Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Jak by mohl vypadat nový zákon o účetnictví?

Jak by mohl vypadat nový zákon o účetnictví?

Dnešní doba přináší v rámci ekonomického života účetních jednotek řadu nových situací, které nelze stávající zákonnou úpravou jednoznačně řešit. Zákon o účetnictví by měl tedy dostat novou, modernější podobu. S jakými změnami se v návrhu počítá?

Dnešní doba přináší v rámci ekonomického života účetních jednotek řadu nových situací, které nelze stávající zákonnou úpravou jednoznačně řešit. Nový zákon o účetnictví by měl na tento vývoj nejen zareagovat, ale měl by do určité míry též předjímat budoucí tendence.

Do mezirezortního připomínkového řízení proto míří návrh věcného záměru nového zákona o účetnictví z dílny Ministerstva financí. Měl by to být moderní zákon, jehož věcný záměr bere v potaz jak mezinárodní trendy, tak i razantní rozvoj informačních a komunikačních technologií v oblasti účetnictví, včetně digitalizace a robotizace účetnictví a jeho procesů.

Rozšíření použití mezinárodních účetních standardů při sestavování účetní závěrky

Věcný záměr pamatuje i na velké množství mikro a malých účetních jednotek, pro které počítá jednak s určitým zjednodušením a zároveň nepředpokládá žádné významné změny v zavedených postupech účtování.

Pro fyzické osoby podnikatele je zjednodušením navrhované zrušení povinnosti vést účetnictví při překročení hranice 25 mil. Kč obratu. Zároveň by mělo dojít také ke zpřehlednění zákonných požadavků na inventarizaci.

V modernizovaném zákoně se počítá také s rozšířením použití mezinárodních účetních standardů při sestavování účetní závěrky některými subjekty působícími na finančním trhu. Jedná se zejména o banky, vybrané finanční instituce a pojišťovny, které již dnes předávají dohledovým orgánům informace podle mezinárodních účetních standardů, jak požaduje právo EU.

Současně se předpokládá snížení administrativní zátěže pro všechny účetní jednotky používající mezinárodní účetní standardy, pokud bude výsledek hospodaření, zjištěný podle těchto standardů, využit i pro stanovení základu daně z příjmů.

Vymezení základních účetních zásad a významných pojmů přímo vzákoně

Další významnou změnou by mělo být vymezení základních účetních zásad a významných pojmů přímo v zákoně o účetnictví. Jedná se o dlouhodobý požadavek odborné veřejnosti, který by měl přispět k vyšší právní jistotě účetních jednotek při podávání věrného a poctivého obrazu předmětu účetnictví finanční situace v účetní závěrce.

Na základě údajů z účetní závěrky činí nejen samotní podnikatelé, ale také investoři a banky, množství zásadních rozhodnutí. Správnost těchto rozhodnutí by proto měla být podpořena kvalitními účetními informacemi.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Novák
    17. 02. 2020, 18:20

    Bůh má výhodu, že žije v ráji a to nejen daňovém.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Veronika
    23. 11. 2019, 12:48

    Jak by mohl vypadat nový zákon o účetnictvi? Tak jestli podobně jako tento článek – tak Bůh s námi….

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Pozor na zdanění výher z hazardních her: Co se mění od roku 2024

    |

    Od roku 2024 se mění pravidla pro zdaňování výher z hazardních her. U loterií a tombol se nově každá výhra nad 50  000  Kč daní srážkovou daní ve výši 15 %, kterou odvádí provozovatel – výherce už ji do daňového přiznání neuvádí. U ostatních hazardních her, jako jsou kurzové sázky, automaty nebo živé hry, se posuzuje roční rozdíl mezi výhrami a vklady. Pokud tento rozdíl u jednoho druhu hry přesáhne 50 000 Kč, je nutné ho uvést do daňového přiznání za rok 2024 a zaplatit daň. Každý typ hazardní hry se posuzuje samostatně.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících