Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Češi jsou ochotní pracovat načerno

Osm z deseti Čechů je ochotno pracovat načerno. Švarcsystém je pro ně jednoznačně přijatelnější než nezaměstnanost, i když od letošního roku hrozí vysoké pokuty za jeho odhalení – jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance.

Při nelegální práci člověk není chráněn pracovní smlouvou, nemá nárok na řádnou dovolenou ani nemocenskou, a v případě odhalení mu hrozí postih až do výše 100 tisíc korun. I přesto by 81 procent lidí v případě potřeby neváhalo přijmout práci bez náležité smlouvy. Čtrnáct procent lidí by nelegální práci přijalo jen v nejvyšší nouzi a volili by ji pouze jako dočasné řešení, tedy do doby, než najdou zaměstnání legální. Vyplynulo to ze šetření portálu Prace.cz mezi 1 734 uživateli.
 
Pouze devět procent lidí odmítá tento druh práce už jen z principu. Dalších šest procent má jednoduše strach z tvrdých postihů, pokud by úředníci práci načerno odhalili. Zbylá čtyři procenta nedokáží odhadnout, jak by se v případě takové nabídky zachovala.
 
„Nelegální práce je spojena s řadou negativ a rizik pro všechny zúčastněné, včetně tvrdého postihu viníků ze strany státu. Jenom sankce však nestačí. Dokud se vláda nezačne více věnovat podpoře tvorby nových pracovních míst i na jiný než klasický plný úvazek, situace se příliš nezlepší,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC, provozovatele portálů Jobs.cz a Prace.cz.

Alternativní způsoby zaměstnávání

Nepříznivou situaci by mohly zmírnit alternativní způsoby zaměstnávání. Jedná se o nejrůznější zkrácené úvazky, možnosti sdílení pracovních míst více zaměstnanci (např. studenty, čerstvými absolventy nebo rodiči vracejícími se z rodičovské dovolené), freelancing (podnikání na „volné noze“; např. novinář, který píše články pro různé časopisy) či projektovou spolupráci.
 
„Ukazuje se, že zaměstnavatelé v současnosti často nejsou schopni nabídnout práci na plný úvazek, potřebují však mít možnost flexibilně rozšiřovat svůj tým podle aktuální poptávky. V takových případech nyní bohužel poměrně často sahají k nelegálnímu zaměstnávání. Pokud se pro alternativní úvazky podaří nastavit jasná a jednoduchá pravidla, většina firem i lidí jim pravděpodobně dá přednost,“ dodává Dombrovský.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Důchody opět porostou

    |

    Od ledna 2026 se zvýší všechny důchody – starobní, invalidní i pozůstalostní. Průměrný starobní důchod vzroste o 656 až 672 korun měsíčně a dosáhne téměř 21 850 Kč. Valorizace vychází z růstu cen domácností důchodců a proběhne v řádném lednovém termínu. Navýšení je součástí postupné důchodové reformy a dlouhodobého zajištění stability systému, který potvrdil i Ústavní soud.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících