnostní politiky.

Doporučení:

  • vzdělávání zaměstnanců
Organizace musí dát svým zaměstnancům vědět, že vynášení důvěrných informací je trestné. Ochrana duševního vlastnictví by měla být nedílnou součástí školení o bezpečnosti.
  • prosadit podepsání dohody o ochraně důvěrných informací
V téměř polovině případů interních krádeží měla organizace dohodu o duševním vlastnictví se zaměstnancem, která sice naznačuje existenci bezpečnostní politiky, ale bez pochopení zaměstnanců a účinného vynucení jejího dodržování je neefektivní.

Zahrnutí jasné specifikace ochrany důvěrných informací do pracovních smluv a zajištění jejich dodržení při výstupním pohovoru vede k odpovědnosti zaměstnanců a nedochází tak k úniku firemních informací, a tím i majetku firmy.

 

Ujistěte se, že zaměstnanci jsou si vědomi, že porušení zásad bude postihováno a krádež firemních informací bude mít negativní důsledky pro ně i jejich budoucího zaměstnavatele.
  • monitorování technologií
Implementovat politiku ochrany dat, která sleduje nevhodný přístup a používání citlivých informací a automaticky upozorní zaměstnance na porušování, což zvyšuje povědomí o bezpečnosti a odrazuje od zcizení dat.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Václav
    29. 06. 2016, 14:34

    Dobrý den, rád bych se zeptal jak je to se souborem, který jsem vytvořil pro užívání ve firmě, tento soubor mám samozřejmě zaheslovaný. Jak je to… Má někdo z firmy právo na to aby znal heslo? Děkuji za odpověď. Hezký den Václav

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Nové povinnosti zaměstnavatelů při odměňování od června 2025

    |

    Od 1. června 2025 začíná platit novela zákoníku práce, která přináší důležité změny v oblasti odměňování. Nově musí zaměstnavatel předat zaměstnanci mzdový nebo platový výměr nejpozději před zahájením výkonu práce, nikoliv až v den nástupu. Bezhotovostní výplata se stává standardem, výjimky budou možné jen na základě písemné dohody. Nově se řeší také výplaty v cizí měně, přesnější vymezení nelegální práce a náhrady zaměstnancům pracujícím v zahraničí, včetně podpory rodičů čerpajících dovolenou mimo ČR.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících