Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Pracující studenti, rodiče a slevy na dani

Pracující studenti, rodiče a slevy na dani

Blíží se konec školního roku a řada studentů uvažuje o tom, že si na období prázdnin zajistí nějakou brigádu. Jaké mají možnosti při uplatnění slev? A na co mají pamatovat rodiče, aby správně uplatnili daňové zvýhodnění na vyživované dítě?

Nejprve bych ráda uvedla, že neexistuje žádná forma brigádní smlouvy, jak po nás často požadují zaměstnavatelé, když se rozhodnou studenta přijmout na výpomoc. Práce vykonávaná studenty může mít formu pracovní smlouvy (byť třeba na částečný úvazek), dohody o pracovní činnosti (DPČ) či dohody o provedení práce (DPP).
 
Výběr vhodného typu pracovní smlouvy, kromě daňových aspektů, může ovlivnit předpokládaná délka pracovního výkonu (DPP je limitovaná 300 hodinami za rok u stejného zaměstnavatele, DPČ je omezena dvacetihodinovou týdenní pracovní dobou), umožnění čerpání určitých zaměstnaneckých benefitů pro zaměstnance s klasickou pracovní smlouvou apod.
 
Ne vždy se tedy uzavření určitého typu smlouvy řídí povinnými odvody, i když to zpravidla bývá důvodem nejčastějším.
 
Vzhledem k tomu, že za studenty je plátcem pojistného stát, je z hlediska nákladového zatížení pro studenta i zaměstnavatele nejvýhodnější dohoda o provedení práce. U ní se do částky 10.000 Kč hrubého neodvádí zdravotní ani sociální pojištění, částka je podrobena jen odvodu daně z příjmů.
 
Student může na období výkonu práce podepsat prohlášení k dani u jednoho zaměstnavatele, čímž má nárok na slevu na dani za poplatníka. Protože ta je stanovena na 2.070 Kč za kalendářní měsíc, pokryje mu tato sleva celou výši vypočtené daně z dohody o provedení práce, pokud se budeme pohybovat ve výši, ze které se neodvádí zdravotní ani sociální pojištění. Při maximální odměně 10.000 Kč činí daň 15 %, tedy 1.500 Kč a je plně pokryta slevou na dani – student tedy obdrží čistou mzdu rovnající se částce hrubé mzdy.
 
Pokud by prohlášení nepodepsal, byla by mu do výše hrubé odměny 5.000 Kč stržena srážková daň 15 %, v částce od 5.001 Kč by mu byla stržena zálohová daň 15 %. Student by si pak mohl po skončení roku podat své daňové přiznání, ve kterém by uplatnil základní slevu na poplatníka v roční výši – ovšem tato sleva by mu pokryla jen onu zálohovou daň, protože příjmy podrobené srážkové dani se do daňového přiznání nezahrnují (provedením srážky se považuje zdanění za konečné).
 
Proto je pro studenty vhodné skutečně prohlášení k dani podepsat i při sebemenší odměně, čímž sníží své daňové zatížení na nulu (v uvedeném případě dohody o provedení práce s měsíční odměnou do 10.000 Kč hrubého).

Sleva na dani na studenta

Studenti mají zároveň nárok na další slevu na dani po dobu, po kterou se soustavně připravují na budoucí povolání studiem. Výše této slevy je stanovena na 4.020 Kč ročně, tedy na 335 Kč měsíčně.
 
Uplatňovat tuto slevu však při dohodě o provedení práce, jak jsem uvedla výše, je zbytečné, protože již není možné daň snížit. Potvrzení o studiu by v tomto případě ani studenti nemuseli zaměstnavateli předkládat, neboť zdanění jejich odměn je stejné jako u jiných zaměstnanců, kteří pracují na DPP s měsíční hrubou odměnou do 10.000 Kč.
 
V případě vyšší odměny by tato sleva již mohla mít své opodstatnění. Pokud student uzavře pracovní smlouvu či dohodu o pracovní činnosti, bude po něm zaměstnavatel toto potvrzení požadovat, protože musí mít jistotu, že je za daného zaměstnance placeno pojistné státem, a tudíž nemusí při výpočtu zdravotního pojištění řešit situaci dopočtu do minimálního vyměřovacího základu.
 
Zpozornět v případě brigády studentů by měli i rodiče, pokud za tyto děti uplatňují daňové zvýhodnění u svého zaměstnavatele. Podmínkou pro uplatnění je, že se dítě považuje za vyživované a že žije v domácnosti s rodičem. Na tuto druhou podmínku rodiče často zapomínají a uplatňují daňové zvýhodnění i na studenta, který s rodiči již dávno nežije ve společné domácnosti. Tím není myšleno, že má dítě trvalé bydliště nahlášené na stejné adrese, ale že tam skutečně žije.
 
Případy, kdy se dítě považuje za vyživované, jsou popsány v zákoně č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (v § 35c odst. 6 až 10). V případě studentů, kteří jsou již zletilí, se za vyživované považují ti, kteří se soustavně připravují na budoucí povolání, a to až do 26 let věku dítěte.
 
„Příprava na budoucí povolání“ se posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře (zákon č. 117/1995 Sb.) a vyhlášky č. 28/2012 Sb. Tato vyhláška od 1. 9. 2012 změnila rozsah studia, které se považuje za přípravu na budoucí povolání – zrušila totiž jednoleté kurzy cizího jazyka s denní výukou jako formu studia na středních školách (studenti, kteří nastoupili ve školním roce 2012/2013 do takového kurzu, se ještě za vyživované děti považovat mohou). Po letošních prázdninách tedy nebudou moci rodiče uplatňovat daňové zvýhodnění, pokud jejich dítě nastoupí právě do takového kurzu.

Kdy rodiče nepřijdou o daňové zvýhodnění na dítě?

Pro rodiče studentů, kteří si v průběhu prázdnin najdou brigádu a pobírají příjem, je důležité vědět, které případy takového výdělku je nezbaví možnosti uplatnit daňové zvýhodnění na dítě žijící ve společné domácnosti. Uvedu několik případů, kdy daňové zvýhodnění zůstává zachováno:

  • Práce je vykonávána na dohodu o provedení práce do 10.000 Kč hrubého; zde není žádné omezení týkající se uplatnění v období školního roku či prázdnin, protože se výdělek nepovažuje vůbec za výdělečnou činnost dle zákona o státní sociální podpoře, neboť z něho neplyne účast na nemocenském pojištění.
  • Práce zakládající účast na nemocenském pojištění (pracovní smlouva, dohoda o pracovní činnosti od 2.500 Kč, dohoda o provedení práce nad 10.000 Kč) v období školního roku, školních prázdnin mezi školními roky nebo mezi ukončením studia na střední škole a bezprostředně navazujícím studiem na vysoké škole.
  • Práce zakládající účast na nemocenském pojištění (pracovní smlouva, dohoda o pracovní činnosti od 2.500 Kč hrubého, dohoda o provedení práce nad 10.000 Kč) v období od závěrečné zkoušky konané v květnu či červnu do konce školního vyučování (do 30. 6.).
  • Práce zakládající účast na nemocenském pojištění (pracovní smlouva, dohoda o pracovní činnosti od 2.500 Kč hrubého, dohoda o provedení práce nad 10.000 Kč) v období školních prázdnin bezprostředně navazujících na skončení studia na střední škole, pokud student nekoná po celý kalendářní měsíc výdělečnou činnost.
  • Práce zakládající účast na nemocenském pojištění (pracovní smlouva, dohoda o pracovní činnosti od 2.500 Kč hrubého, dohoda o provedení práce nad 10.000 Kč) v období měsíce ukončení studia na vysoké škole a bezprostředně navazujícího kalendářního měsíce, pokud student nekoná po celý kalendářní měsíc výdělečnou činnost.

 
Z výše uvedeného výčtu příkladů je zřejmé, že existuje řada možností, aby si studenti vydělali peníze, a přitom rodiče, se kterými dosud žijí ve společné domácnosti, měli možnost i nadále uplatňovat daňové zvýhodnění na vyživované dítě.


Článek byl připravený ve spolupráci se společností Finservis s.r.o.

Související článek:
Zaměstnávání na základě DPČ a DPP
Daňové zvýhodnění na dítě

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • AlesJa
    11. 03. 2014, 09:18

    Dobrý den, lze považovat 24letého studujícího profesionálního sportovce považovat za vyživované dítě? Je v podstatě podnikajicím OSVČ??

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Michaela Martínková
    02. 03. 2014, 20:20

    Dobrý večer paní Barboro, v této věci Vám bohužel odpovědět neumím, protože nejsem odborníkem na státní sociální podporu. Zeptejte se na úřadu práce, který sociální dávky vyplácí

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Barbora
    27. 02. 2014, 12:12

    Dobrý den, jsem studentkou pracující na dohodu o provedení práce (příjem nižší než 10 tis. Kč) a moje rodina pobírá přídavky na dítě, započítává se můj příjem z dohody do celkového příjmu rodiny pro posuzování nároku přídavku na dítě? Děkuji za odpověď.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Michaela Martínková
    09. 02. 2014, 19:52

    Dobrý den, částka je myšlena měsíčně u jednoho zaměstnavatele.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Martin
    08. 02. 2014, 12:48

    Když píšete 10 000 Kč hrubého, je tím myšleno 10 000 celkem po dobu výkonu práce, nebo 10 000 hrubého měsíčně?

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Flexibilní novela zákoníku práce: Klíčové změny

    |

    Novela zákoníku práce přináší větší flexibilitu v práci na dálku, umožňuje elektronické doručování dokumentů a zavádí nárok na dovolenou pro dohodáře (DPP, DPČ). Upravuje také pravidla pro rodiče a pečující osoby, například zkrácené úvazky a flexibilní pracovní dobu, s cílem zlepšit rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících