Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Zdanění příjmů z autorských honorářů

Autorské honoráře, které v kalendářním měsíci nepřesáhnou částku 7 000 Kč, nezdaní příjemce, ale plátce, který tyto příspěvky vyplácí. Z honorářů, které podléhají srážkové dani, se pojistné na sociální ani zdravotní pojištění neodvádí.

Za autorský honorář se podle § 7 odst. 2 písm. a) zákona o daních z příjmů (dále jen ZDP) považují příjmy:

  • z užití nebo poskytnutí práv z průmyslového nebo duševního vlastnictví,
  • z autorských práv včetně práv příbuzných právu autorskému,
  • z vydávání, rozmnožování a rozšiřování literárních a jiných děl vlastním nákladem.

Nejběžnějším případem však budou příjmy z příspěvků do novin, časopisů, rozhlasu či televize. Právě těmito příjmy se budeme v následujícím článku zabývat především.

Zdanění autorského honoráře

Autorské příspěvky, pokud nepatří do příjmů ze závislé činnosti (nejsou autorům vypláceny v rámci výkonu jejich zaměstnání), se z hlediska daně z příjmů zdaňují jako příjmy podle § 7 odst. 2 písm. a) ZDP, tedy jako příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti.

U těchto příjmů je výhodou, že poplatník nepotřebuje k této činnosti žádné živnostenské oprávnění, jelikož se nejedná o živnost. Autorské honoráře tedy nemohou být zdaňovány jako ostatní příjmy (dle § 10 ZDP), a to ani v případě, že by se jednalo o příležitostný příjem.

Pokud se jedná o příjmy autorů za příspěvky do novin, časopisů, rozhlasu a televize, které plynou ze zdrojů na území České republiky, a jejich výše od téhož plátce nepřesáhne v kalendářním měsíci částku 7 000 Kč, půjde (dle § 7 odst. 6 ZDP) o příjmy, které jsou samostatným základem daně pro zdanění zvláštní sazbou daně (dle § 36 ZDP).

To znamená, že tyto příjmy nezdaní poplatník (příjemce), ale plátce, který tyto příspěvky vyplácí. Plátce v těchto případech odvede daň ve výši 15 % z uvedené částky a zbývajících 85 % zašle autorovi. Příjemce již tyto příjmy do daňového přiznání, a to i v případě, že má povinnost daňové přiznání podat, již neuvádí.

Uplatnění výdajů na dosažený příjem

V případě příjmů podle § 7 ZDP, které nezdaní plátce, může poplatník uplatnit výdaje jedním ze dvou možných způsobů. Především může uplatnit skutečné výdaje vynaložené na dosažený příjem, včetně odpisů hmotného majetku, který bude poplatník k uvedenému účelu používat. Může to být např. nejběžnější pomůcka autorů počítač (pokud jeho hodnota přesáhne 40 000 Kč), nebo také osobní automobil, případně další majetek. V tomto případě však musí poplatník vést daňovou evidenci podle § 7b ZDP.

Mimo to může také uplatnit výdaje procentem, a to v souladu s ustanovením § 7 odst. 7 písm. c) ZDP, ve výši 40 % z dosaženého příjmu. Pokud uplatní poplatník výdaje procentem, má se za to, že v uvedené částce výdajů jsou zahrnuty veškeré výdaje poplatníka vynaložené v souvislosti s dosahováním příjmů z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti, včetně odpisů.

V této souvislosti si dovolím upozornit na skutečnost, že pojistné na sociální zabezpečení a pojistné na všeobecné zdravotní pojištění hrazené poplatníkem majícím příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti se již za výdaje vynaložené k dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů neuznává.

Poplatník, který uplatňuje výdaje procentem, je povinen vždy vést záznamy o příjmech a evidenci pohledávek vzniklých v souvislosti s podnikáním nebo jinou samostatnou výdělečnou činností.

Autorský honorář a pojistné na sociální a zdravotní pojištění

Příjmy za autorské honoráře podléhají u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) zdravotnímu i sociálnímu pojištění, jako každý jiný příjem z podnikání a jiné samostatně výdělečné činnosti. Pro tyto případy tedy rovněž platí, že OSVČ je povinna se přihlásit na příslušné správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně do 8 dnů po zahájení činnosti.

Nadále platí, že z autorských honorářů, které podléhají srážkové dani (příjmy za příspěvky do novin, časopisů, rozhlasu nebo televize plynoucí ze zdrojů na území České republiky, které nepřesahují u téhož plátce 7 000 Kč měsíčně), se pojistné na sociální ani zdravotní pojištění neodvádí. Vyplývá to z § 5b odst. 1 zákona č. 289/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení, i z § 3a odst. 1 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění.

U ostatních autorských honorářů se při výpočtu vyměřovacího základu postupuje obdobně jako u jiných příjmů z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti. Pro účely účasti na důchodovém pojištění a stanovení minimální výše pojistného je, stejně jako v ostatních případech, rozhodující, zda je autor považován za OSVČ hlavní či vedlejší. Totéž platí i v případě zdravotního pojištění pro určení, zda se na příjemce honoráře vztahuje či nevztahuje ustanovení o minimálním vyměřovacím základu.

Novela zákona o nemocenském pojištění

Na závěr bych chtěl ještě zmínit novelu zákona o nemocenském pojištění, provedenou zákonem č. 470/2011 Sb., která přinesla od 1. 1. 2012 změnu v tom, že se od tohoto data do vyměřovacího základu pro pojistné na sociální zabezpečení zahrnují také příjmy z jiných majetkových práv podle § 24 a 25 zákona o právu autorském (zákon č. 121/2000 Sb.) a odměny za užití téhož díla dosažené po 1. 1. 2012, jde-li o druhou nebo další licenční smlouvu k dílům vyhotoveným nebo provedeným před 1. 1. 2009, nebo byla-li licenční smlouva uzavřena před 1. 1. 2009.

Pojistné na zdravotní pojištění se však nadále z těchto příjmů neodvádí, jelikož výše uvedený zákon o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění nepovažuje odměny náležející podle autorského zákona za příjmy ze samostatné výdělečné činnosti.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Ing. Jiří Nigrin
    12. 09. 2013, 10:12

    Dobrý den, podle mého názoru bude postup stejný.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Světlana Prikazčiková
    04. 09. 2013, 11:18

    Zdravím.
    Když ten honorář bude vyplacen fyzické osobě z EU? Jaky postup vyplacení a zdanění v tom případě? Jedná se o příjmy autorů za příspěvky do článek na webových stránkách.
    Děkuji.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Vláda chce zrušit srážkovou daň, tisíce zaměstnanců čeká podání přiznání

    |

    S plánovaným zavedením jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů dojde i ke zrušení srážkové daně u fyzických osob. Od roku 2026 se změna dotkne nerezidentů, od roku 2027 pak všech zaměstnanců. Nově budou muset desítky tisíc lidí s vedlejšími příjmy, například předsedové SVJ, brigádníci či členové dozorčích rad, podávat daňové přiznání. Ministerstvo financí si od změny slibuje snížení administrativy a větší participaci poplatníků na daňových povinnostech. Kritici však varují před zbytečnou zátěží pro zaměstnance i finanční správu. OSVČ s paušální daní se změny nedotknou. V budoucnu by mohlo dojít i ke zrušení ročního zúčtování daně.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících