Absolventi českých vysokých škol požadují vyšší nástupní mzdu, než je v současné době standardní. Zároveň nemají příliš velkou znalost cizích jazyků. Nejvíce absolventů chce hledat práci v oblasti výroby, v administrativě a v managementu.
Absolventi českých vysokých škol požadují vyšší nástupní mzdu, než jaký je v současnosti standard. Vyplývá to z šetření personální agentury Grafton Recruitment, která se ptala studentů na jejich kariérní cíle a dovednosti.
Třetina oslovených studentů si představuje nástupní plat ve výši 25 000 Kč. Další čtvrtina doufá, že si vydělá 30 000 Kč a 23 % dokonce ještě více. Průměrně se přitom nástupní mzdy absolventů vysokých škol pohybují mezi 15 000 Kč a 20 000 Kč v případě humanitních oborů a v rozmezí 20 000 Kč až 25 000 Kč v případě technických oborů.
V Praze jsou nástupní mzdy absolventů o něco vyšší, vysokoškolský absolvent se znalostí jednoho jazyka může začínat na 28 000 Kč a se znalostí dvou jazyků dokonce na 30 000 Kč až 35 000 Kč.
Nejvíce absolventů (38 %) hodlá podle průzkumu hledat budoucího zaměstnavatele v oblasti výroby. Populární jsou mezi absolventy i pozice v administrativě (30 %) a v managementu (30 %) anebo v oborech obchod a cestovní ruch (20 %) či finance (20 %).
Pouhých 16 % studentů má zájem hledat práci v oboru informačních technologií, které přitom skýtají obří potenciál a dokonce nadstandardní nástupní mzdy. Pokud absolvent realizuje již při studiu alespoň základní praxi a ovládá jeden nebo více cizích jazyků, může dosáhnout dokonce na nástupní mzdu ve výši až 40 000 Kč.
Jazyková vybavenost absolventů
Průzkum se zaměřil též na jazykovou znalost absolventů, ovšem výsledky nejsou právě uspokojivé. Přitom pouze 25 % aktuálně obsazovaných pracovních míst v nabídce personální agentury nemá znalost cizího jazyka jako podmínku. Středně pokročilou úroveň B1 a B2 vyžaduje 41 % pozic a pro 28 % volných míst je třeba ovládat cizí řeč na pokročilé úrovni C1 a C2.
Roste rovněž podíl pracovních míst, kde je vyžadována znalost dvou cizích jazyků. V současné době se jedná o 39 % vypsaných pracovních pozic. Angličtinu na úrovni B1 a B2 sice ovládalo 71 % respondentů, němčinu na stejné úrovni však zvládá již jen 32 %, ruštinu 26 % a španělštinu 10 % oslovených absolventů.
A co jiného mohou čeští absolventi svému budoucímu zaměstnavateli nabídnout? Zhruba dvě třetiny z nich tvrdí, že flexibilitu, komunikativnost a ochotu učit se nové věci.
Průzkum realizovala personální agentura mezi 200 studenty vysokých škol, kteří letos hodlají ukončit studium a hledat si práci. Celkem 60 % respondentů mělo technické vzdělání, 24 % ekonomické a 11 % humanitní. Zbylých 5 % respondentů bylo z lékařských či pedagogických fakult.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.