Sněmovna schválila návrh zákona o důchodovém pojištění, který v průměru zvedne důchody o 900 Kč na 14 200 Kč. Co všechno je potřeba doložit při podání žádosti o starobní důchod? Kdy si můžete žádost podat a jak dlouho trvá její vyřízení?
Téměř každý sedmý český důchodce dnes žije pod hranicí příjmové chudoby a téměř každý třetí je rizikem chudoby ohrožený. Jeden ze dvou seniorů pak pobírá starobní důchod, který nedosahuje ani výše minimální mzdy. Pokrýt základní měsíční náklady je za těchto podmínek problematické pro každou pátou domácnost.
Poslanci ve třetím čtení schválili návrh zákona o důchodovém pojištění. Návrh více pomůže seniorům s nižšími důchody, pokud projde celým legislativním procesem. Minimálně o 750 Kč si polepší 9 z 10 důchodců a jejich měsíční důchod tak dosáhne alespoň 10 750 Kč.
Na základě schválení návrhu zákona si důchodci polepší následovně:
- seniorům s průměrnou výší důchodu se příjem zvýší o 900 Kč měsíčně na 14 200 Kč,
- 9 z 10 lidem se zvýší důchod alespoň o 750 Kč měsíčně na alespoň 10 750 Kč.
Navrhovaný zákon ještě musí schválit Senát a následně jej musí podepsat prezident.
Odejít do starobního důchodu je právo, nikoli povinnost, podmínky stanoví zákon o důchodovém pojištění. Aby na něj člověk měl nárok, musí dosáhnout stanoveného důchodového věku a získat potřebnou dobu důchodového pojištění.
Důchodový věk a potřebné roky důchodového pojištění spočítá tzv. důchodová kalkulačka na webu České správy sociálního zabezpečení (dále jen „ČSSZ“).
Žádost o důchod si musí podat každý sám za sebe (případně zmocněná osoba), a to na okresní správě sociálního zabezpečení podle místa trvalého bydliště. Je možné ji podat nejdříve čtyři měsíce před požadovaným dnem přiznání důchodu. Později je to možné kdykoliv.
Co s sebou k žádosti o důchod?
- doklad totožnosti (občanský průkaz, případně cestovní pas či povolení k pobytu),
- doklady o době studia (popřípadě učení), a to i v případě, že nebylo dokončeno:
- výuční list,
- vysvědčení z jednotlivých ročníků a maturitní vysvědčení,
- výkaz o studiu (index), vysvědčení o státní závěrečné zkoušce, diplom,
- potvrzení školy o délce studia (pro nárok na důchod a jeho výši má vliv délka doby studia, proto je nutné předložit doklady, z nichž je tato skutečnost patrná),
- doklady o době vojenské služby:
- vojenská knížka,
- potvrzení Správního archivu Armády České republiky (sídlí na adrese: Nám. Republiky 4, Olomouc),
- doklady prokazující výchovu dětí nebo péči o děti:
- rodné listy dětí nebo výpisy z matriky narození, popř. jiné doklady o době a rozsahu péče (např. rozsudek soudu o osvojení nebo svěření dítěte do péče),
- doklady o dobách pojištění nebo náhradních dobách (např. doba evidence u úřadu práce, doba péče o osobu závislou na péči jiné osoby aj.), které nejsou uvedeny v informativním osobním listu důchodového pojištění nebo o nichž je žadateli známo, že je ČSSZ nemá ve své evidenci.
Důchody se vyplácí dopředu v pravidelných měsíčních lhůtách buď bezhotovostně na účet, nebo hotovostně prostřednictvím České pošty. Pro výplatu důchodu na účet je třeba při podání žádosti předložit vyplněný a bankou potvrzený tiskopis „Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v České republice – majitel účtu“ nebo „Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet manžela (manželky) v České republice“.
Zákonná lhůta pro vyřízení je 90 dnů, o přiznání důchodu dostane žadatel písemné rozhodnutí.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.