Informace pro účetní a podnikatele

728 x 90

Daňové zvýhodnění na dítě a příjem z brigád

Jaký vliv má brigáda dítěte na daňové zvýhodnění? Aby rodiče neztratili nárok na daňové zvýhodnění na dítě, je nutné, aby jejich potomek neměl během prázdnin pracovní smlouvu uzavřenou na celý měsíc, pokud se jedná o výdělečnou činnost.

Uplatnění daňového zvýhodnění na straně rodičů

 
Podle § 35c zákona o daních z příjmů (ZDP) má poplatník nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním v domácnosti. Za vyživované dítě se podle odst. 6 považuje také zletilé dítě až do dovršení věku 26 let, které se soustavně připravuje na budoucí povolání, přičemž příprava na budoucí povolání se posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře č. 117/1995 Sb.
 
Zároveň se musí jednat o dítě vlastní, osvojené, v náhradní péči, dítě druhého z manželů nebo vnouče, jehož rodiče nemají příjmy, ze kterých by si mohli slevu na dani uplatnit. Není možné uplatnit slevu například na dítě družky.
 
Skutečnost, že dítě žije s poplatníkem v domácnosti, se u zaměstnance prokazuje čestným prohlášením na tiskopisu Prohlášení k dani. U OSVČ, která podává daňové přiznání, se nárok na daňové zvýhodnění uplatňuje přímo na formuláři daňového přiznání. Je však třeba upozornit, že Finanční úřad většinou vyžaduje čestné prohlášení druhého rodiče, že „neuplatňuje slevu na dítě“, proto je lépe toto prohlášení k daňovému přiznání připojit přímo.
 
Za soustavnou přípravu se považuje u studenta střední školy také doba prázdnin, pokud však dítě po celý kalendářní měsíc nevykonávalo výdělečnou činnost podle § 10 tohoto zákona.
 
Za tuto výdělečnou činnost se považuje činnost:

  • v České republice, která zakládá účast na nemocenském pojištění,
  • osoby samostatně výdělečně činné, nebo
  • vykonávaná v zahraničí za účelem dosažení příjmu.

Aby tedy rodiče neztratili nárok na daňové zvýhodnění u tohoto dítěte, je v daném případě nutné, pokud se jedná o výdělečnou činnost, aby pracovní smlouva nebyla uzavřena na celý měsíc. Pokud však student vykonává brigádu během školního roku, tato podmínka se na uplatnění nároku na daňové zvýhodnění nevztahuje.
 
U studenta vysoké školy soustavná příprava na budoucí povolání začíná nejdříve dnem, kdy se dítě stává studentem vysoké školy, a končí dnem, kdy dítě ukončilo vysokoškolské studium.
 
Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se považuje také:

  • doba od skončení studia na střední škole do dne, kdy se dítě stalo studentem vysoké školy, jestliže dítě pokračuje bez přerušení v dalším studiu,
  • kalendářní měsíc, v němž dítě ukončilo řádně studium na vysoké škole, a dále kalendářní měsíc následující po kalendářním měsíci, v němž dítě ukončilo řádně studium na vysoké škole, pokud dítě nevykonává po celý měsíc výdělečnou činnost podle § 10, ani nemá po celý kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci,
  • doba od ukončení studia na vysoké škole do dne, kdy se dítě stalo studentem téže nebo jiné vysoké školy, pokud studium na téže nebo jiné vysoké škole navazuje na ukončení studia na vysoké škole, nejdéle však doba tří kalendářních měsíců následujících po kalendářním měsíci, v němž dítě ukončilo studium na vysoké škole.

Daň se sníží o 13 404 Kč za rok 2012 na každé dítě. Má-li poplatník nízké příjmy a nemůže tedy slevu vyčerpat, přebytek slevy získá jako daňový bonus. Pokud podmínky pro uplatnění slevy – bonusu trvají jen část roku, uplatní se vždy pouze 1/12 částky za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku byly podmínky splněny nebo ve kterém se dítě narodilo.
 

Zdanění příjmů z brigády na straně studenta

 
Brigáda jako pojem není v žádném právním předpisu definován, obecně si pod ním však můžeme představit krátkodobý pracovní vztah uzavřený podle zákoníku práce, a to na základě buď:

  • pracovní smlouvy na dobu určitou nebo
  • dohody o pracovní činnosti či
  • dohody o provedení práce.

Pro zdaňování příjmů „brigádníků“ nemá zákon o daních z příjmů žádné speciální ustanovení. Tyto příjmy podle svého charakteru patří obvykle k příjmům ze závislé činnosti podle § 6 zákona a z daňového hlediska je tedy brigádník zdaňován jako zaměstnanec. Srážku daně z příjmů ze závislé činnosti a její odvod příslušnému správci daně provádí za zaměstnance jeho zaměstnavatel jako plátce této daně, který ručí za správné sražení a odvedení daně.
 
Pro způsob zdanění příjmu ze závislé činnosti je vždy podstatné, zda zaměstnanec podepsal u zaměstnavatele Prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 ZDP či nikoliv. Prohlášení k dani může poplatník v daném kalendářním měsíci podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele. Samozřejmě i v případě studenta se na zdanění jeho příjmu vztahuje ustanovení o „superhrubé mzdě“, pokud jeho činnost podléhá sociálnímu a zdravotnímu pojištění.
 
Student může dále uplatnit základní odčitatelnou položku, která činí 2 070 Kč za každý měsíc, a dále částku 335 Kč za měsíc, která je stanovena pro poplatníka po dobu, po kterou se soustavně připravuje na budoucí povolání.

Zanechte komentář

Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.

Pro přidání komentáře se přihlaste.

Rychlé zprávy

  • Vláda chce zrušit srážkovou daň, tisíce zaměstnanců čeká podání přiznání

    |

    S plánovaným zavedením jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů dojde i ke zrušení srážkové daně u fyzických osob. Od roku 2026 se změna dotkne nerezidentů, od roku 2027 pak všech zaměstnanců. Nově budou muset desítky tisíc lidí s vedlejšími příjmy, například předsedové SVJ, brigádníci či členové dozorčích rad, podávat daňové přiznání. Ministerstvo financí si od změny slibuje snížení administrativy a větší participaci poplatníků na daňových povinnostech. Kritici však varují před zbytečnou zátěží pro zaměstnance i finanční správu. OSVČ s paušální daní se změny nedotknou. V budoucnu by mohlo dojít i ke zrušení ročního zúčtování daně.

Kurzovní lístek

vlajka EU
Načítám hodnoty
vlajka USA
Načítám hodnoty

4 tisíce sledujících