Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Spolek – vedení účetnictví a zveřejňovací povinnosti

Spolek – vedení účetnictví a zveřejňovací povinnosti

Může vést myslivecký spolek (dříve sdružení) jednoduché účetnictví? Jaké mají spolky zveřejňovací povinnosti? Vše, co chcete vědět o pravidlech týkajících se spolků, které vznikly se zavedením nového občanského zákoníku, se dozvíte v tomto článku.

 Dotaz:
Počátkem letošního roku mi byla předána funkce pokladníka mysliveckého spolku (bývalého mysliveckého sdružení). Shodou okolností jsem zjistila, že musím za rok 2014 odeslat nějaké doklady do veřejného rejstříku. Jak je to s přechodným obdobím, kdy spolek byl ještě sdružením registrovaným na Ministerstvu vnitra? Spolkem se stal teprve koncem roku 2015. Týká se nás také tato povinnost? A co vedení jednoduchého účetnictví? Byl mi předán za rok 2015 pouze pokladní deník s údaji o pohybech hotovosti v pokladně a prostředků na běžném účtu. Doplňuji, že obrat nepřesáhne 30.000 Kč ročně.
 


 Odpovídá Bc. Michaela Hauzarová, účetní:

Od 1. ledna 2014 se v souladu s novým občanským zákoníkem („NOZ“) z občanských sdružení staly automaticky spolky (pokud občanská sdružení nevyužila práva změnit svoji právní formu na ústav nebo sociální družstvo). Dnem nabytí účinnosti NOZ (1. 1. 2014) zároveň přestala být platná všechna ustanovení stanov občanských sdružení, která odporovala ustanovením NOZ. Spolky musí přizpůsobit své stanovy nové právní úpravě, a to do tří let od výše uvedeného data účinnost NOZ.
 
Stanovy musí obsahovat náležitosti, mezi něž patří název, sídlo, účel, statutární orgán spolku a vymezení práv a povinností členů vůči spolku. Spolky také musely do dvou let ode dne nabytí účinnosti NOZ přizpůsobit svůj název nové právní úpravě, kdy název musí obsahovat slovo spolek, zapsaný spolek nebo zkratku „z. s“.
 
Další velkou změnou v souvislosti s NOZ je způsob evidence spolků. Do konce roku 2013 evidovalo občanská sdružení Ministerstvo vnitra. Od začátku roku 2014 jsou spolky vedeny příslušnými krajskými soudy v tzv. spolkovém rejstříku, jehož součástí je i sbírka listin.
 
Automatický převod evidovaných občanských sdružení z evidence Ministerstva vnitra do spolkového rejstříku měl proběhnout do tří měsíců od nabytí účinnosti zákona o veřejných rejstřících, zákon nabyl účinnosti 1. 1. 2014. Po uplynutí této lhůty si měl každý spolek ověřit, zda a v jakém rozsahu byly údaje o nich přeneseny. Spolek musí přizpůsobit zapsaný stav požadavkům stanoveným novým zákonem o veřejných rejstřících ve lhůtě do tří let od nabytí jeho účinnosti, to znamená do 1. 1. 2017.

Vedení jednoduchého účetnictví

Z výše uvedeného vyplývá, že spolkem se občanské sdružení stalo dnem nabytí účinnosti NOZ, tedy od 1. 1. 2014, bez ohledu na to, že název spolku byl přizpůsoben nové úpravě později (lhůta pro úpravu názvu spolkům vypršela 1. 1. 2016). Dále má spolek v souladu s ustanoveními uvedenými v NOZ povinnost doplnit předepsané náležitosti do spolkového rejstříku do 1. 1. 2017.
 
V ustanovení § 1f odst. 1 zákona o účetnictví („ZoÚ“) je mimo jiné uvedeno, že účetní jednotka podle § 1 odst. 2 písm. a) a b) ZoÚ může vést jednoduché účetnictví, pokud:

  • není plátcem DPH,
  • její celkové příjmy za poslední uzavřené účetní období nepřesáhnou 3.000.000 Kč,
  • hodnota jejího majetku nepřesáhne 3.000.000 Kč, a
  • je současně spolkem nebo pobočným spolkem.

Účetní jednotky jsou povinny v jednoduchém účetnictví v souladu s ustanovením § 13b ZoÚ vést účetní knihy, kterými jsou:

  • peněžní deník, který musí obsahovat informace o:
    • peněžních prostředcích v hotovosti a peněžních prostředcích na účtech zejména v bankách, spořitelních a úvěrních družstvech,
    • příjmech a výdajích skutečně přijatých či zaplacených v účetním období,
    • průběžných položkách, za které se považují pohyby peněžních prostředků, které nejsou konečným příjmem nebo výdajem podle předchozího bodu,
  • kniha pohledávek a kniha závazků,
  • pomocné knihy o ostatních složkách majetku.

Účetní jednotky účtující v jednoduchém účetnictví jsou povinny nejpozději do šesti měsíců po skončení účetního období sestavit přehled o majetku a závazcíchpřehled o příjmech a výdajích.
 
Dle ZoÚ platného od 1. 1. 2016 musí každý subjekt zapsaný ve veřejném rejstříku zveřejňovat účetní závěrku do sbírky listin, tato povinnost se týká tedy i spolků. Podle přechodných ustanovení zákona o účetnictví musí spolky zveřejnit nejen závěrky od roku 2016, ale zpětně i za roky 2014 (do 31. 3. 2016) a 2015 (do 30. 11. 2017).

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Vladimír Štěpánek
    15. 02. 2017, 21:52

    Dobrý den, do loňského roku jsme byli jako modelářský klub součástí modelářského svazu (i když s vlastním IČ), a byli jsme do 100.000,- osvobozeni od daně. Naše příjmy i výdaje se celkem pohybovaly v řádech jednotek tisíců Kč a nečerpali jsme žádné dotace apod. Od letošního roku jsme zapsaným spolkem, jak je to s daňovou povinností nyní? Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Stáňa
    13. 02. 2017, 12:00

    Dobrý den, jsme zapsaný spolek – komorní pěvecký sbor. Nemáme žádný majetek, daňové přiznání dáváme každý rok i když se samýma nulama. Přílohou je něco jako “účetní závěrka” – shrnutí příjmů a výdajů za daný rok. V jakém tvaru má tato závěrka být a je nutno ji někam poslat (příp.i za roky 2014 a 2015?) Děkuji.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Lída
    02. 02. 2017, 14:07

    jsme zapsaný spolek zahrádkářů, vedem jednoduché účetnictví a letos chceme čerpat dotace z Obecního úřadu. Musíme k vůli dotaci vést podvojné účetnictví. Děkuji za odpověď.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Ivmetka
    06. 06. 2016, 20:02

    Dobrý den,
    v jaké formě se zvěřejňuje účetní závěrka spolků. Musí být samostatnou listinou nebo může být závěrka součástí výroční zprávy? Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Marcela Kuchařová
    27. 05. 2016, 10:33

    Dobrý den,
    jsme zapsaným spolkem při ZUŠ, vedeme jednoduché účetnictví.
    Nemůžu nikde zjistit jestli můžeme používat nadále účtování v období září až srpen, nebo musíme přejít na kalendářní rok.

    Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Sankce za nesplnění daňových povinností můžou dosáhnout stovek tisíc

    |

    Neodevzdání daňového přiznání může přijít podnikatele i živnostníky velmi draho. Po uplynutí papírového termínu 1. dubna 2025 je možné přiznání podat už jen elektronicky, a to do 2. května. OSVČ s datovou schránkou mají tuto formu povinnou, a totéž platí i pro podání přehledů zdravotním pojišťovnám a ČSSZ. Pokud někdo nestihne termín, může využít služeb daňového poradce a posunout si lhůtu na 1. července. Za zpoždění s podáním hrozí pokuta až 300 tisíc korun. Neodevzdání přehledů může znamenat sankce do 50 tisíc. Nezaplacené daně a pojistné se prodraží i na úrocích – aktuálně 12 % u daní a penále u pojistného dle typu až 0,0329 % za den. Povinnosti je třeba si hlídat, protože sankce se vymáhají důsledně.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících