Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Zvýšilo se DPH i sleva na děti a skončila povodňová stokoruna

Většina změn z plánované daňové reformy se odkládá. Spuštění Jednotného inkasního místa, zrušení superhrubé mzdy či daň z úhrnu mezd přijdou na řadu nejspíš až v roce 2014.

Za potraviny, léky, veřejnou dopravu, knihy, noviny, dětské pleny či vstupenky si lidé od letoška připlatí. Spodní sazba DPH, které tyto položky podléhají, se totiž zvýšila z 10 na 14 procent. To je jedna z mála novinek, která nás čeká v rámci daňové reformy už od roku 2012. Většině zamýšlených změn v oblasti daní dali zákonodárci na dva roky odklad.

 
Rodiny s dětmi si ale naopak polepší. Přijatá novela počítá mimo jiné se zvýšením roční slevy na dani na vyživované dítě o 1 800 korun. Měsíčně si tedy bude moci jeden z rodičů připsat ke své výplatě o 150 korun za každé dítě víc než doposud a dostane se tak na částku 1 117 korun.
 
V roce 2012 se vrátí také sleva na poplatníka na stejnou úroveň jako v roce 2010, na 24 840 korun. Vloni byla přechodně snížená na 23 640 korun. Ušetřená stokoruna z každé mzdy putovala do zvláštní položky v rozpočtu, ze které stát platil protipovodňová opatření a odstraňování škod po záplavách.
 
Nově se zdaňuje také hazard. Loterijní společnosti už nejsou osvobozené od daně z příjmů. Nemůžou už ani rozhodovat o příjemcích svých odvodů. Zavádí se totiž speciální odvod, který bude příjmem státního rozpočtu a obecních rozpočtů.
 
Reforma ponechává i nadále daňové zvýhodnění zaměstnaneckých stravenek, které chtěla vláda zrušit. Původní náhrada za stravenky, měsíční bonus 250 korun, v nových pravidlech ale zůstala.
Co se změní až od roku 2013:
  • Daň z přidané hodnoty se sjednotí. Bude existovat jedna sazba daně ve výši 17,5 procenta.
Co se změní až v dalších letech:
  • Zruší se superhrubá mzda. Místo ní se znovu zavede 19procentní sazba daně z příjmu pro FO (počítat se bude z hrubé mzdy). Lidé tím mají ušetřit až stovky korun měsíčně.
  • Zavede se daň z úhrnu mezd. Nahradí odvody zaměstnavatele za zaměstnance na sociální a zdravotní pojištění. Zaměstnavatelům se navíc tyto odvody sníží ze současných 34 procent (25 procent na sociální pojištění a 9 procent na zdravotní pojištění) na 32,4 procent. Tím dojde k podpoře zaměstnanosti, a to zejména u nízkopříjmových skupin.
  • Odvody zaměstnanců na zdravotním pojištění se zvýší o dvě procenta. Zaměstnanci tak budou nově platit pojistné na zdravotní pojištění ve výši 6,5 procenta.
  • OSVČ budou odvádět pojistné stejně jako zaměstnanci, a to v sazbě 6,5 procenta. Podnikatelé a živnostníci zároveň budou mít možnost tuto sazbu si zvýšit. Zvýší se tak i jejich následně vyplácené dávky, například starobní důchod.
  • Sníží se daňová podpora hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Od základu daně bude možné za zaplacené úroky odečíst nejvýše 80 tisíc korun ročně (u pracujících manželů 160 tisíc korun ročně) místo dosavadních 300 tisíc korun. Do tohoto limitu by se měla vejít drtivá většina hypoték.
  • Vznikne Jednotné inkasní místo. Zjednoduší se platba daní z příjmů a pojistných díky podávání jednoho formuláře a osobnímu daňovému účtu. Daňové subjekty již nebudou muset komunikovat zvlášť s finančními úřady, orgány správy sociálního zabezpečení a zdravotními a úrazovými pojišťovnami.
  • Bude možné odečíst více peněz na dobročinné účely. Fyzické osoby si budou moci odečíst 15 procent ze základu daně, právnické osoby 10 procent. Podpoří se tak více dobrovolná solidarita.
  • Sjednotí se sazby daně darovací a daně dědické. Sazba darovací daně bude 19 procent, sazba dědické daně 9,5 procenta. Výpočet těchto daní již nebude podléhat složitým tabulkám.
  • Odstraní se dvojí zdanění dividend. Podíly na zisku budou osvobozeny od srážkové daně.
  • Zruší se některé nesystémové daňové výjimky. Zrušené výjimky budou zaměstnancům kompenzovány slevou na dani z příjmu ve výši 3 000 korun ročně.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Jednotné hlášení zaměstnavatelů schváleno

    |

    Vláda schválila návrh zákona o Jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele (JMHZ), který od ledna 2026 výrazně sníží administrativní zátěž firem. Zaměstnavatelé budou místo až 25 různých formulářů podávat jediné elektronické hlášení měsíčně, které ministerstvo práce následně sdílí s dalšími institucemi. Nový systém zefektivní digitalizaci státní správy, odstraní duplicitní vykazování a přinese výhody i zaměstnancům, například v podobě předvyplněného daňového přiznání. Projekt je prvním krokem k vytvoření Jednotného inkasního místa.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících