Pokud dlouhodobě pobýváte v cizině a kvůli tomu v České republice neplatíte zdravotní pojištění, musíte po svém návratu do domoviny předložit zdravotní pojišťovně doklad o uzavřeném zdravotním pojištění v cizině a jeho délce.
Lidé, kteří dlouhodobě pobývají v cizině, mohou požádat o vynětí ze systému zdravotního pojištění – nebudou si tedy muset v ČR hradit pojistné (viz § 2 odst. 5 zákona o veřejném zdravotním pojištění). Pokud se zdržujete v cizině méně než 6 měsíců, jedná se o pobyt krátkodobý. To znamená, že jste i nadále účastníky českého systému veřejného zdravotního pojištění a platíte pojistné.
Pro odhlášení z českého systému veřejného zdravotního pojištění je třeba splnit tři podmínky:
- pojištěnec je dlouhodobě v cizině (jde o nepřetržitý pobyt delší než 6 měsíců),
- je v cizině zdravotně pojištěn a
- učinil u své zdravotní pojišťovny písemné prohlášení – odhlásit se zpětně není možné, prohlášení (a průkaz pojištěnce) ale můžete doručit na pojišťovnu až v době, kdy už v cizině jste. Povinnost platit pojistné však zanikne až dnem, který je uveden v písemném prohlášení, ne však dříve než dnem následujícím po dni, kdy toto prohlášení bylo doručeno.
Tab.: Formuláře prohlášení jednotlivých zdravotních pojišťoven
Zdravotní pojišťovna | Formulář prohlášení |
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna | Záznam o dlouhodobém pobytu v cizině |
Oborová zdravotní pojišťovna | Prohlášení k dlouhodobému pobytu v zahraničí |
Revírní bratrská pokladna | Prohlášení o dlouhodobém pobytu v cizině |
Vojenská zdravotní pojišťovna ČR | Prohlášení o dlouhodobém pobytu v cizině |
Všeobecná zdravotní pojišťovna | Prohlášení o dlouhodobém pobytu v cizině |
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda | Oznámení o dlouhodobém pobytu v cizině |
Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR | Prohlášení o dlouhodobém pobytu v cizině |
Pokud dlouhodobě pobýváte v cizině a kvůli tomu v České republice neplatíte zdravotní pojištění, je třeba dodatečně předložit zdravotní pojišťovně doklad o uzavřeném zdravotním pojištění v cizině a jeho délce, současně s opětovným přihlášením u své zdravotní pojišťovny. Pokud ho nepředložíte, musíte doplatit zpětně pojistné tak, jako by k odhlášení nedošlo – čili za celou dobu pobytu v cizině (penále v takovém případě zdravotní pojišťovna nevymáhá).
Jestliže by doklad o uzavřeném zdravotním pojištění v cizině nekryl celou dobu, museli byste doplatit zpětně pojistné za každý kalendářní měsíc, ve kterém zdravotní pojištění v cizině netrvalo po celý takový kalendářní měsíc (penále v takovém případě pojišťovna rovněž nevymáhá).
Nezapomeňte také, že když se chcete odhlásit a neplatit v ČR pojistné z titulu dlouhodobého pobytu v cizině, musíte vrátit svůj průkaz pojištěnce a po celou dobu nesmíte na účet své české pojišťovny čerpat žádnou zdravotní péči, ať už v cizině, nebo v České republice. Není ani možné, aby vám pojišťovna dodatečně nahradila výdaje, které jste případně v zahraničí v té době zaplatili za poskytnutou zdravotní péči.
Doklad o uzavřeném zdravotním pojištění v cizině
Co je míněno „dokladem o uzavřeném zdravotním pojištění v cizině“, který máte povinnost předložit své zdravotní pojišťovně, aby vám bylo uznáno odhlášení z pojištění v České republice při dlouhodobém pobytu v zahraničí?
Stačí předložit doklad o jakémkoli pojištění, které v případě potřeby pokryje náklady na léčení a případně repatriaci. Za pojištění v cizině se tedy považuje vedle zdravotního pojištění uzavřeného a placeného v cizině (zejména v souvislosti se zaměstnáním) také cestovní pojištění, které zahrnuje pojištění léčebných výloh. Cestovní zdravotní pojištění léčebných výloh v zahraničí poskytují komerční pojišťovny.
Akceptovat je možné též pojištění úhrady zdravotní péče v zahraničí prostřednictvím bankovní platební karty. Platnost pojištění se však u většiny platebních karet pohybuje jen v rozmezí 60-90 dní, přičemž pojištění vzniká překročením hranice České republiky. Bývá tedy využíváno pro opakované krátkodobé zahraniční cesty. Pokud přesto tento způsob pojištění využijete při dlouhodobém pobytu, musíte pak předložit doklad o uzavřeném pojištění v zahraničí na zbývající období tak, aby pojištění pokrylo celou dobu pobytu.
Za „cizinu“ se nepovažují země EU
Je důležité ještě připomenout, že pro odhlášení se z českého systému zdravotního pojištění platí jiná pravidla v zemích EU. Pojištěnec se musí odhlásit z českého zdravotního pojištění, jestliže vykonává v jiné zemi EU výdělečnou činnost, na jejímž základě se stává tamním pojištěncem.
I v zemích EU však můžete ustanovení o dlouhodobém pobytu využít, pokud tamním právním předpisům o sociálním a zdravotním zabezpečení nepodléháte.
Komentáře
Ivan
02. 10. 2019, 16:10My si sjednáváme cestovní pojištění, i když jedeme jen na týdenní dovolenou. Člověku se něco může stát i za jeden den, proto je lepší se vždy před odjezdem do ciziny pojistit.
Petr
25. 01. 2019, 17:43Ziju v Anglii pres 20 let a ze zacatku jako au-pair jsem bohuzel pojisteni nemel ikdyz jsem byl v CR odhlasen. Jak daleko zpetne po me budou vymahane poplatky kdyz nebudu moct ty roky dolozit? Je v tohle pripade nejaka promlceci doba treba 10 let? Dekuji.
Johanuska
27. 11. 2015, 08:13Docela by bylo fajn tady zmínit, že i při kratším pobytu v zahraničí je dobré se připojistit – minimálně pro klid duše, a také proto, že vím jaké jsou například v Rakousku ceny převozu vrtulníkem… 🙂