Většina českých firem nesleduje, kolik času stráví jejich zaměstnanci kouřením v pracovní době. Pětasedmdesát procent oslovených společností spíše vyhodnocuje, jestli kuřáci plní své pracovní povinnosti. Naopak zhruba desetina podniků kuřácké pauzy zakazuje úplně.
Čas ani frekvenci kuřáckých přestávek svých zaměstnanců nesledují tři čtvrtiny českých firem, které se zúčastnily průzkumu společnosti LMC. Tato benevolence má však jedinou podmínku – lidé si musí plnit své pracovní povinnosti. Dobu strávenou na pracovišti a cigaretové pauze cíleně kontroluje pouze třináct procent oslovených společností. Ty zároveň upravují kuřácké přestávky vnitřním předpisem. Zbylých dvanáct procent organizací má ještě přísnější pravidla. Pauzy na cigaretu nepovolují vůbec.
„Kuřácké přestávky bývají zcela zakázány například ve výrobních firmách, kde je vyžadována takřka neustálá přítomnost zaměstnanců na pracovišti. Lidé si v takových případech mohou užít cigaretu pouze během zákonem stanovených obědových pauz,“ popisuje Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC, která provozuje portály Jobs.cz a Prace.cz.
Kuřárny podniky většinou nevedou
Výrazně odlišné podmínky panují především v oborech, kde má práce povahu duševní činnosti. „Například v kreativních profesích kuřákům může pauza u cigarety často posloužit k vyřešení určitého problému, získání zajímavého nápadu a podobně,“ doplňuje Dombrovský.
Přítomnost kuřáren dnes již ve firmách není příliš častá. Zaměstnanci se proto musí obvykle na cigaretu vydat mimo pracoviště. Firmy také v určitých případech jejich odchody a příchody monitorují pomocí různých čipových technologií.
Záleží ale také na tom, jaké podmínky zaměstnavatel sjednal se zaměstnanci, například co do počtu povolených přestávek. Důležitý je i typ vykonávané práce. Na pracovištích, která během pracovní doby nemohou zaměstnanci opouštět, bývají přesně stanovené přestávky, během kterých dochází ke střídání pracovníků. U manažerských pozic se ale naopak vůbec nehledí na přestávky během pracovní doby. V těchto případech je důležité hlavně splnění vytyčených cílů.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.