Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Omezení daňových odpočtů a slev u cizinců

Omezení daňových odpočtů a slev u cizinců

Zákon č. 261/2007 Sb., o stabilizaci veřejných rozpočtů, přinese počínaje 1. 1. 2008 i podstatné omezení, resp. zpřísnění podmínek pro uplatňování nezdanitelných částek a slev na dani pro nerezidenty ČR.

Lidé, kteří dle českého zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů („ZDP“), nebo podle mezinárodních daňových smluv, nemají svou daňovou rezidenci v ČR („cizinci“) zejména ztrácejí paušální nárok na základní osobní slevu na poplatníka. Což je zvláště tristní s nástupem rovného zdanění sazbou 15 % a s radikálním zvýšením této slevy na dani ze stávajících 7.200 Kč (do konce roku 2007) na 24.840 Kč (pro rok 2008) ročně.

I pro tuto osobní slevu na dani, stejně jako pro všechny ostatní (s výjimkou slevy na dani za studium poplatníka do 26, resp. 28 let) a taktéž pro daňové zvýhodnění na vyživované děti tak budou muset cizinci splnit dodatečnou podmínku, že ze zdrojů na území ČR mají nejméně 90 % všech svých celosvětových příjmů (vyjma těch, které nejsou předmětem daně nebo jsou osvobozeny od daně anebo podléhají srážkové dani).

Navíc se o tento nárok bude muset každý cizinec aktivně přihlásit vždy až v rámci daňového přiznání, nemůže jej uplatnit prostřednictvím zaměstnavatele, a to ani v rámci ročního zúčtování záloh. Jedinou zbývající slevou na dani, kterou mohou cizinci nárokovat přímo u zaměstnavatele během roku i v rámci ročního zúčtování záloh tak zůstává sleva na dani z titulu studia dotyčného cizince (4.020 Kč ročně), resp. soustavné přípravy na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem v souladu s § 12 až 15 zákona o státní sociální podpoře.

V praxi to tedy znamená, že cizinci budou v ČR platit po celý rok 2008 citelně vyšší zálohy na daň z příjmů ze závislé činnosti, sice zdánlivě nižší rovnou sazbou (15 %), ovšem z podstatně vyššího základu daně (z tzv. superhrubé mzdy navýšené o pojistné zaměstnavatele).

Pokud splní podmínku, že nejméně 90 % svých celosvětových příjmů mají ze zdrojů na území ČR, pak jejich jedinou možností, jak uplatnit osobní slevy na dani (vyjma slevy za studium), případně i daňové zvýhodnění na vyživované děti, bude podat v ČR daňové přiznání.

Zaplacené úroky z úvěrů na financování bytových potřeb

K obdobnému zpřísnění dochází od 1. 1. 2008 také u nezdanitelné částky z titulu zaplacených úroků z úvěrů na financování bytových potřeb podle § 15 odst. 3 a 4 ZDP. Také pro tento daňový odpočet je nově u cizinců stanovena podmínka, že ze zdrojů na území ČR mají nejméně 90 % všech svých celosvětových příjmů (vyjma těch, které nejsou předmětem daně nebo jsou osvobozeny od daně anebo podléhají srážkové dani). Ani tento odpočet nebude možno nárokovat u zaměstnavatele ale pouze v přiznání k dani z příjmů fyzických osob.

Na závěr dlužno dodat, že takový přístup nelze a priori považovat za diskriminaci, a to ani vůči rezidentům jiných států EU. Což posvětil i Evropský soudní dvůr, který umožnil prvky státní sociální politiky, kam obecně spadají i osobní daňové úlevy, vázat na většinový příjem z členského státu poskytujícího takovéto výhody.

Zaměstnavatelům cizinců se tak zjednodušuje administrativa výpočtu záloh na daň i daně z příjmů. Tím, že jsou tito poplatníci kvůli uplatnění odpočtů zaplacených úroků z úvěrů na bydlení a většiny slev na dani nuceni podávat daňová přiznání budou skutečnosti o svých příjmech prokazovat až na výzvu správce daně.

Pro srovnání, pokud např. ukrajinský dělník pracoval v ČR pro českou firmu za mzdu 20.000 Kč, přičemž zde podepsal prohlášení k dani, tak v roce 2007 platil po slevě na dani na zálohách 2.601 Kč měsíčně. V roce 2008 to ze superhrubé mzdy 27.000 Kč bude 4.050 Kč bez nároku na slevu na dani.

Rozhodně se mu tedy vyplatí podat za rok 2008 v ČR daňové přiznání, čímž se mu za celý rok sníží daňová povinnost o 24.840 Kč. Je přitom otázkou jak důkladně budou finanční úřady prověřovat, že skutečně alespoň 90 % všech příjmů má z ČR.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Jednotné hlášení zaměstnavatelů schváleno

    |

    Vláda schválila návrh zákona o Jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele (JMHZ), který od ledna 2026 výrazně sníží administrativní zátěž firem. Zaměstnavatelé budou místo až 25 různých formulářů podávat jediné elektronické hlášení měsíčně, které ministerstvo práce následně sdílí s dalšími institucemi. Nový systém zefektivní digitalizaci státní správy, odstraní duplicitní vykazování a přinese výhody i zaměstnancům, například v podobě předvyplněného daňového přiznání. Projekt je prvním krokem k vytvoření Jednotného inkasního místa.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících