Pokud poplatník nebo jeho zástupce v potu tváře stanoví základ daně z příjmů, sníží jej o nárokované nezdanitelné částky a odčitatelné položky, a z takto sníženého základu daně po zaokrouhlení vypočte jednotnou sazbou daně, neznamená to vždy, že právě tolik musí zaplatit finančnímu úřadu.
Pokud poplatník nebo jeho zástupce v potu tváře stanoví základ daně z příjmů, sníží jej o nárokované nezdanitelné částky (např. poskytnuté dary, úroky z úvěrů na bydlení, příspěvky na penzijní připojištění atd.) a odčitatelné položky (zejména nevyužitou daňovou ztrátu z minulých let), a z takto sníženého základu daně po zaokrouhlení vypočte jednotnou sazbou daně (15 % u fyzických osob, 21 % u právnických osob), neznamená to vždy, že právě tolik musí zaplatit finančnímu úřadu.
Ve hře jsou totiž ještě tzv. slevy na dani a u osob fyzických také věcně blízká daňová zvýhodnění na děti, které při splnění zákonných podmínek mohou dále snížit daňovou povinnost poplatníka. Obdobně to platí i ohledně záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti (zaměstnání), pokud poplatník (zaměstnanec) u dotyčného zaměstnavatele (plátce daně) podepsal tzv. prohlášení k dani.
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů umožňuje vypočtenou daň z příjmů snížit o tyto slevy na dani:
1. za zaměstnávání osob se zdravotním postižením:
- 60 000 Kč za každého zaměstnance s těžším zdravotním postižením,
- 18 000 Kč za každého zaměstnance s jiným (lehčím) zdravotním postižením,
- 50 % vypočtené daně v případě právnických osob zaměstnávajících nejméně 25 zaměstnanců, z nichž je více než polovina osob se zdravotním postižením;
2. za registrační pokladnu u tzv. povinných subjektů (maloobchody a restaurace), pokud je dosud nevyužily:
- 50 % pořizovací ceny, maximálně 8 000 Kč, jestliže zahájil provoz pokladny do 30. 6. 2006,
- 30 % technického zhodnocení, maximálně 4 000 Kč, pokud zhodnocení provedl do 31. 12. 2006,
3. za přiznání tzv. investiční pobídky (týká se prakticky jen obrovských podniků):
- 100 % daně po dobu 5 let, pokud právě zahájil podnikání a splňuje stanovené podmínky,
- slevuje se určitá část daně po dobu 5 let, v ostatních případech při splnění stanovených podmínek;
4. osobní slevy na dani fyzických osob:
- 24 840 Kč ročně (2.070 Kč měsíčně) na poplatníka,
- 24 840 Kč ročně na manželku/manžela jejíž/jehož vlastní příjmy nepřesáhly 68.000 Kč za rok,
- 2 520 Kč ročně (210 Kč měsíčně) za částečný invalidní důchod,
- 5 040 Kč ročně (420 Kč měsíčně) za plný invalidní důchod,
- 16 140 Kč ročně (1 345 Kč měsíčně) za průkaz ZTP/P,
- 4 020 Kč ročně (335 Kč měsíčně) za studium poplatníka do 26, resp. u doktorandů do 28 let;
5. daňové zvýhodnění na vyživované dítě 10 680 Kč ročně (890 Kč měsíčně):
- formou slevy na dani bez omezení až do výše vypočtené daně (po snížení o osobní slevy na dani),
- formou tzv. daňového bonusu, je-li vypočtená daň nižší než daňové zvýhodnění (s jistým omezením).
Ad 1)
Slevy na dani za zaměstnávání zdravotně postižených osob jsou přiznávány zaměstnavatelům, kteří je zaměstnávají. Přičemž podle z § 67 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, jde o fyzické osoby, které jsou:
- orgánem sociálního zabezpečení uznány plně invalidními („osoby s těžším zdravotním postižením“),
- orgánem sociálního zabezpečení uznány částečně invalidními („osoby s lehčím zdravotním postižením“),
- rozhodnutím úřadu práce uznány zdravotně znevýhodněnými („osoby s lehčím zdravotním postižením“).
Ad 2)
Slevy na dani z titulu registračních pokladen se prakticky minuly účinkem, protože povinnost vybavit obchod nebo restauraci registrační pokladnou byla zrušena dříve než nabyla účinnosti. A i kdyby některý povinný subjekt registrační pokladnu pořídil nebo na její parametry technicky zhodnotil jinou pokladnu, musel tak učinit v roce 2006. Takže příslušnou slevu na dani zpravidla využil již za rok 2006.
Pouze za předpokladu, že by v letech 2006 a 2007 vykázal daňovou ztrátu nebo nedostatečný základ daně, by tuto slevu na dani, případně její zbývající část využít ještě i v roce 2008, případně naposledy za zdaňovací období započaté v roce 2009.
Ad 3)
Také slevy z titulu (příslibů) investičních pobídek většina podnikatelů nebude moci využít. Tato možnost se totiž otevírá pouze hodně velkým firmám, které mj. pořídí dlouhodobý hmotný a nehmotný majetek nejméně v částce 100 milionů Kč, z čehož alespoň polovinu profinancují z vlastních prostředků. Podrobnosti a celou řadu speciálních podmínek stanoví zvláštní zákon č. 72/2000 Sb., o investičních pobídkách, ve znění p.p.
Ad 4)
Základní osobní sleva na poplatníka není ničím podmíněna a mají na ni nárok i daňoví nerezidenti ČR. Prakticky představuje nezdanitelnou část základu daně ve výši 165.600 Kč, z čehož 15 % daň odpovídá právě výši slevy 24.840 Kč. Další druhy osobních slev jsou již věcně podmíněny v § 35ba zákona o daních z příjmů.
Novinkou již pro rok 2008, je rozšíření využitelnosti osobní slevy na vyživovanou manželku/manžela. Jednak se limit vlastních příjmů manželky/manžela zvyšuje ze 38 040 Kč na 68 000 Kč ročně.
V praxi bývá nesprávně přehlížena skutečnost, že do vlastních příjmů manželky/manžela se zahrnují veškeré její/jeho příjmy, a to nejen příjmy zdanitelné, ale příjmy osvobozené od daně nebo zdaněné konečnou srážkovou daní.
Nezapočítávají se pouze v zákoně výslovně uvedené příjmy: dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče, dávky pomoci v hmotné nouzi, příspěvek na péči, sociální služby, státní příspěvek na penzijní připojištění a stavební spoření, studentské stipendium, úvěry a půjčky, a od daně osvobozený příjem za péči o blízkou nebo jinou osobu, která má nárok na příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách.
Ad 5)
Daňové zvýhodnění je podmíněno tím, že ve „společné“ domácnosti s poplatníkem žije vyživované dítě:
- dítě vlastní, osvojené, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě druhého z manželů a vnuk (vnučka), pokud jeho (její) rodiče nemají příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit,
- které dítě nezletilé nebo sice zletilé, ale nemá ještě 26 let a „studuje“ ve smyslu § 12 až 15 zákona o státní sociální podpoře (případně pro nemoc, úraz nebo nepříznivý zdravotní stav „studovat“ nemůže).
Je-li vypočtená daň poplatníka (snížená o jeho osobní slevy na dani) nižší než daňové zvýhodnění, má obecně nárok na vyplacení tzv. daňového bonusu (maximálně 52 200 Kč ročně). Dodatečnou podmínkou ale je dosažení ročního příjmu alespoň 48.000 Kč (má-li pouze příjmy z pronájmu, pak u nich nesměl docílit ztráty).
Daňoví nerezidenti ČR mohou nárokovat daňové zvýhodnění pouze za podmínky, že ze zdrojů na území ČR mají nejméně 90 % všech svých celosvětových příjmů (vyjma těch, které nejsou předmětem daně nebo jsou osvobozeny od daně anebo podléhají srážkové dani), a to vždy pouze v daňovém přiznání.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.