Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Jaká sazba DPH u zabudovaného vybavení bytů?

Zákon o DPH (ZDPH) doznal s účinností od 1. 1. 2008 podstatných změn v rámci reformy provedené zákonem č. 261/2007 Sb., o stabilizaci veřejných rozpočtů. Z těchto změn se zaměříme na tu, která se týká v praxi poměrně významné oblasti, a to zdanění zabudovaného či zamontovaného vybavení bytů.

Začít je nutno tím, co ZDPH míní „bytem“. Jeho nová definice zní: „Bytem (se rozumí) soubor místností, popřípadě jednotlivá obytná místnost, který svým stavebně technickým uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení.“ Je zajímavé, že na rozdíl od definic rodinného domu a bytového domu zde ZDPH plně nepřevzal definici bytu ze stavebního práva, kde jeho definice dále pokračuje slovy: „… a je k tomuto účelu užívání určen.

Vymezení „bytu“ pro účely DPH je tedy širší než podle stavebního práva. I přes dílčí nesoulad lze předpokládat, že rozhodující pro to, zda jde či nejde o „byt“ pro účely ZDPH v praxi bude správní rozhodnutí, případně jen vyžádané odborné stanovisko stavebního úřadu.

Připomeňme, že ZDPH pro své účely dále rozděluje byty do dvou skupin: byty pro sociální bydlení a „ostatní byty“. Bytem pro sociální bydlení se rozumí byt, jehož celková podlahová plocha nepřesáhne 120 m2. Celkovou podlahovou plochou bytu pro sociální bydlení se rozumí součet podlahových ploch všech místností bytu, včetně místností, které tvoří příslušenství bytu.

Do celkové podlahové plochy bytu pro sociální bydlení se nezapočítává podíl na společných částech domu. K čemuž ještě musíme dodat, že místností se pro účely DPH rozumí místně a prostorově uzavřená část stavby, vymezená podlahovou plochou, stropem a pevnými stěnami.

Podstatným rozdílem obou skupin bytů je rozsah uplatnění snížené sazby 9 % DPH. Zatímco u bytů pro sociální bydlení se zdaní sníženou sazbou DPH prakticky vše, od jejich výstavby přes změny a opravy, tak u „ostatních bytů“ lze uplatnit sníženou sazbu pouze na změny a opravy, ovšem již nikoli na jejich výstavbu. Neboli přesněji řečeno, snížená sazba daně se uplatní:

  • při poskytnutí stavebních a montážních prací spojených s výstavbou bytu pro sociální bydlení, včetně jeho příslušenství,
  • při poskytnutí stavebních a montážních prací spojených se změnou (tj. nástavba, přístavba a stavební úpravy) dokončeného bytu (jakéhokoli), včetně jeho příslušenství,
  • v souvislosti s opravou těchto staveb (lze předpokládat, že převáží právní výklad, že se to vztahuje nejen na opravy bytů, a to jakýchkoliv, ale také na opravy jejich příslušenství, zákon to jednoznačně neuvádí).

Dodejme, že výkladově se v souladu se směrnicí EU dovozuje, že pojem oprava zahrnuje i údržbu.

Snížená sazba daně nově jen u stavebních a montážních prací

Znalci ZDPH ve znění do konce roku 2007 si jistě povšimli, že v jeho aktuálním znění od 1. 1. 2008 není v § 48 ani v § 48a výslovně uvedeno, že snížené sazbě daně podléhají nejen stavební a montážní práce, ale také konstrukce, materiály, stroje a zařízení, které se do „objektů bydlení“ zabudují nebo zamontují, čímž se stanou jejich součástí. Nově se totiž v předmětných ustanoveních hovoří pouze o tom, že snížená sazba daně se za určitých naznačených podmínek uplatní u stavebních a montážních prací, nikoli u zabudovaných věcí.

Je tak otázkou, jakou sazbou zdanit zabudované vybavení bytů? Naštěstí v ZDPH najdeme speciální ustanovení řešící, co všechno patří do základu daně. Zde jsou ku prospěchu věci hned dvě zahrnované položky:

  • materiál přímo související s poskytovanou službou, a to při poskytnutí služby,
  • stavební a montážní práce spojené s výstavbou, rekonstrukcí, modernizací a opravami, konstrukce, materiál, stroje a zařízení, které se do stavby jako jejich součást montážními a stavebními pracemi zabudují nebo zamontují, a to při dodání staveb.

Takže v otázce zdanění zabudovaného vybavení bytů zůstává fakticky vše při starém, což potvrzuje jak důvodová zpráva předmětné novely ZDPH, tak i oficiální Informace Ministerstva financí k uplatňování DPH u bytové výstavby zveřejněná na internetových stránkách České daňové správy. Proto se i nadále může vyplatit, nechat si vydlaždičkovat koupelnu nebo dřevem obložit strop včetně dodání materiálu firmou, která je plátcem daně, protože to bude pro zákazníka s 9 % DPH namísto 19 % DPH, které by musel zaplatit při samostatné koupi dlaždiček a palubek.

Samozřejmě výsledná úspora pro zákazníka (neplátce DPH) nastane pouze v případě, že firma nebude za práci chtít více než cca 10 % ceny materiálu; resp. může to být i o něco více, protože velký odběratel – firma – často vyjedná s prodejcem materiálu výhodnější (nižší) cenu.

Poskytnutí montážních prací nebo dodání zboží spojené s jeho montáží?

Přesto zde existují jisté odborné výkladové potíže. Pokud se totiž blíže podíváme na citované spásonosné položky zahrnované do základu daně, díky kterým i zabudovaný materiál apod. podléhá snížené sazbě DPH, odhalíme slabá místa. První z těchto zahrnovaných položek se totiž týká jen poskytnutí služby a ta druhá jen dodání staveb. Z čehož někteří daňoví experti dovozují, že ani jednu z těchto výhod nelze vztáhnout na dodání zboží spojené s jeho montáží. V praxi je přitom často sporné, zda jde o poskytnutí montážních prací anebo o dodání zboží spojené s jeho montáží (například u výměny kuchyňské linky, radiátoru nebo oken).

Osobně zde, ale až takový problém nevidím, neboť „dodáním stavby“ je podle mne nutno rozumět také dodání zboží spojené s jeho zabudováním nebo montáží do stavby, čímž se stane součástí této stavby. Takže i zmíněná kuchyňská linka, radiátor nebo okna jsou v daňovém režimu „dodání stavby“ a tudíž lze do základu daně za jejich zabudování, resp. zamontování do bytu zahrnout i hodnotu těchto materiálů a konstrukcí. Proto půjde-li o byt pro sociální bydlení nebo o „ostatní“ dokončený byt, bude celé plnění podléhat snížené sazbě daně.

Pro úplnost dodejme, že podnikatelé ani občané se nemusejí znepokojovat tím, že zákon o DPH patrně není v otázce zdaňování zabudovaného vybavení bytů zcela v souladu s obecně závaznou Směrnicí EU č. 2006/112/ES o společném systému DPH. Protože podle této Směrnice (článek 106 a Příloha IV) bylo České republice povoleno uplatnit sníženou sazbu daně (od 1. 1. 2008 do 31. 12. 2010) na „renovace a opravy soukromých bytů a obytných domů, s výjimkou materiálů, které tvoří podstatnou část hodnoty poskytnuté služby“.

Je zřejmé, že např. u zmíněného dodání kuchyňské linky nebo oken včetně jejich zabudování do bytu, resp. do stavby jde snížená sazba daně podle českého zákona o DPH nad rámec možností daných Směrnicí EU. Riskuje ovšem pouze Česká republika (sankci od Evropské komise), nikoli plátci DPH neřkuli jejich zákazníci, protože je dost dobře nelze nijak postihovat za to, že postupují přesně podle platného znění zákona.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Jednotné hlášení zaměstnavatelů schváleno

    |

    Vláda schválila návrh zákona o Jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele (JMHZ), který od ledna 2026 výrazně sníží administrativní zátěž firem. Zaměstnavatelé budou místo až 25 různých formulářů podávat jediné elektronické hlášení měsíčně, které ministerstvo práce následně sdílí s dalšími institucemi. Nový systém zefektivní digitalizaci státní správy, odstraní duplicitní vykazování a přinese výhody i zaměstnancům, například v podobě předvyplněného daňového přiznání. Projekt je prvním krokem k vytvoření Jednotného inkasního místa.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících