Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Oznamovací povinnost při mateřské a rodičovské dovolené

Oznamovací povinnost při mateřské a rodičovské dovolené

Kdo a dokdy oznamuje nástup na mateřskou dovolenou a ukončení rodičovské dovolené zdravotní pojišťovně? Jak má zaměstnavatel postupovat při plnění oznamovací povinnosti u mateřské a rodičovské dovolené?

Stát je prostřednictvím státního rozpočtu České republiky plátcem pojistného za ženy na mateřské a osoby na rodičovské dovolené – tedy za příjemce rodičovského příspěvku a osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění.
 
Pokud je žena zaměstnána, oznamuje její nástup na mateřskou dovolenou (zařazení do kategorie osob, za které platí pojistné stát) zaměstnavatel. V ostatních případech (když je žena např. OSVČ nebo nezaměstnaná a není v evidenci úřadu práce) je její povinností sdělit zdravotní pojišťovně tuto změnu osobně.
 
V tomto případě je nutné myslet na zákonnou osmidenní lhůtu pro splnění této povinnosti. Nesplnění této oznamovací povinnosti je porušením zákona a zdravotní pojišťovna může uložit zaměstnavateli pokutu až do výše 200 000 Kč a pojištěnci až do výše 10 000 Kč.

Plnění oznamovací povinnosti zaměstnavatelem

Na následujících příkladech si vysvětlíme postup zaměstnavatele při plnění oznamovací povinnosti u mateřské a rodičovské dovolené:

  • Pokud žena nastupuje na mateřskou dovolenou a pracovní poměr neukončí, oznámí zaměstnavatel pouze nástup na mateřskou dovolenou kódem „M“.
  • Jestliže žena současně s nástupem na mateřskou dovolenou rozváže pracovní poměr, uvede zaměstnavatel na jednom řádku kód „M“ a na druhém řádku kód „O“.
  • V případě, kdy žena ukončí mateřskou nebo rodičovskou dovolenou a zůstane nadále zaměstnancem, oznámí zaměstnavatel pouze kódem „U“ ukončení povinnosti státu platit pojistné. Dojde-li však současně s ukončením mateřské dovolené, rodičovské dovolené nebo pobírání rodičovského příspěvku i k ukončení pracovního poměru, použije zaměstnavatel na jednom řádku kód „U“ a na dalším řádku kód „O“.
  • Čerpá-li žena po ukončení řádné mateřské dovolené bez přerušení rodičovskou dovolenou, případně po ukončení rodičovské dovolené je jí bez přerušení stále vyplácen rodičovský příspěvek, nemusí zaměstnavatel v této souvislosti oznámení provádět. Tato osoba je zařazena ve „státní“ kategorii nepřetržitě. Zaměstnavatel oznámí kódem „U“ až ukončení příslušné státní kategorie, například pobírání rodičovského příspěvku.
  • Nastoupí-li žena v průběhu rodičovské dovolené do zaměstnání u jiného zaměstnavatele, než který oznámil její odchod na mateřskou dovolenou (kódem „M“), oznámí tuto skutečnost zdravotní pojišťovně nový zaměstnavatel kódem „P“ současně s kódem „M“. Oznamovací povinnost platí pro každého zaměstnavatele bez ohledu na další případné okolnosti.

Ukončení státní kategorie

Po narození dítěte se na zákonného zástupce vztahuje povinnost přihlásit toto dítě do 8 dnů po narození u té zdravotní pojišťovny, u které je v den narození pojištěna matka.
 
Po ukončení mateřské a rodičovské dovolené může být žena (nebo muž) nadále zařazena u zdravotní pojišťovny v kategorii osob, kde hradí pojistné stát, a to jako příjemce rodičovského příspěvku. Tato kategorie je ukončena odejmutím tohoto příspěvku.
 
Může však nastat i opačná situace, kdy po ukončení pobírání rodičovského příspěvku následuje období rodičovské dovolené. Ukončení „státní“ kategorie oznámí zaměstnavatel podle toho, která situace (pobírání rodičovského příspěvku, resp. rodičovská dovolená) skončí později.

Odpočet od dosaženého příjmu

V případě, že jsou ženy na mateřské nebo osoby na rodičovské dovolené zaměstnány, vztahují se na ně při placení pojistného na zdravotní pojištění obecné podmínky jako na ostatní skupiny osob, za které je plátcem pojistného stát.
 
To znamená, že po datu 1. srpna 2004 již zaměstnavatelé u těchto osob sice nemohou uplatnit odpočet od dosaženého hrubého příjmu (s výjimkou uvedenou v zákoně č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, v § 3 odst. 7), nicméně vyměřovacím základem pro placení pojistného je v tomto případě skutečný příjem bez povinnosti dopočtu do minimálního vyměřovacího základu.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Liqua
    01. 07. 2015, 11:07

    Pekny den, taky moc poprosim o radu. Pokud jsem na neschopence az do porodu a materska mi v roce 2016 pokryje 60 pracovnich dnu, mam narok na cerpani zbytku dovolene za rok 2015 a na plnou vysi dovolene v roce 2016? Predem moc dekuji.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • faith
    18. 05. 2015, 14:04

    Dobry den,jsem cizinec nastupovala jsem na materska dovolenou pred dvěma týdnu ale jeste mam zdravotni pojištění z prace který bude koncit v září.moje otázka je jestli porebuju prihlasit někam ze moje zdravotní pojištění konci v zari a potom kdo plati stát nebo jak to funguje.diky

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • hanka
    30. 12. 2014, 18:13

    Dobry den, od ledna nastupuji po rodicovske dovolene zpet do prace, kde jsem pracovala i pred nastupem na MD. Zdravotni pojistovne jsem to oznamila a ta po me chce potvrzeni o ukonceni rodicovskeho prispevku. Toto potvrzeni mi vyda urad prace? Koukala jsem , ze zadne potvrzeni nikde neni…dekuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • eva
    02. 09. 2014, 15:07

    Dobrý den,

    potřebovala bych poradit v následující věci. Zaměstnankyně bezprostředně po skončení mateřské dovolené bude čerpat řádnou dovolenou. Souběžně s řádnou dovolenou bude pobírat rodičovský příspěvek. Je nutné ji na období čerpání řádné dovolené odhlásit a po ukončení řádné dovolené zase přihlásit? V podstatě se jedná o stejný dotaz ze dne 4.11.2013.

    Předem děkuji za odpověď.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • lenka
    04. 11. 2013, 13:25

    Dobrý den, skončí-li zaměstnankyně mateřskou dovolenou a navazuje-li na ni čerpání řádné dovolené, jsem povinná ji odhlásit kódem “U” a po ukončení čerpání zase přihlásit kódem “M”? Děkuji

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Sankce za nesplnění daňových povinností můžou dosáhnout stovek tisíc

    |

    Neodevzdání daňového přiznání může přijít podnikatele i živnostníky velmi draho. Po uplynutí papírového termínu 1. dubna 2025 je možné přiznání podat už jen elektronicky, a to do 2. května. OSVČ s datovou schránkou mají tuto formu povinnou, a totéž platí i pro podání přehledů zdravotním pojišťovnám a ČSSZ. Pokud někdo nestihne termín, může využít služeb daňového poradce a posunout si lhůtu na 1. července. Za zpoždění s podáním hrozí pokuta až 300 tisíc korun. Neodevzdání přehledů může znamenat sankce do 50 tisíc. Nezaplacené daně a pojistné se prodraží i na úrocích – aktuálně 12 % u daní a penále u pojistného dle typu až 0,0329 % za den. Povinnosti je třeba si hlídat, protože sankce se vymáhají důsledně.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících