V roce 2013 podléhá dani z příjmů každý měsíční důchod nad 24 tisíc korun. Takoví penzisté musí vyplnit a odevzdat daňové přiznání a zdaňují tu část důchodu, která je nad stanovený limit. Důchodci, kteří si přivydělávají, si mohou navýšit dosavadní penzi.
Bylo by velkým omylem domnívat se, že důchodci mají od daní pokoj a nemusí už nic hlídat, ba dokonce platit. Je pravda, že většina důchodů je v Česku vyplácena jako čistých. Tedy, že příjemce neodvádí sociální ani zdravotní pojištění. Sociální pojištění, protože již mají státní penzi, a zdravotní pojištění za ně odvádí stát.
Výjimku ale tvoří daň z příjmů fyzických osob. Zde je stanoven limit. Pokud je důchod nižší než stanovený limit, daň z příjmů se neplatí, v opačném případě ale ano. Limit je v zákoně č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v § 4 odst. 1 písm. h) stanoven ve výši 36násobku minimální mzdy. Ta byla k 1. 1. 2013 stanovena na výši 8.000 Kč. Proto roční limit pro zdaňovací období roku 2013 je ve výši 288.000 Kč.
Pro rok 2014 je tento limit vyšší, protože se v srpnu 2013 zvýšila minimální mzda na 8.500 Kč. Takže k 1. 1. 2014, pokud nedojde k žádné změně, bude limit 36 x 8.500 Kč, tedy 306.000 Kč.
Tento limit tedy určuje, že v roce 2013 podléhá dani z příjmů každý měsíční důchod nad 24.000 Kč, v roce 2014 pak každý důchod nad 25.500 Kč. Takoví penzisté musí vyplnit a odevzdat daňové přiznání k dani z příjmů a zdaňují část důchodu, která je nad stanovený limit.
Pracující důchodce
Takto to funguje v případě, že penzista pobírá pouze důchod, nebo má příjem ze zaměstnání a základ daně z podnikání či pronájmu do limitu 840.000 Kč. Jestliže má důchodce příjem ze zaměstnání (hrubá mzda) a základů daně z podnikání a pronájmu vyšší než 840.000 Kč, potom musí zdanit celý důchod. Toto ale neplatí pro zdaňovací období let 2013 až 2015 (viz čl. II bod 8 zákonného opatření Senátu č. 344/2013 Sb.).
Navíc pro zdaňovací období 2013 platí ještě to, že pokud je důchod vyplácen k 1. lednu daného roku z důchodového pojištění, není možné uplatnit v daňovém přiznání základní slevu na poplatníka.
Základem daně z pronájmu jsou pronájmy nad 15.000 Kč. Pokud je pronájem nižší, příjmy z pronájmu se nemusí platit a ani se nemusí podávat daňové přiznání. Obdobně se chová penzista, který má příležitostné příjmy do 20.000 Kč za rok. Zde mluvíme většinou o příjmech ze zahrádek atp.
Navýšení dosavadní státní penze
Abychom ale nemluvili jen o nevýhodách pracujících penzistů, je dobré se věnovat ještě faktu, že kdo pobírá starobní důchod a přilepšuje si k němu výdělečnou činností, může si tím navýšit dosavadní státní penzi. Navýšení ale není automatické, je třeba o něj požádat a zároveň splnit předepsané podmínky.
O zvýšení státní penze může požádat každý penzista, který si přilepšuje nepřetržitě i přerušovaně. Započítává se však doba výdělečné činnosti od 1. ledna 2010. Navýšení náleží vždy až po ukončení výdělečné činnosti, pokud starobní důchodce získá nepřetržitě nebo přerušovaně alespoň 360 dnů výdělečné činnosti, nebo po dvou letech nepřetržitého výkonu výdělečné činnosti.
Nezáleží na výši výdělku dosahovaném při pobírání důchodu. Částka, o kterou se důchod navýší, je individuální a vypočítává se z výpočtového základu, ze kterého byl důchodci vyměřen jeho původní starobní důchod. Tuto možnost zvýšení mohou využít i lidé pobírající předčasný starobní důchod a dosáhli řádného důchodového věku.
Související článek:
Odpovědi na dotazy ohledně zdaňování důchodů








Komentáře
Miloš46
07.01.2016 09:29Je od daně z příjmu osvobozen důchodce ve věku 94 let.Příjem za pronájem pozemku ve výši 23000,-Kčúrok.Děkuji.
Kateřina Králová
17.03.2014 11:13Myslím si že ne, protože od 10.1. tedy i část měsíce ledna a celý únor už důchod mít budete, přestože je vyplacený až později.
Marta
17.03.2014 09:14Děkuji paní Králová, za odpověď. V mém případě bude od 10. 1. 2014 důchod doplacen zpětně v květnu nebo červnu. Nemám tedy nárok na odpočet za únor nebo i za leden 2014?
Kateřina Králová
17.03.2014 07:21Nárok na odpočet není. Důchod by Vám měl být doplacen od ledna 2014, tedy od doby kdy je na něj nárok, ne od doby kdy je vyměřený.
Marta
16.03.2014 20:57Mám nárok na důchod od ledna 2014, ale důchod mi bude vyměřen do 90 dnů. Mám nárok na odpočet na poplatníka při současném pracovním poměru?
Michaela Sobotková
27.02.2014 08:53Omlouváme se za chybu, v textu už je to opraveno.
Nikola
26.02.2014 16:15Souhlasím s příspěvkem p.Pavla ze dne 27.11.2013
Předpis, který to řeší byl publikován v zák.č.344/2013 Sb. Jedná se o zákonné opatření Senátu ze dne 10.října 2013, konkrétně čl.II odst.8 přech.ust., který cituji: “Pro zdaňovací období let 2013 až 2015 se nepoužije ustanovení § 4 odst.3 zákona č.586/1992 Sb.v účinném znění.”
maja
19.02.2014 13:23Dobrý den, jednorázový doplatek důchodu za dobu od vzniku nároku v minulosti do data vyřízení žádosti vyplacený ve zdaňovacím období je od daně z příjmů osvobozen.
Barbora
16.02.2014 15:47Dobrý den
Pokud jsem nastoupila do st. důchodu v 11/2013 a zažádala jsem o doplatek starobního důchodu za 9/2011-10/2013, podléhá tento doplatek dani z příjmů FO, a mohu uplatnit slevu na dani na poplatníka za 1-10/2013? Děkuji za odpověď.
Kateřina Králová
03.02.2014 12:08Marie – osvobozená částka na jednorázové příjmy je 20.000,-Kč. Toto jste překročila a proto musíte částku 30.000,-Kč zdanit.
Marie
30.01.2014 10:57Můj důchod je hluboko pod zdanitelným limitem. Překladem učebnice jsem v r. 2013 vydělala jednorázově 30 000Kč. Musím tento přijem zdanit?
Kateřina Králová
09.01.2014 13:26Důchod je pod limitem tak ten se řešit nemusí. Z hrubé mzdy 5.500,- vám bohužel zůstane 3.785,- Kč čistého, protože jako starobní důchodce nemůžete uplatnit slevu. Daň je potom 1.110,-Kč a pojištění je 605,- Kč.
Marcela
11.12.2013 11:07Jsem ve starobním důchodu,který činí 5380Kč,mám možnost od nového roku nastoupit na skrácený úvazek do práce,kde bych si vydělala 5500Kč.Jakou bych z toho platila daň?
Kateřina Králová
28.11.2013 09:38Pavle, můžete prosím toto tvrzení podložit nějakým předpisem, sama jsem žádný předpis, který by toto v letech 2013 až 2015 upravoval. Děkuji
Pavel
27.11.2013 20:12Jestliže má důchodce příjem ze zaměstnání a základů daně z podnikání a pronájmu vyšší než 840.000 Kč za rok, musí zdanit celý svůj důchod. Tato informace se nezakládá na pravdě. Pro zdaňovací období let 2013 až 2015 se ustanovení § 4 odst. 3 ZDP nepoužije.