Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Elektronický podpis – k čemu je dobrý a jak jej získat?

Elektronický podpis – k čemu je dobrý a jak jej získat?

Zákon rozlišuje elektronický podpis, který identifikuje fyzickou osobu, a elektronickou značku, kterou se prokazuje právnická osoba (obdoba firemního razítka). Komu se vlastnictví elektronického podpisu vyplatí a jak jej můžete získat?

Co je to elektronický podpis?

Elektronický podpis, zaručený elektronický podpis či digitální podpis jsou nesprávné výrazy pro kvalifikovaný certifikát. Jedná se o specifická data, která v počítači nahrazují vlastnoruční ověřený podpis fyzické osoby. Pravidla spojená s kvalifikovaným certifikátem jsou legislativně ošetřena zákonem č. 227/2000 Sb., o elektronickém podpisu.

Zákon rozlišuje elektronický podpis, který identifikuje fyzickou osobu, a elektronickou značku, kterou se prokazuje právnická osoba (obdoba firemního razítka).
 
Vedle kvalifikovaného certifikátu se ještě můžeme setkat s komerčním certifikátem, který je však určen pro konkrétní osoby (skupiny osob) a řeší například bezpečné přihlašování. Typickým příkladem osobního komerčního certifikátu je certifikát získaný od banky pro přístup k elektronickému bankovnictví.
 
Na rozdíl od kvalifikovaného certifikátu není komerční certifikát automaticky uznáván úřady státní správy. Na jeho použití se musí komunikující strany dohodnout (banka – klient banky).

Jaké je použití kvalifikovaného certifikátu zejména v podnikatelské sféře?

V této části se budu věnovat praktickému používání kvalifikovaného certifikátu na úkor vlastní technické podstaty. Domnívám se, že běžný uživatel neřeší, jak to „uvnitř“ funguje, ale spíše co to umí a jak toho využít. Koho technická stránka zajímá, jistě si potřebné informace najde.
 
Kvalifikovaný certifikát může být velkým pomocníkem hlavně podnikatelům – fyzickým osobám, kteří nepoužívají datovou schránku. U právnických osob, které mají datovou schránku zřízenu automaticky při vzniku, je kvalifikovaný certifikát vhodný až nezbytný tam, kde má například společnost s ručením omezeným více jednatelů. Pak i dokumenty zasílané datovou schránkou je dobré opatřit kvalifikovaným certifikátem konkrétního jednatele.
 
Praktické využití se nabízí již ze samotné definice kvalifikovaného certifikátu (dále jen „KC“) uvedené výše – vlastnoruční ověřený podpis:
 

  • E-mailová komunikace

Při e-mailové komunikaci můžeme maily pomocí KC podepisovat, ale také šifrovat.


 

Odeslaný podepsaný e-mail má pak příznak podepsání.
 

 
 

  • Podání daňových přiznání přes portál EPO

Různé druhy daňových přiznání můžeme (v mnoha případech dokonce musíme) podat elektronicky. K tomu slouží buď datová schránka, prostřednictvím které se zasílají přiznání jako soubory v dané struktuře (formát souborů XML), nebo portál Finanční správy ČR zvaný EPO.
 
Na portálu EPO můžeme příslušné daňové přiznání přímo vyplnit. Pokud přiznání zpracováváme v jiném externím software (např. DPH v účetním programu), můžeme toto přiznání pro kontrolu a odeslání načíst prostřednictvím vygenerovaného XML souboru do portálu EPO. Po kontrole chyb můžeme odeslat. K podpisu přiznání můžeme použít KC.
 

 
 

  • Elektronický podpis PDF dokumentů

Využijeme například k podpisu smluv či jiných dokumentů. Takto podepsaný dokument má stejnou váhu jako dokument podepsaný ověřeným podpisem. Pokud si PDF dokument zobrazíme v programu Adobe Reader, můžeme podpis přiřadit následovně.
 

 
Po kroku 4 „Vytvořit nový obdélník pro podpis…“ se tahem myši na zvoleném místě označí velikost vkládaného podpisu.
 

 
 
Další příklady možností využití kvalifikovaného certifikátu:

  • podání přehledu o příjmech a výdajích OSVČ,
  • podání přihlášky a odhlášky k nemocenskému pojištění,
  • při elektronické komunikaci se státní správou,
  • při elektronické komunikaci s krajskými a městskými úřady,
  • při elektronické komunikaci se zdravotními pojišťovnami,
  • podání žádosti o sociální dávky,
  • podávání žádostí o dotace EU,
  • při podepisování faktur.

Kde můžeme kvalifikovaný certifikát získat?

Certifikáty můžeme získat u poskytovatelů certifikačních služeb. Kvalifikovaný certifikát, který jako jediný může sloužit pro komunikaci se státní správou, však mohou poskytnout pouze akreditované certifikační autority. V rámci akreditace musí tyto autority, oproti ostatním poskytovatelům certifikačních služeb, splňovat přísná kritéria, zejména v oblasti ochrany osobních údajů.
 
Akreditované certifikační autority jsou v současné době tři:

  • První certifikační autorita, a. s.
  • Česká pošta, s. p.
  • eIdentity a. s.

Seznam akreditovaných certifikačních autorit spravuje Ministerstvo vnitra ČR.

Článek byl připravený ve spolupráci s Daňovou kanceláří Ing. Radek Bílý.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Linda
    02. 09. 2017, 15:21

    Vlastním certifikát od České pošty, ale neumím ho použít jako elektronický podpis, např. při korespondenci s exekučními úřady /na email přes seznam.cz/. Jsem OSVČ vykonávající mzdovou agendu pro malou firmu. Děkuji předem za radu, jak mám postupovat.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Platba daně z nemovitostí: Kdy dorazí složenky?

    |

    Finanční správa rozesílá informace k platbě daně z nemovitých věcí a nejpozději do 23. května je obdrží všichni poplatníci. Pokud máte datovou schránku nebo jste požádali o doručení e-mailem, podklady obdržíte touto cestou. Jinak vám složenka přijde poštou. Přes dva miliony poplatníků dostanou pokyny elektronicky, poštou pak dorazí složenky zhruba 1,8 milionu lidem. Asi 50 tisíc osob hradí daň prostřednictvím SIPO. Platbu je třeba provést do 2. června, přičemž částky do 5 000 Kč se platí najednou, vyšší částky je možné rozdělit na dvě splátky s druhým termínem do 1. prosince. Platební pokyny obsahují číslo účtu, variabilní symbol a QR kód pro snadnou platbu.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících