Řešíte koupi vozu na úvěr se zajištěním a smlouvou o výpůjčce v s. r. o.? Nevíte, zda můžete auto odepisovat, uplatňovat DPH u pohonných hmot a zda vám vznikne při výpůjčce majetkový prospěch? Odpovídáme na další z vašich dotazů.
Dotaz:
Řeším koupi vozu na úvěr se zajištěním vozu a smlouvou o výpůjčce ve společnosti s ručením omezeným.
1. Mohu si dát vůz do majetku a účetně odepisovat, když je vůz zajištěn a tedy v technickém průkazu je jako majitel uvedena úvěrová firma? Nebo fakturu za vůz budu účtovat na 042/321 v roce 2016 a z 042 vůz převedu na 022 až v roce 2021, kdy mi skončí zajištění, a až v roce 2021 začnu účetně odepisovat? A jak je to s daňovými odpisy?
2. Pohonné hmoty („PHM“) dle zákona o daních z příjmů (§ 24 odst. 2 písm. k) bod 3) mohu uplatňovat ve výši náhrady výdajů za spotřebované PHM. Znamená to tedy, že si DPH u PHM nemůžu uplatňovat? A jak je to s uplatněním DPH u oprav vozu?
3. Auto mohu používat na základě smlouvy o výpůjčce – budu nějak řešit § 19b odst. 1 písm. d), tedy majetkový prospěch nad 100.000 Kč při výpůjčce? Neboť auto vlastně máme vypůjčené za 0 Kč – tedy máme majetkový prospěch? Kdybychom vůz půjčili z autopůjčovny, tak by byl náklad zcela jistě nad 100.000 Kč za rok.
Odpovídá Ing. Radek Bílý, QÚD, daňový poradce:
Při pořízení automobilu na úvěr může automobil sloužit k zajištění úvěru několika způsoby. V dotazu se jedná o situaci relativně komplikovanou, a to za využití zajišťovacího převodu práva současně s výpůjčkou.
K bodu 1. dotazu: Na základě § 28 odst. 1 zákona o účetnictví v případech smlouvy o výpůjčce po dobu zajištění závazků převodem práva o majetku (automobilu) účtují a odpisují jej účetní jednotky, které jej používají. Takto máme vyřešen účetní pohled a účetní odpisy.
Daňovou stránku řeší ustanovení § 28 odst. 4 zákona o daních z příjmů („ZDP“). Daňové odpisy může uplatnit při převodu vlastnictví hmotného movitého majetku v důsledku zajištění dluhu převodem práva na věřitele původní odpisovatel. Podmínkou však je uzavření smlouvy o výpůjčce s věřitelem. Tato podmínka je v našem případě splněna.
Shrnutí: Automobil eviduje ve svém účetnictví „ekonomický“ vlastník (s. r. o.), který zároveň provádí účetní a daňové odpisování.
K bodu 2. dotazu: Ustanovení § 24 odst. 2 písm. k) bod 3 ZDP nelze v našem případě použít, protože z odpovědi k bodu 1. dotazu vyplývá, že automobil je v podstatě v obchodním majetku společnosti. Pak PHM i opravy se uplatní na základě dokladů (skutečnosti), a pokud jsou splněny podmínky nároku na odpočet, s uplatněním odpočtu DPH.
K bodu 3. dotazu: Z výše uvedeného vyplývá, že se nemůže jednat o žádný majetkový prospěch.
Závěrem bych chtěl doplnit, že při využití zajišťovacího převodu práva současně s výpůjčkou dochází ke změnám vlastnictví:
- Prodávající prodává automobil pořizovateli na základě kupní smlouvy – prodej není zachycen v registru vozidel.
- Převod vlastnictví z pořizovatele na úvěrového věřitele na základě zajišťovacího závazku.
- Po splacení úvěru v registru vozidel zapsána změna vlastnictví na pořizovatele.
Z hlediska DPH nejsou výše uvedené převody (převody realizované pouze v souvislosti se zajištěním závazku) zdanitelným plněním – viz Koordinační výbor KV 71/31.08.05.
Článek byl připravený ve spolupráci s Daňovou kanceláří Ing. Radek Bílý.
Komentáře
Ivan
30. 03. 2020, 13:28Pokud si někdo pořizuje auto na úvěr, tak by si měl prověřit všechny možnosti a nabídky.
VERONIKA A.
09. 02. 2019, 19:26Dobrý den, u takovéhoto majetku ve společnosti nemohu uplatňovat náklady na auto paušálně že? děkuji
Alena Hýžová
29. 12. 2017, 12:43Dobrý den, s.r.o. koupila automobil, ale nevím, jak ze smluv poznám zda jde o úvěr nebo o leasing. Byla sjednána Smlouva o zajištění závazku převodem práva. Dále je ve smlouvě o financování uvedeno, že v Registru silničních vozidel bude jako vlastník společnost, která úvěr poskytla, tedy Unicredit leasing, a s.r.o. je jako provozovatel vozidla. Prosím o radu, jak poznat o jaký typ financování jde a jak je to s odpisy a DPH u leasingu a jak u úvěru.Kdy mohu odpisovat , protože tuším u leasingu auto není majetkem s.r.o., ale majetkem leasingové společnosti, tudíž zde se auto nezařazuje do majetku a neodepisuje se. Nemám s tím žádné zkušenosti, prosím o vysvětlení . Děkuji Vám