Ústavní soud rozhodl dne 23. dubna 2008 o zrušení části zákona o nemocenském pojištění zaměstnanců. Konkrétně se jedná o zrušení tzv. karenční doby, tedy nařízení, že nemocenské dávky se poskytují až do čtvrtého kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti.
Od letošního ledna zaměstnanci v prvních třech dnech nemoci nemocenskou nedostávají. Od čtvrtého do 30. kalendářního dne mají nárok na 60 procent vyměřovacího základu, který se stanovuje ze mzdy, od 31. do 60. dne je nemocenská ve výši 66% vyměřovacího základu a poté 72 procent. Do konce loňského roku pobírali v prvních třech dnech nemoci 25 procent základu, poté 69 procent.
Ústavní soud rozhodoval o návrhu 110 poslanců a 19 senátorů Parlamentu České republiky. Z textu nálezu ve věci Pl ÚS 2/08 – návrh na zrušení zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů, oblast sociálního zabezpečení vyplývá, že:
"Dnem 30. 6. 2008 se v zákoně č. 54/1956 Sb., o nemocenském pojištění zaměstnanců, v ustanovení § 15 odst. 1 věty první, zrušují slova: „trvá-li pracovní neschopnost déle než 3 kalendářní dny“. V ustanovení § 15 odst. 3 větě první téhož zákona se zrušuje slovo „čtvrtého“. Rovněž se zrušuje i věta druhá § 16 téhož zákona, ve znění: „Nemocenské podle věty první se poskytuje od čtvrtého kalendářního dne karantény. Ve zbývající části se návrh zamítá."
V odůvodnění rohodnutí je Ústavním soudem mimo jiné konstatováno, že zrušení poskytování nemocenského za prvé tři dny pracovní neschopnosti je v rozporu s ustanovením čl. 30 odst. 1 Listiny základních práv a svobod, konkrétně s právem na přiměřené hmotné zabezpečení při nezpůsobilosti k práci. Vykonatelnost nálezu Ústavního soudu je odložena do 30.6.2008. Do té doby by měla vláda určit, jak vysoké nemocenské bude v prvních třech dnech nemoci vyplácet.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.