

Těsně před koncem loňského roku vyšla ve Sbírce zákonů historicky první novela nového občanského zákoníku. Novela nabývá účinnosti postupně. Pojďme se podívat, jaké změny již začaly platit a jaké nás ještě v blízké době i v příštím roce čekají.
Společenství vlastníků mají povinnost do 1. 1. 2017 přizpůsobit své stanovy novému občanskému zákoníku. Co by v upravených stanovách nemělo chybět a jaké postihy SVJ hrozí v případě, že tak do začátku příštího roku neučiní?
Vláda vydala začátkem roku nařízení, které snad jednou pro vždy ukončilo dohady o tom, zda má platit opravy v bytě nájemník, nebo pronajímatel. Nařízení totiž přesně vymezuje pojmy běžná údržba bytu a drobné opravy související s užíváním bytu.
Nájemní smlouva je jednou z nejčastěji uzavíraných smluv v praxi, a to zejména pokud jde o nájem bytu. V tomto článku se podrobněji zaměříme na to, jaká práva a povinnosti má při pronajímání bytu pronajímatel.
Pokud se smluvní strany nejsou schopné dohodnout, zda určitý závazek existuje či neexistuje, případně v jaké výši, a nechtějí absolvovat zdlouhavý soudní spor, mohou se pokusit najít smírné řešení. Zejména pro tyto účely se nabízí tzv. dohoda o narovnání.
V tomto díle se seznámíme s druhou polovinou výkladových stanovisek KANCLu (Komise pro aplikaci nové civilní legislativy), které vyjasňují některé sporné záležitosti nového občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích.