Pracovní poměr na dobu určitou se od roku 2012 výrazně změnil. Platí pravidlo „třikrát a dost“ a na dobu určitou můžete u jednoho zaměstnavatele pracovat celkem až devět let. Umožňuje to novela zákoníku práce.
Zaměstnanci se pracovního poměru na dobu neurčitou jen tak nedočkají. Současný zákoník práce povoluje zaměstnat pracovníka až na třikrát tři roky. Celkem tedy na devět let. Nových pravidel zaměstnavatelé rádi, obzvláště v současné době, kdy se slovo krize skloňuje ve všech pádech, hojně využijí.
V § 39 zákoníku práce se říká, že doba trvání pracovního poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami nesmí přesáhnout tři roky a ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou může být opakována nejvýše dvakrát. Za opakování pracovního poměru na dobu určitou se považuje také jeho prodloužení. Výjimky ve zvláštní povaze práce již novela zákona neobsahuje.
V případě, že od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplynuly tři roky, nepřihlíží se k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou mezi stejnými smluvními stranami, a může být znovu uplatněno pravidlo „třikrát a dost“.
Zaměstnavatel má volnou ruku v tom, na jak dlouho pracovní poměr na dobu určitou s pracovníkem uzavře, pokud smluvená doba nepřesáhne tři roky. „Na určito“ ho může zaměstnat ale maximálně třikrát po sobě. Toto pravidlo se nevztahuje na pracovní smlouvu zakládající pracovní poměr na dobu určitou sjednanou mezi agenturou práce a zaměstnancem za účelem výkonu práce u jiného zaměstnavatele.
Příklad 1
Zaměstnavatel uzavře se zaměstnancem pracovní poměr na dobu určitou v délce dvou let od 1. 4. 2012 do 31. 3. 2014. Po skončení poměru na tuto dobu se rozhodne zaměstnavatel prodloužit zaměstnanci smlouvu na další dva roky. Po uplynutí dalších dvou let může zaměstnavatel s pracovníkem uzavřít už jen jednu smlouvu na dobu určitou a to až v délce maximálně tří let. Poté mu musí dát smlouvu na dobu neurčitou, nebo ho znovu „na určito“ zaměstnat nejdříve až za tři roky (opět maximálně třikrát na maximálně tři roky).
Příklad 2
Mezi zaměstnavatelem a pracovníkem byl sjednán pracovní poměr na dobu určitou v délce jednoho roku od 1. 9. 2011 do 31. 8. 2012. Poté chce zaměstnavatel prodloužit smlouvu opět na dobu určitou a opět na dobu jednoho roku (od 1. 9. 2012 do 31. 8. 2013). Pokud bude chtít zaměstnavatel pracovníka i nadále po 31. 8. 2013 zaměstnat na dobu určitou, může tak učinit už jen jednou.
Pracovní poměr na dobu určitou před 1. 1. 2012
Trvání pracovního poměru mezi týmiž účastníky bylo možné sjednat celkem na dobu nejvýše dvou let ode dne vzniku pracovního poměru. Platilo to i pro každý další pracovní poměr na dobu určitou sjednaný v uvedené době mezi týmiž účastníky. Jestliže od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplynula doba alespoň šesti měsíců, k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou mezi týmiž účastníky se nepřihlíželo.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.