Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Čeští zaměstnanci nejraději vše řeší „z očí do očí“

Čeští zaměstnanci nejraději vše řeší „z očí do očí“

Skype, Facebook či e-mail? Ani jedno. Osobní kontakt jako nejlepší formu komunikace upřednostňuje 90 % českých zaměstnanců. Více jak polovině se navíc nedostávají potřebné znalosti, aby veškeré technologie mohli plně využívat.

Pracoviště vybavená nejmodernějšími technologiemi, chytré telefony a počítače, které lidem umožňují spolupracovat, aniž by se vůbec museli potkat. Taková je dnes realita v mnohých firmách. Ale co na to říkají jejich pracovníci? Opravdu všechny tyto technologické vymoženosti oceňují?
 
Jak ukázal poslední průzkum společnosti Randstad, digitalizace zdaleka není vítána s takovým nadšením, jak by se možná dalo očekávat. Osobní kontakt jako nejlepší formu komunikace upřednostňuje 90 % českých zaměstnanců a větší interakce s kolegy jim v pracovním prostředí vyloženě chybí. Více jak polovině se navíc nedostávají potřebné znalosti, aby veškeré dostupné technologie mohli plně využívat.

Technologie čím dál více mění a ovlivňují způsob naší práce

To, že technologie čím dál více mění a ovlivňují způsob naší práce, si myslí dvě třetiny českých zaměstnanců a téměř všichni z nich zároveň uvedli, že tuto skutečnost vnímají jako příležitost. Rostoucí vliv technologií na způsob, jakým žijeme, pracujeme a bavíme se, však zdaleka nepřináší jen pozitiva.
 
V průzkumu 56 % zaměstnanců připustilo, že se díky všudypřítomné digitalizaci cítí méně propojeni s lidmi v „reálném světě“. A 45 % respondentů uvedlo, že si připadají více odtrženi od svých spolupracovníků. Důvodem těchto pocitů je podle 43 % menší počet osobních interakcí v práci. Schůzek, které probíhají z očí do očí, podle 57 % dotazovaných díky využívání technologií čím dál více ubývá. A to i přesto, že drtivá většina lidí vnímá osobní setkání jako jednoznačně nejlepší způsob, jak s někým komunikovat.
 
„Moderní technologie jsou důležitou součástí našich životů a jejich vliv se bude zvětšovat, ať už chceme, nebo ne. Umožňují nám jednat rychleji, efektivněji i přesněji, ale je vždy nutné mít na paměti, že pravá podstata komunikace a spolupráce spočívá v interakci, vnímání a pochopení. Lidská stránka by se z pracovního prostředí nikdy neměla vytratit, protože to je to, co ho doopravdy utváří,“ říká ředitelka společnosti Randstad Hana Púllová.

Nedostatek technických informací a znalostí

Problémem pro mnohé zaměstnance ovšem není jen nedostatek osobního kontaktu, ale také nedostatek technických informací a znalostí. V průzkumu se 52 % českých pracovníků svěřilo, že by potřebovali další školení, aby s technickým vývojem dokázali udržet krok a mohli to, co nabízí, opravdu dobře využít ve svůj prospěch.
 
„Výsledky našeho průzkumu přinášejí důležitou informaci i všem zaměstnavatelům. Nestačí pouze poskytnout svým lidem ty nejmodernější prostředky, je zároveň nutné se ujistit, zda je doopravdy dokáží správně využívat. Investice nejen do technologií, ale hlavně i do technického vzdělávání zaměstnanců by měla být součástí politiky každé firmy, která chce jít s dobou, nebo ještě lépe, trochu ji předběhnout,“ komentuje výsledky Hana Púllová.
 
A jaký mají technologie vliv na celkový stav naší společnosti? Podle názoru 62 % českých zaměstnanců se díky nim stává méně lidskou. Jen 39 % dotazovaných si myslí, že technický vývoj by naopak díky svému globálnímu dosahu mohl k její větší lidskosti přispět. Zajímavé je, že v tomto ohledu se Češi projevili jako nejskeptičtější národ ze všech 34 zemí, ve kterých svůj průzkum společnost Randstad prováděla.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Pozor na zdanění výher z hazardních her: Co se mění od roku 2024

    |

    Od roku 2024 se mění pravidla pro zdaňování výher z hazardních her. U loterií a tombol se nově každá výhra nad 50  000  Kč daní srážkovou daní ve výši 15 %, kterou odvádí provozovatel – výherce už ji do daňového přiznání neuvádí. U ostatních hazardních her, jako jsou kurzové sázky, automaty nebo živé hry, se posuzuje roční rozdíl mezi výhrami a vklady. Pokud tento rozdíl u jednoho druhu hry přesáhne 50 000 Kč, je nutné ho uvést do daňového přiznání za rok 2024 a zaplatit daň. Každý typ hazardní hry se posuzuje samostatně.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících