Poslanci schválili zákonné opatření, které rozšiřuje podporu odborného vzdělávání. Od 1. 1. 2014 se zvyšují limity daňové uznatelnosti motivačních příspěvků a novinkou je také zavedení odečitatelné položky na žáka či studenta ve výši 200 korun.
Přijatá zákonná opatření by měla pomoci absolventům s nalezením uplatnění v průmyslu a dalších oborech, kde je moderní vybavení pro školy finančně nedostupné.
Zvyšují se limity daňové uznatelnosti stipendií již využívaných firmami pro motivaci žáků a studentů v rámci odborných praxí a na podporu nedostatkových oborů. Opatření konkrétně zvyšuje limity pro daňovou uznatelnost motivačního příspěvku z 2 000 Kč na 5 000 Kč měsíčně u středoškoláků a z 5 000 Kč na 10 000 Kč u vysokoškoláků.
Důvodem je mimo jiné i to, aby se s ohledem na zvyšování cenové hladiny a hrozící konkurenční boj o studenty technických oborů nedostaly české podniky do nevýhody.
Dodatečný odpočet vstupní ceny majetku
Další novinkou je zavedení odečitatelné položky ve výši 200 Kč na žáka či studenta a hodinu odborného výcviku nebo praxe na pracovišti poplatníka. Zaměstnavateli totiž v souvislosti s vyčleněním zaměstnance, prostor a strojů pro odborný výcvik vznikají náklady, které se mohou stát překážkou jeho zapojení do systému. Cílem opatření tak je alespoň částečně tyto náklady kompenzovat a přilákat ke spolupráci se školami další firmy.
Pomoci by měl i dodatečný odpočet 50 % nebo 110 % vstupní ceny majetku pořízeného a alespoň částečně využívaného pro účely odborného vzdělávání. Výše odpočtu se přitom bude odvíjet od míry jeho využití pro vzdělávací účel. Toto zvýhodnění umožní, aby se žáci a studenti připravovali pro praxi na stejných typech strojů, jaké podniky aktuálně využívají.
Těchto výhod mohou firmy využívat už od 1. ledna 2014.
Komentáře
Pat
13. 05. 2015, 11:18odborný výcvik