Dopady sociální reformy pocítí rodiče s malými dětmi, nezaměstnaní i zdravotně handicapovaní lidé.
Sociální reforma, kterou prosadila koalice, s sebou ponese důležité změny. Dotknou se nezaměstnaných, studentů i všech, kteří pobírají dávky od státu. Cílem je potlačit práci na černo a zvýšit snahu nezaměstnaných získat práci. Pokud reforma projde, měla by začít platit od ledna roku 2012.
Reforma sociální oblasti se dotkne celé řady oblastí. K hlavním novinkám patří sjednocení administrace a výplaty sociálních dávek na jedno místo (úřady práce), zavedení sociální karty, změny v oblasti rodičovského příspěvku a agregace dávek pro zdravotně znevýhodněné. Řeší také postih nelegálního zaměstnávání a posiluje kontrolní činnosti státu v této oblasti.
Změny se nevyhnou ani čerpání rodičovského příspěvku. Nově ho bude moci pobírat rodič dítěte staršího dvou let, i když své dítě umístí do některého z předškolních zařízení. Až dosud platil pro pobírání příspěvku limit maximálně pěti kalendářních dní v měsíci. Překročením ztratil rodič na příspěvek nárok.
S tímto opatřením bylo přijato také rozvolnění čerpání rodičovského příspěvku. Čerpání této dávky se zjednoduší. Přestane platit dosavadní pravidlo, že jednou provedenou volbu délky čerpání už nelze později změnit.
Strop pro čerpání rodičovského příspěvku
Stropem pro čerpání příspěvku bude 220 tisíc korun a nebude záviset na délce rodičovské dovolené. Nejrozšířenější tříletá varianta si finančně pohorší, o něco lépe z toho vyjde dvouletá a čtyřletá rodičovská dovolená.
Výše rodičovského příspěvku bude omezena pouze výší peněžité pomoci v mateřství, nejvíc však bude dělat 11 500 korun měsíčně.
Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka si sice možnost souběhu čerpání rodičovského příspěvku a umístění potomka do předškolního zařízení vyžádá mírné přechodné zvýšení nákladů na dávky státní sociální podpory (asi půl miliardy korun), na druhou stranu ale ekonomická aktivita rodičů bude přínosem mimo jiné pro daňové i pojistné systémy.
„U těchto opatření není primárním cílem ušetřit, ale umožnit rodičům snadnější návrat na pracovní trh po rodičovské dovolené. Zákonná úprava umožní rodiči volit délku pobírání rodičovského příspěvku a její výši až do vyčerpání celkové částky 220 tisíc korun, maximálně do čtyř let věku dítěte,“ říká ministr Drábek.
Hlavní změny na podporu rodin s dětmi:
- Možnost volby délky a výše rodičovského příspěvku.
- Umožnění umístění dítěte od dvou let věku do jeslí, školky či jiného zařízení bez ztráty nároku na rodičovský příspěvek.
- Možnost výběru délky čerpání příspěvku i pro matky, které se neúčastnily systému sociálního pojištění – postačí účast otce (a naopak).
- Při bezprostředním navázání rodičovské dovolené s dalším následným potomkem bude zachována možnost výběru délky čerpání rodičovského příspěvku.
Veřejná služba
V oblasti zaměstnanosti se ministerstvo zaměřilo zejména na posílení kontrolních pravomocí inspekce práce tak, aby byla nelegální práce lépe kontrolovatelná a postižitelná. Zaměstnavatelé nebudou už ani muset povinně hlásit každé volné pracovní místo.
Lidé, kteří pracují a zároveň se studiem soustavně připravují na své budoucí povolání, nemohou být v případě ztráty zaměstnání evidováni na Úřadu práce a pobírat podporu v nezaměstnanosti. To se má ale od příštího roku také změnit.
„Praxe ukázala, že takový problém řeší zejména ti, kteří začali studovat při zaměstnání. Za to, že se jim podařilo skloubit dvě časově náročné aktivity, jsme je vlastně trestali tím, že v případě ztráty zaměstnání neměli nárok na podporu v nezaměstnanosti,“ popisuje ministr Drábek.
Uchazeč vedený na úřadu práce déle než dva měsíce, který odmítne nabídku veřejné služby v rozsahu až 20 hodin týdně, bude z evidence vyřazený. „Širším zapojením nezaměstnaných do systému veřejné služby se docílí zejména toho, že si nezaměstnaní budou udržovat pracovní návyky a sociální kontakty, čímž zvýší i svou uplatnitelnost na trhu práce,“ vysvětluje Jaromír Drábek.
Nižší podpora v nezaměstnanosti čeká od ledna na ty, kteří dali sami výpověď, nebo ukončili pracovní poměr dohodou. Výjimku budou tvořit pouze vážné rodinné či zdravotní důvody uvedené v zákoně a schválené úřadem práce.
Hlavní změny v oblasti nezaměstnanosti:
- Po skončení druhého měsíce nezaměstnanosti by lidé bez práce měli nově vykonávat veřejnou službu, pokud jim to úřad práce nabídne. A to až v rozsahu 20 hodin týdně. Za tuto práci lidé nedostanou žádnou odměnu, ale ten, kdo ji odmítne, ztratí nárok na podporu v nezaměstnanosti i dávky v hmotné nouzi.
- Nezaměstnaní musí přijmout také nabídku veřejně prospěšné práce, která je sice placená, ale velmi málo. Odmítnout ji může pouze ten, komu v tom brání zdravotní stav. Když člověk takovou práci přijme, přijde o podporu v nezaměstnanosti a ve výsledku dostane méně peněz. Při odmítnutí ztratí nezaměstnaný podporu i nárok na dávky hmotné nouze.
- Podporu dostane jen ten, kdo pracoval alespoň dvanáct měsíců během posledních dvou let před zařazením do evidence úřadu práce.
- Někteří nezaměstnaní se budou muset hlásit v předem určených termínech na Czech Pointu v místě trvalého bydliště nebo podle dohody a v běžné pracovní době. Tento krok by měl omezit práci na černo. Pokud se lidé nedostaví, budou muset doložit například potvrzení, že byli u lékaře. Jinak jim hrozí vyloučení z evidence nezaměstnaných, přijdou o podporu a budou muset za sebe platit sociální pojištění. Pravidelné hlášení určí úřad práce dlouhodobě nezaměstnaným nebo jiným vytipovaným osobám.
- Studenti získají od roku 2012 nárok na výplatu podpory v nezaměstnanosti, jestliže pracovali a přispívali na sociální pojištění.
- Zpřísní se také postihy za nelegální práci. Pokuta za práci na černo se může vyšplhat až na 100 tisíc korun. Firmy, které by nelegálně zaměstnávaly cizince, by přišly o veřejné zakázky nebo státní dotace. Hrozila by jim pokuta do výše až pěti milionů korun.
Dávky pro osoby se zdravotním postižením
Cílem návrhu zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením je zvýšení efektivnosti dávkové pomoci poskytované osobám se zdravotním handicapem, snížení nákladů na obsluhu dávkových systémů a zvýšení komfortu.
Reforma navrhuje dosavadní různé dávky, které pomáhají osobám se zdravotním postižením v oblasti mobility, sloučit do jedné měsíčně se opakující peněžité dávky, takzvaného příspěvku na mobilitu.
Dále se zavádí poskytování jednorázové peněžité dávky – příspěvku na zvláštní pomůcku, která bude sloužit na pořízení kompenzačních pomůcek, pořízení motorového vozidla, zvláštních úprav motorového vozidla nebo bytu a na pořízení vodicího psa.
Návrh zákona též upravuje průkazy osob se zdravotním postižením. Rozsah výhod poskytovaných podle dosavadní právní úpravy zůstává zachován. Průkaz osoby se zdravotním postižením (průkaz TP, ZTP a ZTP/P) bude součástí karty sociálních systémů a bude vydáván automaticky v souvislosti s rozhodnutím o přiznání příspěvku na péči nebo příspěvku na mobilitu.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.