Tripartita schválila na konci února zavedení takzvaných předdůchodů. Lidé tedy budou moci odejít do penze s předstihem. Nebudou se dělat rozdíly mezi profesemi, i když původně zaměstnavatelé navrhovali, aby byly předdůchody omezeny pouze na nebezpečná a namáhavá povolání.
Mnohem výhodnější mají být předdůchody oproti současným předčasným důchodům, do kterých mohou lidé odcházet už dnes. Pokud se lidé rozhodnou pro variantu předčasné penze, musí počítat s tím, že se jim důchod vypočítá na základě menší procentní výměry. Vyplacená částka je proto nižší, než když by odešli do starobního důchodu v řádném termínu. Předdůchody by měly být ale vypláceny z doplňkového penzijního spoření, proto se výše výplaty penze nezmění.
Na předdůchody by měli přispívat zaměstnavatelé v rámci třetího pilíře. Tedy v rámci penzijního připojištění. Zaměstnavatelé budou moci zaměstnanci přispět částkou až do výše 30 tisíc korun ročně. Pro firmu to bude daňově uznatelný náklad. Zaměstnanec bude mít následně možnost čerpat nastřádané prostředky až po dobu pěti let před zákonným nárokem na vstup do důchodového systému.
„Je potřeba dát příležitost k tomu, aby zaměstnanci, kteří jsou těsně v předdůchodovém věku, měli možnost čerpat nějakým způsobem tento nástroj. To znamená prostředky uspořené zaměstnavatelem,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. „Snažíme se tím řešit tu situaci, kdy zvláště v některých oborech je možnost zaměstnání v předdůchodovém věku snížená. Je řada profesí, kde je opotřebení organismu vyšší než v jiných,“ dodal ministr Drábek.
Kolik přesně budou zaměstnavatelé lidem na předdůchody přispívat, bude záležet na dohodě mezi zaměstnavatelem a odbory v kolektivní smlouvě. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka, který zastupuje stranu zaměstnavatelů, bylo jejich původním požadavkem zavést předdůchody pouze pro riziková povolání. „Přistoupili jsme na vládní alternativu, že to bude plošná možnost. Zájem našich firem je ale prioritně řešit riziková a namáhavá povolání,“ konstatoval Hanák a dodal, že pro firmy jde o velký závazek.
O předdůchod si budou moci lidé požádat až pět let před dovršením důchodového věku. Musí mít na něj ale naspořený dostatek finančních prostředků. Jeho minimální výše bude 30 procent průměrné měsíční mzdy. Zdravotní pojištění bude hradit za „předdůchodce“ stát. Doba, kterou lidé stráví v předdůchodu, se nebude počítat do rozhodného období. Lidé nebudou muset platit sociální pojištění, a nebude se jim kvůli tomu krátit nárok na výši důchodu, což je zásadní rozdíl oproti předčasné penzi.
Podle ministra Jaromíra Drábka je reálné, aby byl systém předdůchodů spuštěn už 1. ledna 2013.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.