Začalo to babiččinými domácími mýdly, džemy, sirupy, pletenými svetry a háčkovanými taškami. Od toho byl už jen pomyslný krůček k Naturince – tradiční mýdlárně, která patří mezi největší v České republice.
Tradiční ruční mýdlárnu Naturinka založila Barbora Kálnássy před osmi lety a začínala v malé dílně, kde se postupně rodily další nápady. Dnes vyrábí produkty, které jsou v domácnosti běžně potřebné – nejen mycí prostředky pro osobní hygienu, ale také pečující tělovou kosmetiku a vše potřebné pro úklid a praní. „Důležité je pro nás zachovat a rozvíjet řemeslnou zdatnost a tradici a vytvářet trvalé hodnoty napříč generací,“ říká sama zakladatelka.
Všechny výrobky jsou 100% ekologické a neublíží přírodě. „Vyrábím je takové, jaké je potřebují moje děti a rodina. Za studena, takže nedegradují následkem tepelného zpracování, z těch nejkvalitnějších surovin dostupných na českém trhu a bez syntetických konzervantů,“ popisuje Barbora Kálnássy.
Naturinka vyprodukuje ročně osm až deset tun mýdel a řadí se tak mezi největší ruční mýdlárny v České republice. K tomu vám stačí pouze dva tyčové mixéry, šest hrnců, dvě ruční váhy, třímetrový kuchyňský pult a prostor o velikosti zhruba 40 m². Jak je to možné, že vám stačí tak málo?
Barbora Kálnássy: Práce není nijak náročná na mechanizaci a stroje, tedy to, co zabírá nejvíc místa. Nám stačí pouze kuchyňská linka. A když máte vymyšlený způsob efektivní výroby, vyrobíte bez problémů i sto mýdel za hodinu. Nejvíc prostoru nám zabere sušení. Když mýdlo umícháme, za hodinku máme hotovo, dáme ho do boxu, kde mýdlo tři dny zraje a vytuhne, potom ho nakrájíme. Dále ho musíme dát sušit. Máme na to takový velký sušicí regál. Vypadá to u nás jako v sýrárně, akorát jsou tam mýdla. Minimálně měsíc se z mýdla postupně odpařuje voda a stabilizuje se, tvrdne. Teprve potom ho můžeme finálně opracovat, zabalit a expedovat.
Než se hotová mýdla dostanou k zákazníkům, trvá to minimálně měsíc.
Foto: Archiv Naturinka
Kdy jste začala vnímat, že jste se založením mýdlárny našla tzv. díru na trhu a že se začíná vaše podnikání rozrůstat?
Barbora Kálnássy: Před námi už nějaké mýdlárny existovaly, určitě jsme nebyli první. Podnikání se nám rozrůstalo zcela přirozeně. Začínali jsme v malé místnůstce a když jsem vyrobila první várku mýdel, obešla jsem s nimi v Brně prodejny a během měsíce jsem měla po mýdlech. Což byl pro mě velký implus, abych vyráběla dál. Vymyslela jsem si jednoduché receptury a chtěla jsem, aby byly čitelné. Aby měsíčkové mýdlo bylo měsíčkové atp. Cílila jsem na to, že český člověk má rád byliny, to, co tady roste a co zná. Po nějaké době se mě v obchodech začali vyptávat, co plánuji nového a postupně jsme začali přidávat další produkty. Moje práce mě opravdu naplňuje a baví a přemýšlím o ní neustále, ve dne i v noci.
Začínali jste pouze s e-shopem, neuvažujete tako o zřízení kamenné prodejny?
Barbora Kálnássy: Původně jsem o tom nechtěla ani slyšet, protože to bude další starost navíc. Mýdla a další sortiment dodáváme asi do 150 prodejen a e-shopů se zdravou výživou po celé republice. Ale hodně lidí se nás na to ptalo, až jsme se nakonec rozhodli, že do toho půjdeme. A teď v září na první podzimní den budeme v Brně otevírat svoji vlastní kamennou prodejnu. Bude přímo v centru pod Zelným trhem v ulici s příznačným názvem Květinářská. Těším se na to, že budeme mít přímý kontakt se zákazníky. Protože kdo vyrábí, měl by i prodávat, jelikož o tom ví všechno, a zákazníkovi tak může odpovědět na každou jeho otázku.
Kdo jsou vaši nejčastější zákazníci a jaké produkty a přísady jsou u nich nejoblíbenější?
Barbora Kálnássy: Řekla bych, že naše výrobky si kupují téměř všechny věkové kategorie. Zákazníci jdou především po vůni, a to po vůni, kterou znají. Takže 90 % lidí sáhne po levandulové vůni. Potom po těch svěžích vůních, jako je lemongrass a meduňka. Co se týče bylin, tak tam bodují měsíček, heřmánek, řebříček, zkrátka vše, co si dokáží lidé představit a co u nás roste. Často lidé vyhledávají produkty na dermatologické potíže. Zde vsázíme na osvědčené odvary z dubové kůry a z dalších českých bylin.
Co se týče vůní, sahají lidé nejraději po osvědčených, které znají. Mezi oblíbené patří i měsíček.
Foto: Archiv Naturinka
V oblasti kosmetiky jste přišli dokonce jako první se systémem vratného obalu a časem jste k tomuto kroku inspirovali také další výrobce. Po šesti letech jste letos celý projekt zrekapitulovali a rozhodli jste se přejít na obaly, které jsou zcela kompostovatelné a rozložitelné. Co vás k tomu vedlo?
Barbora Kálnássy: I když zrecyklovaných obalů bylo více než deset tisíc, představovaly pouze tři procenta celkové produkce. Vyhodnotili jsme to jako neefektivní a změnili jsme celý koncept. Obaly na mýdla a šampony jsou od letošního léta zcela kompostovatelné a rozložitelné. Etikety na skleněných obalech taktéž. Když to řeknu úplně hrubě – pokud člověk ten obal vyhodí někde v přírodě, tak se vůbec nic nestane, protože část bude z recyklovaného papíru a část z papíru, který se dá recyklovat nebo biologicky rozložit. Použitá lepidla jsou také ekologická. Takže se nám to podařilo a jsem za to moc ráda, protože mám pocit, že ta cesta je skutečně čistá a nezanecháme za sebou skoro žádnou stopu.
Používáte vy sama nebo vaše rodina konvenční kosmetiku? Dovedete si to vůbec představit, že byste zašla do klasické drogerie a tam si něco koupila?
Barbora Kálnássy: Do klasické drogerie občas zajdu, ale konvenční kosmetiku opravdu nepoužívám. (směje se) Vystačím si s kostkou mýdla a šamponem z naší produkce. Na mazání používám krém nebo nějaký olej také z Naturinky. Úplně perfektní je třeba náš švestkový olej. Když jdu do drogerie, koupím si tam pouze zubní pastu, protože ty nevyrábíme, a ekologické tablety do myčky. Jinak nic. Mám pět dětí, z toho čtyři holky, u těch tomu nechávám volnější průběh, protože si to musí samy vyzkoušet a dojít si k tomu samy. Ale rozhodně nemáme koupelnu plnou plastových lahviček.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.