Lidé, kteří se nebrání změnám ve své profesní dráze, mohou mít při hledání nové práce u personalistů výhodu. Specialisté zodpovědní za nábor u takových uchazečů oceňují zejména přesah zkušeností a celkově širší záběr.
Pouze desetina personalistů dává při výběru nových zaměstnanců jednoznačně přednost uchazečům, kteří se celoživotně soustředí na jedinou profesi. Naopak pro více než pětinu HR specialistů jsou atraktivnější takoví kandidáti, kteří v průběhu kariéry dokázali svoji profesi změnit. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu mezi 152 zaměstnavateli.
Dvě třetiny HR specialistů kariérní zvraty v životopisech uchazečů příliš neřeší. Mnohem důležitější je pro ně především to, zda daný člověk splňuje kvalifikační požadavky na obsazovanou pozici. Pětina personalistů chápe jako plus, když kandidáti v průběhu své kariérní dráhy změnili zaměření. Vnímají to tak, že se nebojí změn a dokáží na sobě pracovat. Část specialistů, kteří jsou za nábor nových lidí zodpovědní, oceňuje také přesah zkušeností a celkově širší záběr.
„Změna profese v průběhu kariéry obvykle není na obtíž, spíše naopak. Většině firem záleží především na tom, jak uchazeči splňují kvalifikační předpoklady a zda jsou schopni požadovanou práci dobře zastávat. V případě některých náročných profesí jsou možnosti pozdějšího vstupu omezené, v řadě oborů a zaměření však neexistují příliš velké bariéry,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která provozuje kariérní portál Jobs.cz.
Bojí se lidé změn?
A jak se ke změnám profese v průběhu kariéry staví samotní uchazeči? V průzkumu mezi 1 900 respondenty plných 64 % lidí uvedlo, že možnost změnit zaměření vítá, protože by je nebavilo pracovat celý život v jedné profesi.
Dalších 13 % lidí se změnám nebrání, ale dávají přednost příbuznému a co možná nejbližšímu zaměření. 17 % respondentů by profesi změnilo jen ze zdravotních nebo jiných vážných důvodů. Naproti tomu pouze tři procenta lidí si změnu profese nedokážou vůbec představit. Zbylá tři procenta v dané otázce nemají jasno.
Změny zaměření během kariéry jsou v českém prostředí poměrně rozšířené, nároky na průběžné doplňování kvalifikace jsou proto nezanedbatelné. Jak ukázalo loňské šetření portálu Jobs.cz, pouze 28 % lidí pracuje v oboru, který vystudovali na střední nebo vysoké škole. Na 57 % lidí naopak již má nebo si hledá uplatnění ve zcela jiném oboru. Zbylých 15 % pracuje v oborech příbuzných jejich dřívějšímu studiu.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.