Smlouva o výpůjčce 2022

POHODA

SMLOUVA O VÝPŮJČCE
(§ 2193 NOZ)

Pan/paní: ……..........................
Bytem ……...............................
r.č. .....................................

(dále jen jako „půjčitel“ na straně jedné)

a

Pan/paní: …….........................
Bytem ............................……..
r.č. ..............................……

(dále jen jako „vypůjčitel“ na straně druhé)

uzavírají níže uvedeného dne, měsíce a roku tuto smlouvu o výpůjčce dle ust. § 2193 a násl. občanského zákoníku:
 
I.
Půjčitel předně prohlašuje, že je výlučným vlastníkem …………………………….. (doporučuje se podrobnější specifikace, výrobní číslo apod.).

II.
Půjčitel tímto přenechává bezúplatně vypůjčiteli věc specifikovanou v článku I. této smlouvy k užívání, a to od …....... do ……... Účelem užívání věci je ……………………….. (doporučuje se popsat účel pro případ vrácení dle násl. odstavce).

III.
Vypůjčitel má právo věc vrátit předčasně. Kdyby však z toho vznikly půjčiteli obtíže, nemůže věc vrátit bez jeho souhlasu. Půjčitel se nemůže domáhat předčasného vrácení věci, ledaže by vypůjčitel užíval předmět smlouvy v rozporu s touto smlouvou.

IV.
Vypůjčitel je povinen nahradit půjčiteli veškeré škody na věci, ledaže prokáže, že věc užíval způsobem přiměřeným její povaze. Obvyklé náklady spojené s užíváním věci nese vypůjčitel ze svého. Za obvyklé náklady spojené s užíváním se považují: ………………………. Při potřebě mimořádných nákladů může vypůjčitel věc předat půjčiteli, aby je vynaložil sám. Nechce-li nebo nemůže-li tak půjčitel učinit a vynaloží-li mimořádné náklady v nezbytném rozsahu sám vypůjčitel, náleží mu náhrada jako nepřikázanému jednateli.

(alternativa z praxe: Lepší je vyloučit vynakládání nákladů, např.: V případě, že je třeba vynaložit mimořádné náklady spojené s užíváním věci, nebo náklady neuvedené výslovně v této smlouvě za náklady obvyklé, dohodly se smluvní strany tak, že ust. § 2199 odst. 2 obč. zák. se nepoužije a vypůjčitel není oprávněn takové náklady vynakládat.)

V.
Vypůjčitel bere na vědomí, že k užívání věci třetí osobou je třeba předchozí písemný souhlas půjčitele. Dovolí-li vypůčitel užívání věci třetí osobu bez souhlasu půjčitele, je povinen nahradit mu škodu z toho vzniklou, ledaže by ke škodě došlo i jinak.

VI.
Pokud dojde ke ztrátě věci vinou vypůjčitele a ten za ni poskytne půjčiteli náhradu a následně se věc nalezne, nenabyde tím právo vypůjčitele si věc ponechat proti vůli půjčitele, nýbrž je povinen půjčiteli věc vrátit proti vrácení náhrady.

Alternativně z reálné praxe je lepší se výslovně odchýlit smluvně od této úpravy:
Smluvní strany se výslovně dohodly tak, že pokud dojde ke ztrátě věci vinou vypůjčitele a ten za ni již poskytl půjčiteli náhradu a následně se věc nalezne, zůstane věc vlastnictvím vypůjčitele, ledaže by se smluvní strany později písemně dohodly jinak.

Důvodem odchylky je ztráta hodnoty věci v čase, kdy náhrada zpravidla slouží půjčiteli na obstarání náhradní věci za věc ztracenou. Není spravedlivé, aby půjčitel jako vlastník věci, o kterou přišel a nahradil si ji, dostal například po mnoha měsících nebo letech znovunalezenou věc a vedl spor o to, že již není ve stavu, ve kterém by měla být v době, kdy byla půjčována apod. V zásadě by tak mohl zpět vracet peníze ve větším objemu než je hodnota věci ke dni nálezu (například půjčím televizor v hodnotě 10.000 Kč a ztratí se. Dostanu náhradu 10.000 Kč a koupím si tedy jiný, abych měl to, co jsem zapůjčil. Jenže po 3 letech se televizor najde a já bych měl vracet 10.000 Kč a budu mít zpátky starý televizor, který již má hodnotu pouze např. 2.000 Kč).
 

V …......................… dne……................
 


………………………                                                                ………………………….
Půjčitel                                                                                    Vypůjčitel


 

Upozornění:
Tyto vzory smluv nejsou uzpůsobeny konkrétním požadavkům jednotlivých případů, a proto společnost STORMWARE s.r.o. neodpovídá ani neručí za vzniklé škody způsobené jakýmkoliv, byť i částečným užitím informací v nich obsažených třetí osobou. Doporučujeme, aby uživatelé při doplnění a před jeho podpisem příslušného vzoru smlouvy vyhledali právní podporu advokáta. Nabízení těchto vzorů smluv k využití široké veřejnosti nepředstavuje poskytnutí právní služby ve smyslu zákona o advokacii.

Využití vzoru smlouvy je Službou dle čl. I. Podmínek provozování Portálu Pohoda.

Rychlé zprávy

Oznámení o osvobozených příjmech

16. 3. 2023 | Nezapomeňte na oznámení příjmu, který je vyšší než 5 000 000 Kč a je osvobozený od daně z příjmů fyzických osob. Jedná se o osvobozené příjmy podle § 4, § 4a, § 6 a § 10 zákona o daních z příjmů. Výjimkou jsou příjmy, které správce daně může zjistit z rejstříků či evidencí, do kterých má přístup. Oznamovací povinnost se tedy nevztahuje např. na osvobozený příjem z prodeje rodinného domu a souvisejícího pozemku. Oznámení můžete podat na nepovinném tiskopisu, který najdete na webu Finanční správy. Osvobozené příjmy je třeba oznámit nejpozději do konce lhůty pro podání daňového přiznání za zdaňovací období, ve kterém jste příjem obdrželi (platí to i u těch, kdo povinnost podávat daňové přiznání nemají).


Dřívější zprávy

Užitečné informace



Firmy v Pohodě
 
Jarmila Svobodová
Vedení účetnictví a daňové evidence
jarmilasvobodova.wbs.cz

SQM4.com
Mikroprocesorové ARM moduly řídí, měří, počítají.
www.sqm4.com

Daňový kalendář

20. 3. 2023 Vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti za zd. období 2022 - elektronické podání
27. 3. 2023 Přiznání DPH (za únor 2023)
27. 3. 2023 Souhrnné hlášení (za únor 2023)
27. 3. 2023 Kontrolní hlášení (za únor 2023)

Další termíny

Kurzovní lístek

23,95 Kč
-0,065 Kč
22,55 Kč
-0,115 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 17.03.2023

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru