Pokud máte povinnost podat přiznání k dani silniční nebo k dani z nemovitých věcí, budete na to mít více času. Původní termín 1. února se totiž kvůli současným mimořádným událostem přesouvá až na 1. dubna 2021.
Přiznání k dani silniční za zdaňovací období roku 2020 a přiznání k dani z nemovitých věcí na zdaňovací období roku 2021 můžete letos podat později, aniž by vám vznikla pokuta za opožděné podání. Termín pro podání daňového přiznání k těmto daním se posouvá pro všechny z 1. února na 1. dubna 2021.
Nemusíte se tedy obávat pokuty za opožděné podání daňového přiznání k těmto dvěma daním, pokud k jejich podání dojde nejpozději 1. dubna 2021. Stejně tak vám nebude vyčíslen úrok z prodlení vzniklý na dani silniční, pokud dojde k úhradě daně, k níž se úrok z prodlení váže, nejpozději 1. dubna 2021.
Pozor, pokud máte nemovitou věc ve spoluvlastnictví a jeden ze spoluvlastníků si chce přiznat nemovitou věc ve výši svého spoluvlastnického podílu, musí podat daňové přiznání do původního termínu, tedy do 1. února 2021. Tato lhůta vyplývá ze zákona a není možné ji prodloužit. V případě podání přiznání přes společného zástupce platí prodloužený termín 1. dubna 2021.
Tab.: Dokdy podat daňové přiznání a zaplatit daň
Daň | Podání daňového přiznání |
Bez sankce | Možnost platby bez úroku z prodlení až do |
Z nemovitých věcí | 1. 4. 2021 | Prominutí pokuty | 31. 5. 2021 |
Silniční | 1. 4. 2021 | Prominutí pokuty | 1. 4. 2021 všechny daňové subjekty 16. 8. 2021 vybrané daňové subjekty |
Zdroj: Finanční správa
Více informací se dozvíte ve Finančním zpravodaji 3/2021.
Kdo podává přiznání k dani z nemovitých věcí
Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí by neměli zapomenout podat ti, kteří v roce 2020 nově nabyli do svého vlastnictví:
- pozemek,
- zdanitelnou stavbu nebo
- bytovou či nebytovou jednotku nebo
- pokud zaevidovali krajinný prvek na svém pozemku.
V případě, že jste nemovitou věc v loňském roce darovali, prodali nebo jinak pozbyli, musíte to též oznámit finančnímu úřadu. Jestliže vám ještě nějaká nemovitá věc v kraji zbyla, je také třeba podat daňové přiznání. Pokud jste všechny své nemovité věci v daném kraji v roce 2020 pozbyli, doručíte na finanční úřad pouze písemné oznámení o této skutečnosti.
Povinnost podat daňové přiznání mají i ti poplatníci:
- kteří na v minulosti přiznané nemovité věci provedli přístavbu, nástavbu nebo ji částečně zlikvidovali, pokud na základě těchto změn současně došlo ke změně druhu nebo výměry pozemku, případně zvýšení nadzemních podlaží a podobně,
- u kterých došlo ke změně výměry parcely na základě revize katastru nemovitostí.
Předmětem zdanění je také část budovy nebo inženýrské stavby, pokud je dokončená a užívaná.
Pokud se potřebujete na něco ohledně daně z nemovitých věcí zeptat či pomoci s vyplněním přiznání, můžete se telefonicky obrátit na svůj finanční úřad.
Kdo podává přiznání k dani silniční
Dani silniční podléhají vozidla registrovaná v České republice, provozovaná v České republice a používaná:
- poplatníkem daně z příjmů právnických osob s výjimkou používání k činnosti veřejně prospěšného poplatníka daně z příjmů právnických osob, pokud příjmy z této jeho činnosti nejsou předmětem daně z příjmů, nebo
- poplatníkem daně z příjmů fyzických osob k činnosti nebo v přímé souvislosti s činností, ze kterých plynou příjmy ze samostatné činnosti podle zákona upravujícího daně z příjmů.
Dani silniční podléhají vždy nákladní automobily s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny registrované v České republice a přípojná vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny registrovaná v České republice.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.