Průměrně se v České republice faktury proplácí 10 dnů po splatnosti, tedy o den dříve než v roce 2014. Nejhorší platební morálka panuje v dopravě, pohostinství a stavebnictví. Nejlépe platí společnosti z oboru zdravotnictví a školství.
Platební morálka firem v České republice se meziročně mírně zlepšila. Pětatřicet procent faktur je zaplaceno včas, 58 procent do 30 dnů po splatnosti, tři procenta do 60 dnů a čtyři procenta ještě později.
Průměrně se v Česku faktury proplácí 10 dnů po splatnosti, o den dříve než v roce 2014. Nejhorší platební morálka panuje v dopravě (průměrně platí 18 dní po splatnosti), pohostinství (17 dní po splatnosti) a stavebnictví (15 dní po splatnosti). Naopak nejlépe platí společnosti ze zdravotnictví a školství, průměrně čtyři dny po splatnosti.
To jsou závěry analýzy platební morálky českých firem za první pololetí 2015, kterou zveřejnila poradenská společnost Bisnode.
„Platební morálka firem v Česku se meziročně mírně zlepšila. Podíl faktur zaplacených včas se zvýšil o dva procentní body na 35 procent a podíl faktur zaplacených do 60 dnů po splatnosti i po 60 dnech po splatnosti shodně klesl o jeden procentní bod na tři, resp. čtyři procenta,“ zhodnotila výsledky studie analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že zlepšení platební morálky podnikatelských subjektů souvisí s příznivým vývojem tuzemské ekonomiky.
Nejlepší platební morálku mají firmy z oblasti zdravotnictví a školství
Nejlepší platební morálku v ČR mají dlouhodobě firmy, které podnikají ve zdravotnictví a ve školství. „Subjekty ze zdravotnictví a školství jsou stabilními a spolehlivými plátci. Oba segmenty podnikání jsou neutrální vůči ekonomickému cyklu, ve srovnání s jinými obory podnikání disponují nižším rizikem a nemusejí si financovat provoz u svých dodavatelů,“ říká Petra Štěpánová.
Po zdravotnictví a školství, z pohledu průměrné platební morálky ve dnech po splatnosti, s velkým odstupem následuje elektrotechnický průmysl a maloobchod s osmi dny po splatnosti.
Tab.: Vývoj průměrné platební morálky ve dnech po splatnosti podle vybraných odvětví
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.