Veřejné zakázky se dočkaly zpřísnění. Skončí „losovačky“ i ušití veřejné zakázky na míru konkrétní firmě. Novela zákona, kterou nedávno přijal parlament po dlouhém procesu, kdy Senát i opozice žádaly ještě přísnější podmínky, začala platit 1. dubna. Do zákona o veřejných zakázkách přináší jeho rozsáhlá novela přesně 190 změn.
Pochybnému vybírání vítěze veřejné soutěže losem je konec. Podmínky pro zadávání veřejných zakázek se totiž od dubna zpřísnily. Už by neměla například nastat ani situace, kdy bylo výběrové řízení předem připravené pro konkrétní firmu.
Vítězné firmy musí zveřejnit také seznam všech svých subdodavatelů, kterým zaplatily víc než deset procent z celkové ceny zakázky. U zakázky, která bude mít vyšší hodnotu než 300 milionů korun, se to týká už subdodavatelů, kteří zajistí víc než pět procent zakázky.
Zavedly se významné veřejné zakázky. Pokud je zadavatelem stát, je předpokládaná hodnota veřejné zakázky minimálně 300 milionů korun. V případě samospráv (kraje, obce) nad 50 milionů korun. Tyto zakázky bude schvalovat u státu vláda, u samospráv zastupitelstvo. Budou u nich i delší lhůty pro podání nabídek.
Limity veřejných zakázek malého rozsahu se sníží na jeden milion korun (oproti původním dvěma milionům) u dodávek a služeb a na tři miliony korun (původně šest milionů) u staveb.
Pokud by měl zadavatel hodnotit méně než dvě nabídky, bude muset zadávací řízení zrušit. Ekonomickou kvalifikaci nahradí prohlášení dodavatele o ekonomické a finanční způsobilosti plnit veřejnou zakázku.
Zavádí se pojem „osoba se zvláštní způsobilostí“. Tato osoba bude zaměstnancem veřejného zadavatele a musí povinně absolvovat vzdělávací program Ministerstva pro místní rozvoj. Bude se vyjadřovat k zadávací dokumentaci a stane se povinným členem hodnoticích komisí. U nadlimitních veřejných zakázek na stavební práce bude vyjádření k zadávací dokumentaci poskytovat tzv. „osoba s odbornou způsobilostí“, což je osoba mající autorizaci podle zákona o autorizovaných inženýrech.
Dalším novým pojmem je „hodnotitel veřejné zakázky“. Tito hodnotitelé budou losováni do hodnoticích komisí u významných státních zakázek a budou moci podávat podnět k prošetření na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Jejich seznam povede Ministerstvo pro místní rozvoj.
Zadavatel bude u všech zakázek (kromě zjednodušeného podlimitního řízení a jednacích řízení) povinně odesílat 30 dní předem oznámení k uveřejnění, které bude obsahovat i zdůvodnění nutnosti realizace zakázky.
Zadavatel má nově povinnost uveřejnit na svém profilu tyto části zadávací dokumentace:
- celou textovou část včetně textové části smlouvy od 500 000 Kč
- skutečně uhrazenou cenu za celou zakázku, odůvodnění přiměřenosti požadavků na technické kvalifikační předpoklady
- odůvodnění stanovení předmětu veřejné zakázky
- odůvodnění způsobu hodnocení vzhledem k potřebám zadavatele a informace o subdodavatelích, kterým hlavní dodavatel za plnění subdodávky uhradil více než 10 % nebo více než 5 % v případě významné veřejné zakázky; odůvodnění budou u významných státních zakázek předkládána vládě (součástí bude i odborné vyjádření) či zastupitelstvům (v případě významných zakázek samospráv) ke schválení
Podobu novely zákona nakonec sněmovna schválila v už své dříve přijaté verzi a zamítla změny navržené Senátem. Ten například chtěl, aby vítězové rozkrývali také svoji vlastnickou strukturu.
Systém elektronických tržišť
K podstatné změně v zadávání veřejných zakázek dojde od 1. července 2012. V tento den odstartuje v ostrém režimu nový systém elektronických tržišť (e-tržišť). Pojem elektronické tržiště není pro státní správu ničím novým. V rámci boje proti korupci vznikl nový systém, který od výběru provozovatelů e-tržišť, přes nabízené služby těchto portálů až po platby za jejich využívání odpovídá současné legislativě. Zároveň podstatně zprůhledňuje a zjednodušuje zadávání veřejných zakázek.
„Uživatelům se tak dostane do rukou plně elektronický systém, v němž jsou všechny úkony zadávacího řízení prováděny elektronicky a nahrazuje tak dosavadní listinný způsob zadávání veřejných zakázek,“ říká Jan Sixta, náměstek ministra pro místní rozvoj.
Nový systém e-tržišť je součástí projektu Národní infrastruktura pro elektronické zadávání veřejných zakázek (NIPEZ) a je dalším významným krokem v postupné elektronizaci veřejné správy. Po zavedení nové podoby e-tržišť dosáhne státní správa výrazných finančních úspor, v první řadě díky nižší ceně nakupovaných komodit. Sníží se také transakční náklady spojené s procesem zadávání veřejných zakázek, a to nejen na straně zadavatelů, ale i dodavatelů.
Snadný přístup k informacím o zakázkách prostřednictvím e-tržiště a transparentnost celého procesu otevře cestu k veřejným zakázkám pro více dodavatelů, zejména z řad malých a středních podniků. Urychlí se také proces vyhodnocování jednotlivých nabídek.
Přesto, že e-tržiště oficiálně vzniknou až na začátku prázdnin, dala vláda provozovatelům možnost spustit své portály ve zkušebním provozu už od května. Povinní i nepovinní uživatelé je od tohoto data mohou začít využívat. Podmínkou pro spuštění je složení akceptačních testů, bez kterých nebude možné provoz zahájit.
Zanechte komentář
Diskuse neslouží jako právní, daňová či účetní poradna. Je vyhrazena pro vzájemnou komunikaci čtenářů.
Pro přidání komentáře se přihlaste.