Jako v každé lidské činnosti, tak ani v účetnictví nelze pracovat zcela bez chyb. Nebudeme rozebírat, zda za chyby může pozdě předložený doklad či opomenutí účetní, ale soustředíme se na časové souvislosti opravy chyb nákladů a výnosů minulých let a na způsoby jejich provedení. Ne každá chyba v účetnictví vyžaduje nápravu.
Jestliže zvolíme ne zrovna správný nákladový či výnosový účet, ale položku do nákladů či výnosů zaúčtujeme, není již možné a ani potřebné takovou chybu po uzavření účetních knih opravovat. Ke zcela odlišné situaci dojde, pokud byl náklad či výnos zaúčtován v nižší než správné výši, nebo nebyl zaúčtován vůbec, nebo naopak byl zaúčtován ve vyšší výši, nebo byl zaúčtován, ačkoliv k tomu správně nemělo dojít.
Takové chyby v nákladech a výnosech je třeba následně opravit, neboť vlivem podvojného účtování budou chybně vykázány také pohledávky, závazky či hodnoty na majetkových účtech, které se do následujícího účetního období přes počáteční stavy převádějí.
Po uzavření účetních knih a následném schválení účetního výsledku hospodaření valnou hromadou není možné znovuotevřít účetní knihy již uzavřeného období. A pokud je oprava nutná, musí nastat v dalším aktuálně otevřeném účetním období.
Způsoby opravy chyb minulých let
Ačkoliv ČÚS č. 019 zná jen jeden způsob opravy chyb minulých let (takzvaný „výsledkový“), existují ve skutečnosti způsoby dva, přičemž druhý z nich (takzvaný „rozvahový“) je podporován Interpretací Národní účetní rady č. 11.
Podstatou výsledkového způsobu opravy je zahrnutí chybějícího (či naopak storna přebytečného) nákladu či výnosu na výsledkové účty s tím, že je nutné rozlišit významnost opravované částky:
- významné částky jsou opravovány proti mimořádným nákladům (účet 588) či výnosům (účet 688),
- nevýznamné částky jsou opravovány na patřičné nákladové a výnosové účty, kam správně měly být v předchozím období zaúčtovány.
Podstatou rozvahového způsobu účtování je zahrnutí dřívějšího nákladu či výnosu na účet vlastního kapitálu, tedy tam, kde je současně vykazován účetní výsledek hospodaření uplynulého období. K tomuto účelu se používají analytické účty 428 či 429.
Do konce roku byla dána účetním jednotkám rozhodovací pravomoc výběru daného způsobu a neustále probíhaly nekončící diskuse o tom, která z uvedených metod je správnější.
Změna pro rok 2012
Počínaje 1. 1. 2012 se na možnosti svobodné volby metody nic nemění, dochází však ke změně vykazování hodnoty dané opravy v rozvaze při použití rozvahové metody opravy chyb. Struktura rozvahy se rozšiřuje o nový řádek – položku „A.IV.3. Jiný výsledek hospodaření minulých let“. Pokud účetní jednotka zvolí výsledkový způsob opravy, pak se na jejím vykazování v účetní závěrce nic nemění.
Změna pro rok 2013
Novelizace účetních předpisů pro rok 2013 jde ještě dál s tím, že prakticky omezuje volnou volbu metody opravy chyb minulých let. Pokud se totiž bude jednat o opravu významné chyby, nebude již možné použít výsledkovou metodu (v tomto duchu dochází k novelizaci ČÚS č. 019) a povinně bude nutné použít rozvahový způsob s vykázáním hodnoty opravy na samostatném řádku rozvahy A.IV.3. Účetní jednotka popíše použití položky „A.IV.3. Jiný výsledek hospodaření minulých let“ v příloze v účetní závěrce.
Návazně je také upraven ČÚS č. 018 v bodu 3.1.10. V případě příslušných účtů účtové skupiny 42 se analytické účty vedou tak, aby bylo možno vykázat položku „A.IV.3. Jiný výsledek hospodaření minulých let“, která obsahuje podle vyhlášky 500/2002 Sb. v § 15a zejména rozdíly ze změn použitých účetních metod, opravy v důsledku nesprávného účtování nebo neúčtování o nákladech a výnosech v minulých účetních obdobích, pokud jsou významné a část odložené daně podle vyhlášky § 59 odst. 6.
I po změnách proběhlých s účinností od 1. 1. 2013 bude moci účetní jednotka nevýznamné chyby i nadále opravovat s použitím výsledkové metody. Pokud by však účetní jednotka naopak chtěla veškeré významné i nevýznamné chyby opravovat pouze metodou rozvahovou, je to možné provést, a to nejen od roku 2013, ale i v současnosti, s podporou Interpretace Národní účetní rady I – 11.
Komentáře
Ivana
29. 05. 2021, 14:57Dobrý den,jak správně opravit zůstatky u účtů 345 a 343? Jedná se o nevýznamné částky.Děkuji
Zuzana
10. 04. 2021, 13:16Dobrý den, velmi prosím, museli jsme provést rekonstrukci účetnictví za období od 2016. Minulý účetní účtoval velmi nestandardně. Museli jsme tedy otevřít hlavní knihy minulých let, kde jsme vše zaúčtovali, tak jak mělo být. Nevíme ale nyní, jak s účetními závěrkami opravených období. Jsou velké rozdíly ve výkazech oproti původně vykázaným skutečnostem.
Děkuji.
Monika P.
19. 06. 2017, 11:54Dobrý den, převzala jsem účetnictví a zjistila, že v předchozím již uzavřeném období byla na účet 221 naúčtována částka, která nebyla ve výpisu z BÚ, tudíž mi nesedí KS a PS. Účetnoctví je již uzavřeno a odeslané přiznání k DPPO. Jak mohu tuto malou částku účetně opravit bez nutnosti podávat dodatečné opravné přiznání? Děkuji
Martina
01. 07. 2015, 11:16Dobrý den, lze otevřít uzavřené účetnictví roku 2013?
Michaela Černohorská
20. 03. 2015, 11:07Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak správně provést zaúčtování – resp. stornovat zápis z minulých let. Na základě vzniku pojistné události na vozidle a nahlášení na pojišťovnu, jsem vytvořila předpis odhadu nákladů na opravu MD 511/ D 389 a následně odhad náhrady od pojišťovny MD 388/D 648. Jelikož k opravě doposud nedošlo (a ani nedojde, jelikož nebrání provozu vozidla a není až tak nutná), chtěla bych zrušit zápisy na účtech 388 a 389 (na obou účtech jsou ve stejné výši). Jakým způsobem to v podvojném účetnictví provést???