Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Paušální výdaje na auto a leasing v daňovém přiznání

Paušální výdaje na auto a leasing v daňovém přiznání

Na jaký řádek v Příloze č. 1 přiznání k dani z příjmů fyzických osob vstupují paušální výdaje na auto a leasing? Odpovídáme na další z vašich dotazů, které vkládáte do naší online poradny.

Dotaz:
Na jaký řádek v Příloze č. 1 přiznání k dani z příjmů vstupují paušální výdaje na auto a leasing? Je to řádek 102, nebo 106 + tabulka E? Zpracovávám daňovou evidenci.


Odpovídá Ing. Jaromír Chlada, ekonomický a účetní poradce:

Nejprve je potřeba si říci, že při konečných úpravách základu daně podle § 5 a § 23 v Příloze č. 1 k daňovému přiznání k dani z příjmů FO záleží na tom, jakým způsobem uplatňoval podnikatel příslušné výdaje v daňové evidenci. Je totiž možno používat více variant.
 
Například podnikatel v průběhu zdaňovacího období může evidovat skutečné výdaje na nákup pohonných hmot (PHM) a parkovné jako daňově uznané výdaje. Na konci roku zjistí, že je pro něj výhodnější uplatnit paušální výdaj na dopravu. Pokud si daňovou evidenci vede ve slušném účetním programu (například v programu POHODA), je poměrně jednoduché zpětně všechny výdaje za PHM a parkovné „přeúčtovat“ na výdaje daňově neuznané. V daňovém přiznání pak pouze částku paušálního výdaje uvede v Příloze č. 1 v tabulce E do části „Popis úpravy podle § 5 a § 23 snižující výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji a současně tuto částku uvede v ř. 106 Přílohy č. 1.

Stejným způsobem postupuje poplatník, který si po celé zdaňovací období rovnou evidoval platby za PHM a parkovné jako nedaňový výdaj.
 
Pokud podnikatel nemá program, který by mu umožňoval přeúčtovat původní daňové výdaje na výdaje nedaňové, nebo se mu prostě zpětně nic přeúčtovávat nechce, ponechá výdaje za PHM a parkovné v daňové evidenci jako daňově uznané. V tomto případě ale musí částku takto uplatněných výdajů vyloučit v daňovém přiznání v tabulce E v části „Popis úpravy podle § 5 a § 23 zvyšující výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji a současně uvést tuto částku v ř. 105 Přílohy č. 1.
 
Obdobně, pokud jde o splátky leasingu, je možno tyto splátky evidovat v daňové evidenci dvojím způsobem. Předpokládejme pro zjednodušení „klasický“ finanční leasing, při němž podnikatel nejprve zaplatil akontaci a následně splácí jednotlivé měsíční splátky leasingu. Pak je možná varianta, při níž poplatník eviduje splátky leasingu jako nedaňové a do daňového přiznání uvede do tabulky E a ř. 106 Přílohy č. 1 celou časově rozlišenou částku nájemného připadající na aktuální zdaňovací období jako položku snižující základ daně z příjmů.
 
Anebo je možná další varianta, při níž poplatník eviduje pravidelné splátky jako výdaje daňově uznané a pak do tabulky E a ř. 106 uvádí jako položku snižující základ daně z příjmů pouze zbývající časově rozlišenou částku nájemného připadající na aktuální zdaňovací období. Tedy v podstatě časově rozlišenou akontaci a případné další časově rozlišené poplatky a podobně.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • OK Farma
    06. 01. 2017, 20:46

    Dobrý den, vedu DE, můžu uplatňovat paušální výdaje za auto měsíčně nebo musím celou částku odečíst až v DP? Děkuji Petr

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Petr
    01. 06. 2016, 08:06

    Dobrý den,
    potřebuji poradit. Jakým způsobem mám postupovat při leasingu v eurech, který je na 60 měsíců a první tři splátky jsou snížené. Leasingová první splátka byla v 04/2015. Udělal jsem si tabulku na 60 měsíců a leasing propočetl rovnoměrně v eurech. V průběhu roku jsem splátky účtoval na účet 381. Nevím, ale jaký použít kurz při výpočtu a při rozpouštění účtu 381 na nákladové účty 518 a 563, popřípadě na výnosový účet 663. Dají se někde najít příklady postupování při účtování leasingu v eurech. Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Anonym
    28. 03. 2015, 18:03

    Dobrý den,
    potřebovala bych poradit, jak to bude dále s finančním leasingem po ukončení splatek. Auto jsme odkoupili za 6.000. Na jakém řádku v příznání se mi toto projeví. Vedeme DE. Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Jaromír Chlada
    13. 03. 2014, 10:06

    Ano, vyjádření finanční správy je mi známo, je však potřeba říci, že ve svém stanovisku MF umožňuje, aby poplatník, který vede DE podle § 7b uplatnil i mnou popsaný postup, který je stanovený pro poplatníka, který vede účetnictví. Oba postupy vedou ke stejnému základu daně.
    Mnou preferovaný postup je podle mého názoru logičtější jak z hlediska obsahové náplně DE, z hlediska obsahové náplně formuláře daňového přiznání a i s přihlédnutím k obvyklé konstrukci účetních programů používaných poplatníky pro zpracování DE.
    Poplatníci si zpravidla ve skutečnosti nevyplácejí fyzicky paušální „výdaj“ na dopravu, naopak hradí skutečné výdaje za PHM a parkovné buď v hotovosti nebo z BÚ (při platbách platebními kartami). Tyto platby se promítnou do agendy používané účetními programy jako tzv. Peněžní deník a tohoto Peněžního deníku se pak promítají do řádků 101 a 102 Přílohy č. 1. Naproti tomu paušální výdaj na dopravu, byť je v § 24 uveden jako „normální výdaj“ se obvykle pořizuje jako zápis, který upravují základ daně z příjmů, ale neovlivňují stav peněžních prostředků v hotovosti nebo na běžných účtech. Je tedy podle mého názoru správnější pohlížet na paušální „výdaj“ na dopravu spíše jako na položku upravující základ daně (částky nezahrnuté do výdajů, které lze podle tohoto zákona do výdajů zahrnout) než na skutečný výdaj.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • semtexcz
    12. 03. 2014, 15:12

    No ovšem já jsem názoru, že paušální výdaj na provoz vozidla v daňové evidenci je normální výdaj dle §24, tudíž patří na ř. 102 daňového přiznání. A to plně koresponduje s vyjádření finanční správy – http://www.financnisprava.cz/cs/dane-a-pojistne/dane/dan-z-prijmu/informace-stanoviska-a-sdeleni/2010/informace-k-uplatneni-pausalnich-vydaju-2564

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Nové povinnosti zaměstnavatelů při odměňování od června 2025

    |

    Od 1. června 2025 začíná platit novela zákoníku práce, která přináší důležité změny v oblasti odměňování. Nově musí zaměstnavatel předat zaměstnanci mzdový nebo platový výměr nejpozději před zahájením výkonu práce, nikoliv až v den nástupu. Bezhotovostní výplata se stává standardem, výjimky budou možné jen na základě písemné dohody. Nově se řeší také výplaty v cizí měně, přesnější vymezení nelegální práce a náhrady zaměstnancům pracujícím v zahraničí, včetně podpory rodičů čerpajících dovolenou mimo ČR.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících