Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Podpora v nezaměstnanosti po rodičovské dovolené

Podpora v nezaměstnanosti po rodičovské dovolené

Při výpočtu výše podpory v nezaměstnanosti hraje rozhodující roli to, zda rodič v uplynulých dvou letech opravdu pracoval, nebo jestli ho jeho zaměstnavatel „jen“ vedl ve stavu zaměstnanců a byl na rodičovské dovolené.

Pokud rodiče malých dětí žádají o podporu v nezaměstnanosti, musí stejně jako ostatní uchazeči o zaměstnání splnit pro její přiznání základní podmínku – v posledních dvou letech odpracovat minimálně 12 měsíců. Tato činnost musí zároveň zakládat účast na důchodovém pojištění. Do zákonem stanovené lhůty se započítává i náhradní doba pojištění. Tedy například rodičovská dovolená.
 
V praxi to znamená, že na podporu v nezaměstnanosti vypočítanou z průměrného výdělku v posledním zaměstnání dosáhne ten rodič, který doloží společně se žádostí o přiznání podpory také potvrzení o tom, že v posledních dvou letech před zařazením do evidence úřadu práce (ÚP) pracoval a zároveň má zaplaceno z této činnosti důchodové pojištění.
 
Pokud se člověk nahlásí úřadu do tří pracovních dnů po rozvázání pracovního poměru, zařadí ho ÚP do evidence uchazečů o zaměstnání ode dne, který následuje po skončení zaměstnání. Pokud například uchazeč o zaměstnání skončí například 15. 6., zaeviduje se na ÚP do 3 pracovních dnů a splní podmínky nároku na podporu v nezaměstnanosti, přizná mu ji úřad už od 16. 6.

Podpora se vypočítá z průměrné mzdy

Při výpočtu výše podpory v nezaměstnanosti hraje rozhodující roli to, zda rodič v uplynulých dvou letech opravdu pracoval, nebo jestli ho jeho zaměstnavatel „jen“ vedl ve stavu zaměstnanců a dotyčný byl na rodičovské dovolené.
 
„Jestliže žadatel skutečně pracoval, pak mu započte úřad práce přednostně toto zaměstnání a on tak získá nárok na podporu v nezaměstnanosti vypočtenou z předchozího průměrného měsíčního čistého výdělku. Bude tedy dostávat první dva měsíce 65 %, v dalších dvou měsících 50 % a po zbytek podpůrčí doby 45 % předchozího příjmu,“ vysvětluje generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková.
 
Ovšem většina rodičů končí pracovní poměr současně s rodičovskou dovolenou a před příchodem do evidence ÚP ČR v zaměstnání fyzicky nepracovala. Tím pádem mají dobu důchodového pojištění pokrytou náhradní dobou pojištění, nikoli zaměstnáním. ÚP jim tedy vypočítá (v případě, že splní podmínky nároku) podporu v nezaměstnanosti z průměrné mzdy v národním hospodářství. Což je pro letošní rok 24 622 Kč.
 
V tom případě tedy uchazeč o zaměstnání dostane za první dva měsíce dávku ve výši 0,15násobku (3 694 Kč), další dva měsíce ve výši 0,12násobku (2 955 Kč) a po zbývající podpůrčí dobu ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství (2 709 Kč).

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • iva
    13. 04. 2016, 14:47

    Dobrý den, nyní jsem na RD, pobírala jsem MD, kde mi byl ukončen pracovní poměr. Byl na dobu určitou. RD mám do 6.6.2017, z čeho se mi bude vypočítavat popřípadě ,pokud nastoupím na UP podpora. V době RD jsem nepracovala. Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Dana Goczolová
    21. 01. 2016, 17:23

    Dobrý den, po skončení rodičovské dovolené jsem nastoupila do zaměstnání 5.1. 2015. Po roce, tedy 4.1.2016 jsme se zaměstnavatelem ukončili pracovní poměr dohodou. Dnes mi na úřadě práce řekli, že mi bude podpora v nezaměstnanosti pravděpodobně vypočítána z rodičovské dovolené, což se mi tedy ani trochu nelíbí, můžu toto nějak zvrátit? Předem moc děkuji za odpověd. (ve firmě jsem byla zaměstnaná od roku 2008)

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • nada
    21. 01. 2016, 13:42

    V únoru mi končí rodič.dovolená, která trvala čtyři roky. Beru 3800.Předtím jsem byla na rodič.dovolené s prvním dítětem.Mám nárok na podporu a kolik budu dostávata?Děkuji za odpověď.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Monika
    18. 05. 2015, 07:45

    Dobry den chtal jsem se zeptat konci mi rodicovsky prisveke a predtim jsem byla zamestnana dala jse vypoved dohodou a tet 1.6 20015 jse du evidovat na up a jsem samozivitelka muj syn nema otce a jelikoz mi vymeri zaklad na podporu muzu zadat nekde doplatek na najemne?nebot vymererenou podporu nezamestnanosti ma tak na jidlo ze synem a nemela bych z ceho zaplatit najemne muzete mi poradit kam se obratit a zad mi vylati penize jeste v cervnu mysli podporu nezamestnanosti dekuji Hauuslerova

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Artep34
    23. 07. 2014, 14:35

    Dobrý den. Ukončila jsem rodičovskou dovolenou k 6/2014. Při ní jsem ale byla ještě celý rok 2013 v zaměstnání, kde mi zaměstnavatel samozřejmě platil veškeré odvody. Zaměstnání jsem ukončila k 31.12.2013 dohodou. Nyní jsem se šla zaevidovat na ÚP a zažádala o podporu v nezeměstnanosti. Podpora mi byla přiznána ale jen z průměrné mzdy v národním hospodářství. Myslím si, že by mi měla být počítána s průměrné mzdy při rodičovské dovolené, ze které jsem platila odvody. Můžete mi prosím poradit. Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Vláda chce zrušit srážkovou daň, tisíce zaměstnanců čeká podání přiznání

    |

    S plánovaným zavedením jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů dojde i ke zrušení srážkové daně u fyzických osob. Od roku 2026 se změna dotkne nerezidentů, od roku 2027 pak všech zaměstnanců. Nově budou muset desítky tisíc lidí s vedlejšími příjmy, například předsedové SVJ, brigádníci či členové dozorčích rad, podávat daňové přiznání. Ministerstvo financí si od změny slibuje snížení administrativy a větší participaci poplatníků na daňových povinnostech. Kritici však varují před zbytečnou zátěží pro zaměstnance i finanční správu. OSVČ s paušální daní se změny nedotknou. V budoucnu by mohlo dojít i ke zrušení ročního zúčtování daně.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících