Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Odpovědi na dotazy ohledně prodeje nemovitostí

Odpovědi na dotazy ohledně prodeje nemovitostí

Finanční správa odpovídá na nejčastější dotazy týkající se prodeje nemovitostí. Kdy jsou příjmy z prodeje nemovitosti osvobozeny od daně z příjmů? Lze považovat refinancování hypotéky za bytovou potřebu? Dozvíte se v tomto článku.

O jaký druh příjmů se jedná, když prodám byt či dům?
 
Příjmy z prodeje bytů a nemovitostí (nezahrnutých do obchodního majetku) podléhají zdanění daní z příjmů fyzických osob podle § 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen „ZDP“), pokud nejsou od této daně osvobozeny. Podmínky, za kterých je příjem z prodeje osvobozen, jsou uvedeny v § 4 odst. 1 písm. a), b) a u) ZDP.
 


V roce 2013 jsem prodal byt (nebyl zahrnut do obchodního majetku), ve kterém jsem měl bydliště od roku 2001. Jsou příjmy z prodeje osvobozeny?
 
Příjmy z prodeje rodinného domu, bytu, včetně podílu na společných částech domu nebo spoluvlastnického podílu, včetně souvisejícího pozemku, pokud jste v něm měl bydliště nejméně po dobu 2 let bezprostředně před prodejem, jsou osvobozeny podle § 4 odst. 1 písm. a) ZDP.
 


Jak se postupuje u příjmů z prodeje rodinného domu, pokud jsem v něm měl bydliště po dobu kratší než dva roky?
 
Obdobně se postupuje také u příjmů z prodeje rodinného domu, bytu, včetně podílu na společných částech domu nebo spoluvlastnického podílu, včetně souvisejícího pozemku, pokud v něm měl prodávající bydliště bezprostředně před prodejem po dobu kratší 2 let, pokud použije získané prostředky na uspokojení vlastní bytové potřeby podle § 4 odst. 1 písm. u) ZDP.
 
V případě, že příjem z prodeje nebude použitý na uspokojení vlastních bytových potřeb, bude podléhat zdanění podle § 10 odst. 1 písm. b) ZDP. Zdaněn bude příjem snížený o výdaje podle § 10 odst. 5 ZDP.
 


Zdědila jsem po matce byt včetně příslušných nebytových prostor. V tomto bytě prozatím bydlím. Mám v úmyslu jej ještě letos prodat, protože mám svůj, který jsem před čtyřmi lety, kdy jsem se přestěhovala k matce z důvodu péče o ni, začala pronajímat. Jakou daň z příjmů z prodeje tohoto bytu musím zaplatit?
 
Za předpokladu, že jste měla v prodávaném bytě bydliště nejméně po dobu 2 let bezprostředně před jeho prodejem, jsou splněny podmínky § 4 odst. 1 písm. a) ZDP. Příjmy z prodeje bytu jsou proto osvobozené.
 


Vlastním od roku 2000 byt a část společných nebytových prostor v bytovém domě. Do roku 2002 jsem v bytě bydlel a od roku 2002 jej pronajímám. Zvažuji prodej nájemci. Slyšel jsem, že příjem z prodeje bych mohl mít osvobozený od daně z příjmů.
 
Protože doba mezi nabytím a prodejem již v tomto okamžiku (2013) přesahuje dobu pěti let, byl by případný příjem z prodeje osvobozen od daně z příjmů podle § 4 odst. 1 písm. b) ZDP. Uvedené platí za předpokladu, že byt není a po dobu nejméně pěti bezprostředně předcházejících let nebyl zahrnut do obchodního majetku.
 


Jednotliví majitelé bytů (od roku 2003) jsou v domě spoluvlastníky společných nebytových prostor (bývalá prádelna). Na stavebním odboru městského úřadu ohlásili změnu prostor prádelny na byt, aniž by byly provedeny jakékoliv úpravy. Tyto prostory prodávají. Budou příjmy spoluvlastníků z prodeje těchto prostor osvobozeny od daně z příjmů?
 
Příjmy z popsaného prodeje budou osvobozeny z důvodu splnění podmínky vlastnictví po dobu 5 let podle ustanovení § 4 odst. 1 písm. b) ZDP.
 


V roce 2013 jsem prodal rodinný dům, ve kterém jsem měl bydliště od roku 2012. Jaké musím splnit podmínky pro osvobození příjmů z prodeje domu?
 
Pokud částku odpovídající úhradě použijete na obstarání vlastních bytových potřeb nejpozději do jednoho roku následujícím po roce, v němž jste částku přijal. Tento příjem je osvobozen i tehdy, pokud jste částku odpovídající úhradě vynaložil na bytové potřeby v době do jednoho roku před jejím obdržením (§ 4 odst. 1 písm. u) ZDP).
 
Přijetí částky musíte oznámit správci daně do konce zdaňovacího období, ve kterém k jejímu přijetí došlo. Jestliže použijete na získání bytové potřeby jen část získaných prostředků, jsou osvobozeny pouze tyto získané prostředky a zbývající část je zdanitelným příjmem podle § 10 odst. 1 písm. b) ZDP.
 


V roce 2013 jsem prodal pozemek, který jsem zdědil po svém otci. Jak mám postupovat, jsem od daně osvobozen?
 
Příjmy z prodeje nemovitostí (neuvedených pod § 4 odst. 1 písm. a) ZDP, tedy i pozemků) jsou osvobozeny, přesáhne-li doba mezi nabytím a prodejem dobu 5 let. V případě, že jde o prodej nemovitosti, bytu nebo nebytových prostor nabytých děděním od zůstavitele, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem (manželkou), zkracuje se doba pěti let o dobu, po kterou byla nemovitost prokazatelně ve vlastnictví zůstavitele nebo zůstavitelů, pokud nemovitost byla nabývána postupným děděním v řadě přímé nebo manželem (manželkou).
 


V poslední době jsem se setkal s tím, že jedna ze stavebních spořitelen nabízí zajímavý produkt a poskytuje za výhodných podmínek úvěr ze stavebního spoření na splacení již poskytnutého hypotečního úvěru. Lze refinancování považovat za bytovou potřebu?
 
Refinancování bytových potřeb je upraveno v § 15 odst. 3 písm. h) ZDP a v pokynu Generálního finančního ředitelství (Pokyn D-6). Smyslem a cílem právní úpravy daní z příjmů je zvýhodnit takové fyzické osoby, které uspokojují svou potřebu bydlení způsoby uvedenými v § 15 odst. 3 písm. a) až g) ZDP.
 
S ohledem na smysl a cíl právní úpravy daňových úlev na bytové potřeby lze za bytovou potřebu považovat i splácení úvěrů na splacení následných hypotečních úvěrů či úvěrů ze stavebního spoření, kterými byly refinancovány předchozí úvěry na financování bytových potřeb podle § 15 odst. 3 písm. a) až h) ZDP.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Komentáře

  • Andrea
    25. 05. 2016, 21:46

    Dobrý den, manželovi zemřela teta. Dědil po ní její bratr, manželův otec, který bezprostředně po přípsání nemovitosti na něj dům daroval manželovi. Teta bydlela v domě přes 10 let. Dům prodáváme a peníze chceme použít na umoření hypotéky. Budeme platit daň z příjmu?

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • vendy
    12. 05. 2016, 14:17

    Dobrý den,mam byt v osobním vlastnictví od roku 2008,4 roky jsem tam mela trvale bydliste a ted ho pronajimam,najemci by ybt chteli odkoupit,chtela bych se optat jak je to z placenim dane z prodeje nemovitosti pokud je tam hypotéka a tu chteji prevzit a část 320 tis me bude vyplaceno v hotovosti jako doplatek kupni ceny,nasledne bych chtěla si vzit novou hypotéku i z vynosem z tohoto bytu na pozemek,mam zajem stavet dům,podleha teda tento prodavany byt dani?Dekuji za odpoved

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • jarin
    27. 03. 2014, 12:19

    Pokud peníze použijete na obstarání vlastních bytových potřeb nejpozději do jednoho roku následujícím po roce¨, ve kterém jste peníze obdržela mělo by to být osvobozeno od daně z příjmů. Vyplývá to i z odpovědí v článku.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Alena
    26. 03. 2014, 19:37

    Dobrý den. Prodávám dům po rodičích,který mi byl před 4 roky darován.Rodiče v něm i nadále žili.Nemám v něm trvalé bydliště.Musím platit daň z příjmu za dům,když získané peníze použiju na nákup bytu? Děkuji za odpověď.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět
  • Marcela
    11. 03. 2014, 20:06

    Dobrý večer. Marcela Vlachová.
    Je možné, abych prodala realitní společnosti polovinu domu, když spolumajitel nemá o tuto polovinu zájem a nechce ji ode mě odkoupit s tím, že nemá peníze? Nejsme v příbuzenském vztahu a polovina domu je dědictví po otci.
    Děkuji.

    Pro přidání komentáře se přihlaste Odpovědět

Rychlé zprávy

  • Vláda chce zrušit srážkovou daň, tisíce zaměstnanců čeká podání přiznání

    |

    S plánovaným zavedením jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů dojde i ke zrušení srážkové daně u fyzických osob. Od roku 2026 se změna dotkne nerezidentů, od roku 2027 pak všech zaměstnanců. Nově budou muset desítky tisíc lidí s vedlejšími příjmy, například předsedové SVJ, brigádníci či členové dozorčích rad, podávat daňové přiznání. Ministerstvo financí si od změny slibuje snížení administrativy a větší participaci poplatníků na daňových povinnostech. Kritici však varují před zbytečnou zátěží pro zaměstnance i finanční správu. OSVČ s paušální daní se změny nedotknou. V budoucnu by mohlo dojít i ke zrušení ročního zúčtování daně.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících