Vlastníte pozemky, které dále pronajímáte? Nezapomeňte tento příjem uvést v daňovém přiznání, podléhá totiž zdanění dle § 9 zákona o daních z příjmů. Odpovídáme na další z vašich dotazů z online poradny.
Dotaz:
Mám pozemky, které pronajímáme k zemědělským účelům, za tyto pozemky dostává otec cca 27.000 Kč. Před dvěma lety otec přepsal pozemky na mě, ale příjem za tyto pozemky si nechává vyplácet na svůj účet. I smlouvy za pronájem jsou pořád na něho, tyto peníze vůbec nedostávám. Jsem povinen jakožto majitel pozemku přiznávat daň z příjmů? Mám takový pocit, že otec tyto příjmy vůbec nepřiznává, mám strach, že když půjde do „tuhého“, že půjdou po majiteli pozemku. Jaké budou postihy nebo pokuty?
Odpovídá Bc. Michaela Hauzarová, účetní:
Finanční úřad může obecně vyměřit či doměřit daň po tři roky ode dne, v němž uplynula lhůta pro podání řádného daňového přiznání (nebo v němž se stala daň splatnou, pokud nevznikla povinnost podat řádné daňové přiznání).
Sankce (penále, úrok z prodlení a úrok z posečkané částky daně) může správce daně daňovému subjektu prominout. Předpokladem pro prominutí je úhrada daně, které se příslušná sankce týká. Správce daně může prominout až 75 % penále a až 100 % úroku. Posuzuje se zejména míra součinnosti nebo existence ospravedlnitelných důvodů pro prodlení s úhradou daně.
Pokud daňové přiznání není podáno vůbec, a to ani dodatečně (typicky na výzvu správce daně), zaplatí daňový subjekt pokutu nejméně 500 Kč. Za nesplnění povinnosti nepeněžité povahy může daňový subjekt dostat pořádkovou pokutu podle § 247 daňového řádu ve výši až 50.000 Kč.
Doporučuji za zdaňovací období, kdy nebyl zdanitelný příjem přiznán, podat dodatečné daňové přiznání (popřípadě opravné daňové přiznání). Od příjmů lze odečíst skutečné výdaje nebo výdaje procentem z příjmů.
Jak vzniklou situaci řešit?
V uvedeném konkrétním případě se nabízí několik možností řešení (přednostně doporučuji prostudovat poslední platnou nájemní smlouvu):
- Nabyvatel (nový vlastník) oznámí nájemci změnu vlastníka, popřípadě se strany dohodnou na změně práv a povinností týkajících se pronájmu pozemků. Dle nového občanského zákoníku se změnou vlastnictví pronajímané věci nájem neruší, ale práva a povinnosti z nájmu přechází na nového vlastníka. Mimo jiné tedy i příjem z pronájmu náleží nabyvateli pozemku, nikoli původnímu majiteli a tento příjem podléhá dani z příjmů dle § 9 zákona o daních z příjmů (pokud není pozemek zařazený v obchodním majetku).
- Nabyvatel (pronajímatel) uzavře nájemní smlouvu (příjem z nájmu bude opět předmětem daně z příjmů FO) se svým otcem, který se stane nájemcem a pokud bude pronajímatel souhlasit, může nájemce (otec pronajímatele) zřídit třetí osobě k věci užívací právo. Příjem od třetí osoby je zdanitelným příjmem nájemce a opět podléhá dani z příjmů FO.
- Obdobný postup je možný i v případě uzavření smlouvy o výpůjčce, kdy půjčitel přenechá vypůjčiteli pozemek k bezplatnému dočasnému užívání. Se svolením půjčitele může vypůjčitel přenechat věc k užívání třetí osobě.
- Pokud nový vlastník nechce (např. z rodinných důvodů) řešit práva a povinnosti, které mu vznikly v souvislosti se změnou vlastnictví pozemku, může se domluvit s otcem na změně majetkových práv.
Komentáře
buclík
10. 02. 2020, 10:51odpověď
zdena
04. 04. 2018, 10:38Pronajímám malý pozemek za 1.500,-Kč ročně zemědělské akciové společnosti, podléhá tato částka dani z příjmu FO? Nemám další výdělečné aktivity, jsem pouze zaměstnanec. Děkuji.
Helena Vorlová
08. 03. 2018, 13:49Dobrý den.
V roce 2017 jsem obdržela od zemědělské akciové společnosti pachtovné ve výši 23.375,– Kč. Jsem povinna tento příjem zdanit?
Děkuji za odpověď.
Vorlová
králová
27. 03. 2017, 04:12jak zdanit přijatou daň z nemovitosti od nájemce