Víte, na které podnikatele se nevztahuje povinnost platit měsíční zálohy na zdravotní a sociální pojištění? Jsou to ti, kteří zahájili podnikání (v prvním roce), a zároveň mají podnikání jako vedlejší činnost. Kdo dále nemusí pravidelné zálohy hradit?
Za osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) se pro účely zdravotního pojištění považují osoby, které mají příjmy uvedené v § 7 odst. 1 a 2 zákona o daních z příjmů (zákon č. 586/1992 Sb.), a osoby s nimi spolupracující. Nezáleží na tom, zda se jedná o příjmy zdaňované běžnou sazbou daně na základě podaného daňového přiznání, nebo od daně z příjmů osvobozené. A nezáleží ani na skutečnosti, zda je činnost vykonávána soustavně.
Jako OSVČ vystupujete vůči zdravotnímu pojištění také v případě, kdy nemáte živnostenské oprávnění a provádíte činnost na základě jiného povolení (např. novináři na „volné noze“, více viz článek Podnikání bez živnosti – je to možné?).
Měsíční zálohy na zdravotní pojištění nemusí platit:
- OSVČ, které zahajují samostatnou výdělečnou činnost (v prvním roce podnikání), a zároveň je za ně plátcem pojistného stát (např. starobní či invalidní důchodci, studenti, ženy na mateřské či osoby na rodičovské dovolené). Tyto osoby nejsou povinny v prvním kalendářním roce podnikání platit měsíční zálohy na zdravotní pojištění. Pojistné zaplatí potom jednorázově do osmi dnů po dni, ve kterém byl (popř. měl být) podán Přehled o příjmech a výdajích za kalendářní rok, za který se pojistné platí. Pojistné platí ve výši, která jim vyšla v Přehledu.
- OSVČ, která je zároveň zaměstnancem, a samostatná výdělečná činnost není hlavním zdrojem jejích příjmů (je to vedlejší samostatná výdělečná činnost). Takováto osoba platí pojistné jednorázově do osmi dnů po dni, ve kterém byl (popř. měl být podán) Přehled o příjmech a výdajích za kalendářní rok, za který se pojistné platí. Pojistné platí ve výši, která jí vyšla v Přehledu.
- OSVČ, která je po celý kalendářní měsíc uznána práce neschopnou, nebo jí byla nařízena karanténa podle zvláštních právních předpisů.
Příklad
Podnikatel, který je zároveň státním pojištěncem jako student, dovrší 5. září věk 26 let. Tímto dnem přestává být státním pojištěncem a musí jako OSVČ začít od září platit pojistné na zdravotní pojištění alespoň v minimální výši (v roce 2015 je to částka 1 797 Kč měsíčně). Zářijová platba zálohy je splatná k 8. říjnu.
Kdy OSVČ neplatí měsíční zálohy na sociální pojištění?
OSVČ, které mají podnikání jako vedlejší činnost, nemají povinnost platit sociální pojištění, pokud jejich daňový základ (příjmy minus výdaje) nedosahuje v kalendářním roce výše rozhodné částky (pro rok 2015 je to 63 685 Kč).
Samostatná výdělečná činnost se považuje za vedlejší, pokud OSVČ v kalendářním roce:
- vykonávala zaměstnání (zaměstnáním se rozumí činnost zakládající účast na nemocenském pojištění zaměstnanců),
- měla nárok na výplatu invalidního důchodu nebo jí byl přiznán starobní důchod,
- měla nárok na rodičovský příspěvek nebo peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské z důvodu těhotenství a porodu, pokud tyto dávky náleží z nemocenského pojištění zaměstnanců, nebo osobně pečovala o osobu mladší 10 let, která je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni I (lehká závislost), nebo o osobu, která je závislá na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost), pokud osoba, která je závislá na pomoci jiné osoby, je osobou blízkou, nebo žije s OSVČ ve společné domácnosti, není-li osobou blízkou,
- vykonávala vojenskou službu v ozbrojených silách České republiky, pokud nejde o vojáky z povolání,
- byla nezaopatřeným dítětem (OSVČ je více než 15 let, studuje a nedosáhla věku 26 let).
V prvním roce zahájení vedlejší samostatné výdělečné činnosti OSVČ zálohy na důchodové pojištění platit také nemusí. Až následně po podání Přehledu za kalendářní rok, ve kterém OSVČ vedlejší činnost zahájila, se stanoví, zda výše daňového základu dosáhla rozhodné částky a OSVČ je účastna důchodového pojištění. Jestliže ano, je OSVČ povinna doplatit pojistné za předchozí rok. A od měsíce, ve kterém byl (nebo měl být) podán Přehled za tento rok, je povinna platit zálohy na pojistné.
Pokud je samostatná výdělečná činnost (podnikání) hlavní činností, musí OSVČ platit vždy alespoň minimální pojištění (pro rok 2015 je to 1 943 Kč měsíčně).
Komentáře
Milena
04. 02. 2016, 21:12Dcera v březnu 2015 založila živnost. Do května 2015 byla student a zároveň pracovala na HPP, pracovní poměr byl na dobu určitou do 31.1.2016 od 7.11.2015 je na PPM. Nemusela platit zálohy na OSVČ. Dnes jsme šly vyřizovat změny na OSSZ, aby měla vše v pořádku. Bylo nám řečeno že musí začít plat zálohy jako hlavní OSVČ i když je na PPM, že už nemí žádného zaměstnavatele který za ní odvádí myslela jsem že podle tohoto znění je stále OSVČ vedlejší ( nebo peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské z důvodu těhotenství a porodu, pokud tyto dávky náleží z nemocenského pojištění zaměstnanců,) dekuji za odpověď Milena