Těsně před koncem loňského roku vyšla ve Sbírce zákonů historicky první novela nového občanského zákoníku. Novela nabývá účinnosti postupně. Pojďme se podívat, jaké změny již začaly platit a jaké nás ještě v blízké době i v příštím roce čekají.

Celý článek
22. 2. 2017


Úprava stanov společenství vlastníků do roku 2017

Společenství vlastníků mají povinnost do 1. 1. 2017 přizpůsobit své stanovy novému občanskému zákoníku. Co by v upravených stanovách nemělo chybět a jaké postihy SVJ hrozí v případě, že tak do začátku příštího roku neučiní?

Celý článek
16. 9. 2016

Odpovědi na dotazy z online poradny – 48. díl

Má společník nárok na podíl na zisku, když ukončil v předchozím roce svoji účast v s. r. o.? Musíte jít na pracovnělékařskou prohlídku v době volna? Jak ohlásit pozastavení živnosti? Na vaše dotazy odpovídají odborníci na daně, účetnictví a právo.

Celý článek
7. 6. 2016

Běžná údržba a drobné opravy v pronajatém bytě

Vláda vydala začátkem roku nařízení, které snad jednou pro vždy ukončilo dohady o tom, zda má platit opravy v bytě nájemník, nebo pronajímatel. Nařízení totiž přesně vymezuje pojmy běžná údržba bytu a drobné opravy související s užíváním bytu.

Celý článek
5. 5. 2016

Práva a povinnosti pronajímatele bytu

Nájemní smlouva je jednou z nejčastěji uzavíraných smluv v praxi, a to zejména pokud jde o nájem bytu. V tomto článku se podrobněji zaměříme na to, jaká práva a povinnosti má při pronajímání bytu pronajímatel.

Celý článek
6. 4. 2016

Dohoda o narovnání

Pokud se smluvní strany nejsou schopné dohodnout, zda určitý závazek existuje či neexistuje, případně v jaké výši, a nechtějí absolvovat zdlouhavý soudní spor, mohou se pokusit najít smírné řešení. Zejména pro tyto účely se nabízí tzv. dohoda o narovnání.

Celý článek
4. 3. 2016

Stanoviska KANCL – pomoc právní praxi (2. část)

V tomto díle se seznámíme s druhou polovinou výkladových stanovisek KANCLu (Komise pro aplikaci nové civilní legislativy), které vyjasňují některé sporné záležitosti nového občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích.

Celý článek
logo podkategorie
4. 12. 2015

Zákaz zcizení a zatížení věci

Praktickým institutem, zavedeným od 1. 1. 2014, je zákaz zcizení či zatížení věci, který je nově možné sjednat jako věcné právo. V praxi se začal tento způsob omezení dispozičního práva s věcí používat zejména při financování nákupu nemovitostí.

Celý článek
27. 11. 2015

Stanoviska KANCL – pomoc právní praxi (1. část)

Hlavním úkolem KANCLu je sjednocování výkladu nového soukromého práva a podílení se na tvorbě doprovodné legislativy. Pro praxi jsou nejvýznamnější výkladová stanoviska, kterých je zatím celkem 31. V tomto díle si představíme první polovinu.

Celý článek
6. 11. 2015

Koupě věci na zkoušku

Smluvní strany si mohou sjednat koupi věci na zkoušku. Kupující si může ve zkušební době ověřit, že věc má všechny vlastnosti deklarované prodávajícím a rozhodnout se, zda si věc ponechá. Institut koupě na zkoušku se používá u movitých i nemovitých věcí.

Celý článek
21. 10. 2015

Výhrada zpětné koupě a výhrada zpětného prodeje

Nový občanský zákoník umožňuje sjednat výhradu zpětné koupě a výhradu zpětného prodeje. Vzhledem k tomu, že je každá z těchto výhrad založena na dvou kupních smlouvách, vzniká stranám také dvojí daňová povinnost z každé z těchto smluv.

Celý článek
16. 9. 2015

Kdy můžete dát fotku svého známého na sociální sítě?

Řada lidí zveřejňuje fotografie svých známých na sociálních sítích, aniž by si byli vědomi možných právních rizik s tímto spojených. Za jakých podmínek můžete umístit fotku druhých osob na sociální sítě, se dozvíte v následujícím článku.

Celý článek
8. 9. 2015

Smluvní pokuta jako zajištění splnění povinností

Smluvní pokutu si strany mohou sjednat pouze pro případ porušení smluvené povinnosti. Odstoupení od smlouvy je výkonem práva, nikoliv porušením povinnosti, a pro tento případ tedy není možné smluvní pokutu sjednat.

Celý článek
28. 8. 2015

Podle NOZ můžete postoupit smlouvu na třetí osobu

Nový občanský zákoník nově upravuje možnost postoupit celou smlouvu na třetí osobu. Postoupením smlouvy se mění pouze jedna ze smluvních stran, obsah smlouvy zůstává zachován.

Celý článek
29. 7. 2015

Jak správně jednat za právnickou osobu

Nový občanský zákoník již nerozlišuje jednání jménem právnické osoby a jednání v jejím zastoupení. Vychází nově z pojetí, že právnická osoba jako umělý útvar nemůže sama jednat a musí být vždy zastoupena svým statutárním orgánem.

Celý článek
26. 6. 2015

Rychlé zprávy

Přihlašování nepojištěných osob s dočasnou ochranou

30. 3. 2023 | Zaměstnavatelé budou mít novou přihlašovací povinnost od 1. 4. 2023 u zaměstnanců s dočasnou ochranou i v nepojištěných činnostech. Právnická nebo fyzická osoba bude jako zaměstnavatel povinná nahlásit nástup každého zaměstnance, který je cizincem požívajícím dočasné ochrany podle zvláštního právního předpisu, do pracovního poměru nebo pracujícího na základě dohody o pracovní činnosti, jehož zaměstnání je zaměstnáním malého rozsahu podle zákona o nemocenském pojištění, či na základě dohody o provedení práce. Oznámení o nástupu do zaměstnání musí zaměstnavatelé podat bez ohledu na to, zda vznikla účast na nemocenském pojištění. Evidovat se tedy budou i dosud nepojištěné osoby. Více se dozvíte na webu ČSSZ.


Dřívější zprávy
Firmy v Pohodě
 
DOGS & CATS services
On-line prodej veterinárních diet
www.dogsandcats.cz

K&M SVOBODOVI s.r.o.
Účetní společnost zabývající se účetními, daňovými a archivačními služ
www.kms-ucto.cz

Daňový kalendář

3. 4. 2023 Přiznání k dani z příjmů za rok 2022
3. 4. 2023 Vyúčtování daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za zd. období 2022
25. 4. 2023 Přiznání DPH (za březen 2023)
25. 4. 2023 Přiznání DPH (za 1. čtvrtletí 2023)

Další termíny

Kurzovní lístek

23,49 Kč
-0,060 Kč
21,60 Kč
-0,035 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 31.03.2023

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru