Řadu studentů, kteří v těchto dnech ukončili nebo ukončí studium, zajímá, zda a odkdy musí za sebe odvádět sociální a zdravotní pojištění. Pojďme se tedy podívat na to, jaké povinnosti mají absolventi ohledně placení pojistného.
Sociální pojištění u absolventů
Absolventi, kteří po skončení studia nezačnou pracovat, nemají povinnost platit pojistné na důchodové pojištění (zda jsou registrováni na úřadu práce či nikoliv, nehraje žádnou roli). Až když nastoupí do zaměstnání, začne za ně pojistné odvádět jejich zaměstnavatel.
Ti, kteří po ukončení studia nastoupí do práce, mají povinnost platit pojistné na sociální zabezpečení, pokud jejich zaměstnání zakládá účast na nemocenském pojištění. To nastává v případě, že se zaměstnavatelem mají uzavřenou pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti s příjmem alespoň 2 500 Kč měsíčně.
Pojistné se hradí i tehdy, pokud pracují na základě dohody o provedení práce a je jim v kalendářním měsíci zúčtována odměna u jednoho zaměstnavatele nad 10 000 Kč (myšleno „v hrubém“). Odvádět pojistné za zaměstnance je v těchto případech povinností zaměstnavatele.
Pokud se absolvent rozhodne podnikat, tj. stát se osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ), musí zahájení samostatné výdělečné činnosti oznámit na předepsaném tiskopise příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) podle svého trvalého bydliště (na OSSZ se lze přihlásit též prostřednictvím Jednotného registračního formuláře, který se odevzdá na živnostenském úřadě).
OSVČ, která vykonává hlavní samostatnou výdělečnou činnost, má vždy povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Minimální záloha na pojistné v roce 2015 činí 1 943 Kč měsíčně. Účast OSVČ na nemocenském pojištění je dobrovolná a vzniká podáním přihlášky, opět za použití předepsaného tiskopisu. Pojistné na důchodové a nemocenské pojištění odvádí OSVČ sama na účet OSSZ.
Doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole se od 1. 1. 2010 již nezapočítává do doby pojištění pro důchod. Studentům, kteří při studiu pracují, se doba výdělečné činnosti pro důchod započítá, pokud jejich zaměstnání zakládá účast na pojištění.
Studenti starší 18 let nebo absolventi, kteří nevykonávají výdělečnou činnost, si mohou účast na důchodovém pojištění zajistit prostřednictvím dobrovolného důchodového pojištění. Přihlášku k němu si podají na OSSZ podle místa bydliště a minimální pojistné hrazené v roce 2015 činí 1 863 Kč měsíčně.
Zdravotní pojištění u absolventů střední školy
Zdravotní pojištění nemusí řešit absolventi střední školy, kteří pokračují v dalším studiu na jiné střední či vysoké škole. Podmínkou však je, že v dalším studiu pokračují bezprostředně, bez jakéhokoliv přerušení.
Pokud na období po ukončení studia na střední škole bezprostředně nenavazuje další studium, platí stát za absolventa zdravotní pojištění ještě v době od úspěšného vykonání závěrečné nebo maturitní zkoušky či absolutoria do konce školního roku, tj. do 30. června příslušného roku (bez ohledu na skutečnost, je-li dítě v té době výdělečně činné), a v době bezprostředně navazujících posledních školních prázdnin – tedy do 31. srpna (absolvent však o prázdninách nesmí vykonávat po celý kalendářní měsíc výdělečnou činnost ani nesmí pobírat podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci).
Pokud byl student v určeném termínu neúspěšný u maturitní zkoušky, závěrečné zkoušky nebo u absolutoria a byla mu povolena opravná zkouška, je rozhodující, zda u opravné zkoušky uspěje a bude nadále bez přerušení pokračovat v dalším studiu na vysoké škole, či nikoliv. Pokud bude pokračovat bez přerušení v dalším studiu, bude za něj stát platit zdravotní pojištění po dobu od skončení studia na střední škole do dne, kdy se stane studentem vysoké školy, bez ohledu na výdělečnou činnost.
Jestliže neúspěšný maturant nebude pokračovat ve studiu, platí za něj stát zdravotní pojištění do 30. června a dále po dobu školních prázdnin (tedy do 31. srpna), ale pouze v případě, že nevykonává po celý kalendářní měsíc výdělečnou činnost a nepobírá podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.
Absolvent střední školy, který nepokračuje ve studiu, po ukončení školy nenastoupí ihned v září do práce, nezačne podnikat, nepřihlásí se na úřad práce, ani za něj z jiného důvodu neplatí zdravotní pojištění stát, patří do kategorie osob bez zdanitelných příjmů. Musí to oznámit své zdravotní pojišťovně a začít si platit sám pojistné jako osoba bez zdanitelných příjmů (pro rok 2015 je to částka 1 242 Kč za měsíc).
Zdravotní pojištění u absolventů vysoké školy
Zdravotní pojištění se hradí za studenta i po dobu od ukončení studia na vysoké škole do dne, kdy se bezprostředně stane studentem téže nebo jiné vysoké školy, nejdéle však po dobu tří kalendářních měsíců (to znamená např. období mezi bakalářským a magisterským studijním programem).
Po ukončení vysoké školy se za soustavnou přípravu na budoucí povolání považuje též kalendářní měsíc, v němž student ukončil řádně studium na vysoké škole, bez ohledu na skutečnost, je-li v té době výdělečně činný, a také kalendářní měsíc po něm následující, pokud nevykonává po celý tento měsíc výdělečnou činnost ani nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo na podporu při rekvalifikaci. Podstatné přitom je, v kterém měsíci byla složena poslední závěrečná zkouška, není důležité datum promoce. Když student např. složí poslední závěrečnou zkoušku 18. května, je považován „za studenta“ do konce května a ještě po celý měsíc červen a nemusí tak řešit platbu zdravotního pojištění (hradí ji stát).
Následně existuje pro vysokoškolského absolventa několik možností. Obvykle nastoupí do zaměstnání a hradí pojistné prostřednictvím zaměstnavatele, případně začne podnikat jako osoba samostatně výdělečně činná a platí pojistné sám jako OSVČ (pro rok 2015 je to 1 797 Kč za měsíc).
Když práci nesežene a přihlásí se na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, hradí za něj zdravotní pojištění stát. Pokud se ale na úřad práce nepřihlásí a ani z jiného důvodu za něj nehradí pojistné stát, musí si hradit zdravotní pojištění sám jako tzv. osoba bez zdanitelných příjmů (pro rok 2015 je to částka 1 242 Kč za měsíc).
Související článek:
Zdravotní a sociální pojištění u absolventů a studentů
Komentáře
Hrdličková Kristina
27. 04. 2017, 19:45Od kterého měsíce je povinen student střední školy zakončenou k 30.6.2017 maturitou platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění.Dekuji za odpověd
Pavlina L.
22. 04. 2017, 13:13Dobrý den.Ke dni 7.4.2017 mi bylo ukončeno studium na VŠ.Toto rozhodnutí jsem si vyzvedla až 20.4.2017,kdy jsem se vlastně teprve o ukončení studia dozvěděla.Chtěla bych se zeptat,zda když 24.4. půjdu tuto skutečnost oznámit na zdrav.pojišťovnu,bude s tím nějaký problém? A taky zda když se na prac.úřad nahlásím až po 20.květnu (nemám možnost teď přijet tam,kde mám trvalé bydliště), budu si muset sama uhradit poplatky za zdrav. nebo to zaplatí stát po mém přihlášení? Mockrát děkuji za odpověď
Michaela Sobotková
06. 08. 2015, 08:07pro Terezka:
Dobrý den, odpověď na Váš dotaz naleznete zde:
http://portal.pohoda.cz/dane-ucetnictvi-mzdy/dph/odpovedi-na-dotazy-z-online-poradny-%E2%80%93-33-nbsp;dil/
Terezka
28. 06. 2015, 20:37Dobrý den. Jak se postupuje v případě, že student navazuje na bakalářský studijní program magisterským, avšak v kombinované formě studia a přitom je zaměstnán? Má nárok na slevu na studenta za celý rok 2015 plus jeho rodiče (pokud s nima žije ve spol. domácnosti a nemá 26let), slevu na dítě? Děkuji