Ostatní příjmy nalezneme v zákoně o daních z příjmů konkrétně v § 10 a jejich „portfolio“ je velmi pestré. Které příjmy řadíme mezi ostatní a co je u ostatních příjmů základem daně? To vše se dozvíte v následujícím článku.
Dan z příjmů fyzických osob se týká nás všech, ať už jsme zaměstnaní, podnikáme, nebo jsme třeba rentiéři. Zákon o daních z příjmů člení příjmy fyzických osob do pěti kategorií:
- § 6 příjmy ze závislé činnosti,
- § 7 příjmy ze samostatné činnosti,
- § 8 příjmy z kapitálového majetku,
- § 9 příjmy z nájmu,
- § 10 ostatní příjmy.
Příjmem se rozumí příjem peněžní i nepeněžní dosažený i směnou. Máme-li sjednanou nebo přiznanou částku, kterou máme obdržet, ale neobdrželi jsme, daníme až v roce, kdy nám byla vyplacena.
V tomto článku si podrobně rozebereme ostatní příjmy, které najdeme v zákoně o daních z příjmů (dále jen „ZDP“) v § 10. Článek je uvedený v návaznosti na legislativu platnou od 1. 1. 2024, pro rok 2023 je třeba se řídit legislativou platnou pro rok 2023. Rozdíly v legislativě pro rok 2024 oproti roku 2023 jsou v článku též obsaženy.
Vymezení ostatních příjmů
Mezi „ostatní příjmy“ patří příjmy, které se nezařazují do jiných paragrafů, jejich portfolio je tedy velmi pestré. Jedná se o tyto:
- příležitostné činnosti,
- příležitostný nájem movitých věcí,
- příjmy ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství, pokud nejsou provozovány v rámci samostatně výdělečné činnosti (např. prodej nadbytků z výpěstků ze zahrady),
- příjmy z provozu výroben elektřiny, ke kterému není nutná licence udělovaná Energetickým regulačním úřadem,
- příjmy z prodeje nemovitostí, cenných papírů a jiných věcí, pokud nejsou osvobozené,
- příjmy z převodu podílu ve společnosti s ručením omezeným nebo podílu komanditisty na komanditní společnosti nebo družstevního podílu,
- příjmy ze zděděných autorských práv a práv příbuzných právu autorskému,
- výživné, důchody (osvobození dle § 4 odst. 1 písm. g) ZDP) a obdobné opakující se požitky,
- podíl na likvidačním zůstatku společníka obchodní korporace s výjimkou společníka veřejné obchodní společnosti a komplementáře komanditní společnosti,
- podíl majitele podílového listu při zrušení podílového fondu bez právního nástupce,
- vypořádací podíl při zániku účasti společníka v obchodní korporaci s výjimkou společníka veřejné obchodní společnosti a komplementáře komanditní společnosti,
- podíl na majetku transformovaného družstva,
- vrácení emisního ážia, příplatku mimo základní kapitál nebo těmto plněním obdobná plnění,
- výhry z hazardních her (loterie a tomboly, kursové sázky a totalizátorové hry, technické hry, živé hry, turnaje, živé hry a turnaje malého rozsahu a další),
- výhry z reklamních soutěží a slosování, ceny z veřejných soutěží, ze sportovních soutěží a ceny ze soutěží, v nichž je okruh soutěžících omezen podmínkami soutěže, anebo jde o soutěžící vybrané pořadatelem soutěže,
- příjmy, které společník veřejné obchodní společnosti nebo komplementář komanditní společnosti obdrží při ukončení účasti v obchodní korporaci od jiné osoby než obchodní korporace, ve které ukončil účast,
- příjmy z převodu jmění na společníka a příjmy z vypořádání podle zákona o přeměnách obchodních společností a družstev,
- příjem z jednorázové náhrady práv s povahou opakovaného plnění na základě ujednání mezi poškozeným a pojistitelem,
- příjem z výměnku (typ věcného břemene),
- příjem obmyšleného ze svěřenského fondu,
- bezúplatný příjem,
- příjem z rozpuštění rezervního fondu nebo obdobného fondu vytvořeného ze zisku,
- příjem, který vznikl jako důsledek porušení podmínek uplatnění nezdanitelné části základu daně (nově vymezený bod od 1. 1. 2024),
- ostatní příjem výše neuvedený (nově vymezený bod od 1. 1. 2024).
Mezi ostatní příjmy můžeme zařadit například plat prezidenta republiky včetně víceúčelové paušální náhrady a následně po skončení jeho funkce rentu včetně víceúčelové paušální náhrady nebo kurzový zisk při směně peněz z účtu vedeného v cizí měně, pokud účet není zahrnutý v obchodním majetku nebo se nejedná o účet vedený v cizí měně na evropském regulovaném trhu nebo na obdobném zahraničním regulovaném trhu (kurzový zisk byl před 1. 1. 2024 osvobozen dle § 4 odst. 1 písm. ze) ZDP).
Pokud jde o ostatní příjmy dosažené v rámci společného jmění manželů, tyto příjmy se zdaňují jen u jednoho z manželů. Pokud příjmy plynou z majetku, který byl zahrnutý v obchodním majetku, zdaňují se u toho, kdo jej měl zahrnutý ve svém obchodním majetku. V případě, že dosáhneme ostatních příjmů spadajících pod § 10, je možné je osvobodit buď na základě § 4, nebo § 10 odst. 3 ZDP.
Základ daně
Identifikujeme-li ostatní příjem, který není osvobozený, přistoupíme ke konstrukci základu daně. Základem daně u takového příjmu je příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení. Pokud by tyto výdaje byly vyšší než dosažený příjem, výdaje se v daňovém přiznání uvedou ve stejné výši jako příjem, tedy dílčí základ daně by byl 0. Plynou-li příjmy z loterií a tombol a ze soutěží ze zahraničí, výdaje se neuplatní.
V případě zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství je možné uplatnit výdajový paušál 80 %, pokud si poplatník vede záznamy o příjmech. U příležitostných příjmů z chovu včel se u včelaře, u kterého počet včelstev ve zdaňovacím období nepřekročí 50, počítá jako základ daně částka 1 000 Kč na jedno včelstvo (pro rok 2023 platí počet včelstev 60 a částka 500 Kč na jedno včelstvo).
U příjmů z prodeje nemovitostí se jako výdaj uplatní cena, za kterou poplatník věc prokazatelně nabyl. Pokud by se jednalo o bezúplatné nabytí, jako výdaj se uplatní cena určená podle zvláštního právního předpisu o oceňování majetku ke dni nabytí. U odpisovaného majetku, který byl zahrnutý do obchodního majetku nebo sloužil k nájmu, je výdajem daňová zůstatková cena. Jako výdaj lze rovněž použít částky prokazatelně vynaložené na technické zhodnocení, opravu a údržbu věci, včetně dalších výdajů souvisejících s uskutečněním prodeje s výjimkou výdajů na osobní potřebu poplatníka. Za tyto prokazatelně vynaložené výdaje nelze považovat vlastní práci poplatníka.
U příjmů z prodeje cenných papírů se jako výdaj uplatní nabývací (pořizovací) cena a další výdaje související s tímto prodejem, jako jsou například poplatky burze.
U příjmů z jiné věci se jako výdaj uplatní pořizovací cena, kterou jsme za tuto věc prokazatelně zaplatili.
Pokud bychom z nějakého důvodu měli příjem z prodeje obdržet ve více splátkách v různých zdaňovacích obdobích, výdaj k příjmu dosaženému v daném zdaňovacím období uplatníme poměrově.
U hazardních her kromě loterií a tombol je výdajem vklad do hazardní hry.
U příjmů z převodu podílu, podílu na likvidačním zůstatku, podílu majitele podílového listu při zrušení podílového fondu bez právního nástupce a vypořádacího podílu se jako výdaj uplatní nabývací cena podílu.
U kurzových zisků je výdajem kurzová ztráta dosažená při směně peněz z účtu vedeného v cizí měně, pokud účet není zahrnutý v obchodním majetku nebo se nejedná o účet vedený v cizí měně na evropském regulovaném trhu nebo na obdobném zahraničním regulovaném trhu (to neplatí pro rok 2023, kdy byl kurzový zisk před 1. 1. 2024 osvobozen dle § 4 odst. 1 písm. ze) ZDP).
Příklad – příjem z prodeje nemovitosti obdržený ve dvou zdaňovacích obdobích
Paní Karásková prodala v roce 2023 byt v Brně za 6 000 000 Kč, na který nelze vztáhnout žádné osvobození dle § 4 ZDP. Tento byt koupila v minulosti za 4 000 000 Kč. Vzhledem k tomu, že kupující je její známá, dohodla se s ní, že platba proběhne následujícím způsobem:
- v roce 2023 bude na účet paní Karáskové převedena částka 4 500 000 Kč,
- v roce 2024 bude na účet paní Karáskové poukázán zbytek.
Pro výpočet daně neuvažujeme žádné další příjmy, které by mohly ovlivnit použití sazby daně 15 %.
V roce 2023 si paní Karásková podá přiznání k dani z příjmů fyzických osob, kde v rámci § 10 ZDP uvede příjem ve výši 4 500 000 Kč a k nim si uplatní nabývací cenu v poměrné výši. Bude postupovat následovně:
- vypočte poměr příjmu roku 2023 k celkové sjednané prodejní ceně: 4 500 000 / 6 000 000 = 0,75
- poměrem vynásobí nabývací cenu: 4 000 000 × 0,75 = 3 000 000 Kč
- základ daně vypočte jako: 4 500 000 − 3 000 000 = 1 500 000 Kč
- vypočte daň: 1 500 000 × 0,15 = 225 000 Kč
V roce 2024 si paní Karásková podá přiznání k dani z příjmů fyzických osob, kde v rámci § 10 ZDP uvede příjem ve výši 1 500 000 Kč. Výpočet daně bude vypadat takto:
- uplatní výdaje ve zbývající výši nabývací ceny: 4 000 000 − 3 000 000 = 1 000 000 Kč
- základ daně vypočte jako: 1 500 000 − 1 000 000 = 500 000 Kč
- vypočte daň: 500 000 × 0,15 = 75 000 Kč
Článek byl připravený ve spolupráci se společností SLUTO s.r.o.
Související článek:
Ostatní příjmy podle § 10 – 2. díl
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.